Да знаеш как и да можеш да изградиш началото на публична реч е само половината от нейния успех. Завършването на речта се счита за също толкова важно умение в публичното говорене. Използвайки 9-те ефективни техники, описани по-долу, вашето изпълнение ще се помни дълго време, ще остави приятно впечатление и ще донесе желания ефект.
За добър завършек е възможно да използвате една техника и само няколко от тях и всички наведнъж. Комбинацията може да бъде всякаква в зависимост от вашите нужди. Имайте предвид, че всяко следващо движение ще подсилва предишното. Някои може да ви изглеждат много подобни, но между тях има фундаментални разлики, макар и не особено забележими на пръв поглед…
Нека използваме за пример публична реч за опасностите от цигарите. И така, представете си, че тя довършва речта си пред заклети пушачи. Вижте примерни опции под всяка описана техника.
Техники за завършване на речта
Техника 1: обобщение
Обобщете речта си, организирайте информацията, запомнете основните точки. Тук обобщавате и си спомняте в ретроспекция точно за какво сте говорили.
Пример: И така, днес повдигаме въпроса за пушенето в съвременното общество, решаваме как никотинът може да навреди на тялото и какво да правим с него.
Тактика 2: заключения
Не трябва да се бърка с резюме, защото е по-задълбочено изследване на проблема. Тук трябва да направите заключение въз основа на това, което казахте по-горе. Тоест, трябва да отговорите на въпроса: какво следва от цялата представена информация?
Пример: Мисля, че никой не се съмнява, че пушенето е вредно за здравето.
Техника 3: препоръки
Дайте насоки на участниците как да подходят към проблема.
Пример: Поради огромните щети, които тютюнопушенето нанася на организма, основната ми препоръка е да се отстрани причината, тоест да се спре пушенето.
Техника 4: следващи стъпки, действия
Предоставете на слушателите конкретен план за действие за вашите препоръки, посочете какво точно трябва да се направи. Между другото, тази техника се счита за много ефективна при завършване на среща за планиране.
Пример: Трябва да изберете метода за отказване, който е най-удобен и най-малко болезнен за вас, и да се придържате към него на всяка цена.
Тактика 5: призив за действие
Имайте предвид, че това винаги се използва в реклами, защото работи. Създайте навика да използвате думи за действие в публични речи. Няма да съжаляваш…
Пример: Веднага извадете кутията цигари и запалката от джоба си и ги изхвърлете!
Техника 6: повторете първоначалната мисъл
В литературата има такова понятие – пръстеновидна композиция, когато в края на произведение някакъв елемент се повтаря от началото му. Когато се говори публично, изглежда също толкова впечатляващо, колкото и в изкуството. В крайна сметка се върнете в началото.
Пример: В началото казахме, че 3,5 милиона души умират от тютюнопушене у нас всяка година. Във вашата власт е да повлияете на тази фигура! Вие не ми вярвате? Започнете от себе си и ще забележите как светът около вас ще се промени, защото поне една тютюнева жертва ще намалее.
Техника 7: доказателство на теоремата
Ако в реч сте доказали или опровергали нещо, тогава не забравяйте да използвате тази техника!
Пример: Нима многобройните медицински изследвания, статистики, ужасяващи снимки на органи, засегнати от тютюна, представени в този доклад, не са неоспоримо доказателство за вредата от тютюнопушенето?
Тактика 8: Комплимент
За да заредите аудиторията си с енергия, не забравяйте да я похвалите, дайте им директен и открит комплимент.
Пример: За мен беше голямо удоволствие да общувам с вас днес. Не помня кога за последно имах възможност да говоря пред толкова интересна и благодарна публика.
Тактика 9: шега
За да оставите приятен „послевкус“ на речта си, особено ако темата ви няма нищо общо с нея, пошегувайте се накрая. Въпреки това, внимавайте! Шегата трябва да пасва добре на контекста. И е по-добре да помислите за това предварително, за да не се случи инцидент. Забавните истории, свързани лично с вас, се приемат особено добре от публиката – пошегувайте се със себе си. Смейте се на себе си със слушателите си и те ще ви съчувстват.
Пример: Веднъж започнах да пуша като ученик, за да докажа, че съм мъж… След 30 години опит спрях цигарите, отново, за да докажа на себе си (и най-вече на себе си), че съм мъж.
Грешки при завършване на речта
Сега нека видим как да не спирате да говорите публично:
- Шега, която не е свързана с вашата тема, може да зачеркне цялата предишна презентация. Публиката просто ще забрави какво сте казали преди и целта ви няма да бъде постигната.
- Никога не се извинявайте и не се оправдавайте, например, че не всеки е прегръщал или уморил слушателя и т.н.
- Ако вече сте стигнали до заключение, тогава не помнете нищо допълнително, не правете така наречените лирични отклонения след него, в противен случай ще „намажете“ представянето си.
- Не можете да си тръгнете, без да завършите доклада си.
- Не завършвайте отрицателно, публиката ви трябва да остане с надежда, оптимизъм и вдъхновение след речта ви.
- Избягвайте формулираната фраза „Е, това е всичко, което исках да кажа“. По-добре е просто да благодарите на публиката или да използвате описаните по-горе техники.
Заключение
Завършването на реч е една от най-важните части на всяко публично говорене. Обърнете необходимото внимание и ще можете да предадете своята мисъл и идея на публиката по възможно най-ефективния начин.