Договорът за работа на повикване или с прекъсвания, как работи

Трудовият договор на повикване, известен още като: intermittent или на английски работа на повикване, е най-гъвкавата форма, присъстваща в Италия в областта на трудовите договори. Модалността позволява на работодателя да използва услугите на работника именно на повикване, само когато, тоест действително има нужда от тях.

Компаниите обикновено използват периодични трудови договори, когато не е възможно да се определи колко дълго са необходими един или повече работници. Въпреки това, както ще видим в тази статия, функционирането на наречения трудов договор се ръководи от много специфични правила.

Затова ще видим подробно какво представлява трудовият договор на повикване и от какво се състои, към кого е предназначен и ще разгледаме аспекти като: заплата, обезщетение при прекратяване на работа, вноски, отпуски, оставки и уволнения.

Договор на повикване: как работи

Договорът за повикване или договорът за периодична работа (работа на повикване), чиято дисциплина се съдържа в Законодателен декрет № 91 от 15 юни 2015 г., се използва, когато работодателят има нужда от работник за неопределен период от време. Този вид договор често се използва за работници, работещи в сектора на развлеченията, в кол центрове или на рецепции.

Не всеки може да се възползва от договора за работа на повикване. По-специално, това е насочено към:

  • на работници под 24-годишна възраст;
  • за работници на възраст над 55 години.

Изключение обаче правят работещите в туризма, развлеченията и обществените заведения. За последните няма възрастова граница, но те не могат да работят повече от 400 дни в рамките на три календарни години.
Договорът за дежурство трябва да бъде в писмена форма и да съдържа информация, включително:

  • продължителност на работа;
  • места и места, където се извършва услугата;
  • заплатата;
  • мерките за сигурност.

Договорът за работа с прекъсване, се уточнява, не предвижда изплащане на заплата или възнаграждение на работника в периодите, в които последният не е на работа.

Освен това използването на договори за разговори е забранено от закона:

  • за заместване на стачкуващи работници;
  • ако през последните 6 месеца компанията е уволнила колективно работници, натоварени със същите задачи;
  • ако компанията не е спазила всички разпоредби, свързани със здравето и безопасността при работа.

Видове договори на повикване

Договорът на повикване или наемане на повикване е вид работа, разделена на два вида:

Задължение за наличност в договора за разговор

По договор служителят е длъжен да отговаря на повиквания. Този ангажимент ви позволява да получавате месечна помощ през периодите, когато работникът не е необходим. Надбавката за наличност не е равна на работния ден, а е 20% от заплатата, предвидена от CCNL. Освен това, той не допринася за TFR и не представлява облагаем доход.

Трябва също така да се отбележи, че в случай на заболяване работникът е длъжен да информира работодателя. В този период правото на обезщетение се губи. И накрая, ако задължението за наличност не е спазено, работодателят може да пристъпи към прекратяване на договора.

Без задължение за наличност за договора на повикване

В този случай работникът не е длъжен да отговори на обаждането. От друга страна, той не получава никакво обезщетение през периодите на изчакване.

И в двата случая тази форма на подчинена работа предвижда причината, поради която се използва, да е изрично посочена и обоснована. Освен това работниците имат възможност да сключват множество договори с различни работодатели. Те могат също така да предвидят други споразумения и следователно различен договор, при условие че няма несъвместимост между тях.

Договор на повикване: заплата и доходи

Заплатата или заплатата, предвидени в договорите за разговори, се установяват с писмено споразумение между страните.

Във всеки случай заплатата се определя на базата на предоставените таблици за различните категории работници в CCNL.

Следователно работник с периодичен договор получава заплата (дневна надница), еквивалентна на тази на работник със същия ранг.

От гледна точка на фирмите един дежурен струва колкото подчинен работник с друг вид договор. Тази точка, посочена в закона, има за цел да избегне злоупотреба или неправилно използване на периодични трудови договори.

Заплатата на дежурен в края на годината обаче е по-ниска от тази на срочен или постоянен работник. Това е така, защото броят на действително отработените дни ще бъде по-малък.

Договор за разговор: права

Работниците на повикване имат редица права и задължения, както другите работници. Както се вижда, в дните, когато се извършва работа, работникът има право на равностойно икономическо третиране в сравнение с работник, който изпълнява същите задължения. По същия начин правата включват:

  • възможността за искане на платен отпуск;
  • отработените дни допринасят за натрупване на дни отпуск;
  • отработените дни допринасят за начисляване на тринадесета и четиринадесета заплата;
  • работникът се възползва от TFR.

Договор на повикване: напускане

Ако получите по-добро предложение за работа, можете да напуснете, дори ако имате договор със задължение да отговорите на обаждането. Работникът обаче трябва да съобщи напускането си в срока на предизвестие, посочен в трудовия му договор.

Освен това, подобно на други работници, оставките трябва да се извършват по електронен път, както се изисква от закона. Оставките по електронен път могат да бъдат подадени директно от уебсайта на Cliclavoro. Трябва да притежавате SPID и след това да попълните формуляра за напускане на портала.

Договор на повикване: уволнение

По отношение на уволнението се уточнява, че временният трудов договор е равностоен на другите видове договори, предвидени за подчинени работници. Следователно работодателят може да пристъпи към уволнение само по основателна причина. От работодателя също се изисква да съобщи решението в съответствие с условията за предизвестие, които са определени в CCNL.

Трябва да се отбележи, че законно уволнение може да се случи дори на двадесет и пет години, тъй като, както беше подчертано, за някои работни места този вид договор може да бъде уговорен въз основа на възрастта. И накрая, уволнението е законосъобразно и когато работник със задължение за повикване откаже да отиде на работа.

Договор на повикване: TFR

По отношение на обезщетенията при напускане (обезщетения при напускане) в трудовите договори на повикване, подобно на други видове договори, ставка от 6,91% се удържа от заплащането всяка година. След това удържаната сума се връща в края на трудовото правоотношение.

Уточнява се, че при договорите с прекъсване дните, в които не се работи, не се включват в изчисляването на TFR, дори ако обезщетението трябва да бъде получено през горепосочения период.

Следователно натрупаният TFR е изключително равен на частта, получена от ставката, приложена към отработените дни. Практиката на много компании е да не заделят TRF, а да го изплащат директно в края на месеца. Това се случва по практически причини, като се има предвид прекъснатият характер на този вид работа.

Договор на повикване: почивки и разрешителни

И накрая, нека видим какво предвижда законът относно възможността за искане на период на почивка. Договорът за дежурство позволява на работника да натрупва дни отпуск и отпуск. Те обаче се начисляват на база отработени дни. Следователно, работейки например един ден в месеца, е трудно да натрупате една или две седмици отпуск в течение на календарната година.

Ако вземем предвид, че работник на пълно работно време натрупва около два дни отпуск на месец, което се равнява на 24 дни отпуск в годината, работник с прекъсвания, който работи един ден в седмицата, т.е. 48 дни в годината, ще натрупа три или четири дни отпуск след година.

About admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *