Законът по отношение на правата на работниците предоставя различни защити. Едно от тях се отнася до защитените категории.
Държавата запазва някои работни места за тези, които поради определени ситуации се оказват в неравностойно положение поради физически или умствени увреждания.
Днес ще разгледаме темата за защитените категории, като докладваме какво означава, какви са те, как да се регистрирате, какви са защитите и как работи набирането.
И накрая, ще видим как ЕС защитава и прилага политики, насочени към защита на хората с увреждания.
Какво представляват защитените категории
Няма да убегне на амбициозен работник да се натъкне на съобщения, насочени изключително към определени категории или защитени групи работници.
Това са работници, които поради едно или повече увреждания се ползват с определени защити, насочени към улесняване на навлизането на пазара на труда.
От работодателите, независимо дали са публични или частни, се изисква да наемат работници, принадлежащи към горепосочената категория, съгласно условията, установени в Закон №. 68 от 1999 г.: “Правилник за правото на труд на инвалидите”.
Както се вижда, защитените категории представляват вещно право на работника.
Наличието на тези гаранции е необходимо и се състои от цяла поредица от подкрепа, насочени към благоприятстване на навлизането на пазара на труда.
Предпоставката е, че не всички форми на увреждане предполагат невъзможност за работа и следователно е задължение на държавата да гарантира възможността за интеграция.
Наборът от инструменти, които имат функцията да оценят способностите на работещия с увреждания и да го включат на пазара на труда, попадат в практиките за целенасочено настаняване.
Кой принадлежи към защитените категории
Така наречените защитени ленти са разделени на две категории: инвалиди и други.
Тези, които принадлежат към категорията с увреждания, са:
- хора с намалена физическа дееспособност или с психични проблеми и които като цяло са с работоспособност под 45%;
- хора с увреждания, които имат признато увреждане над 33%;
- слепите хора са засегнати от пълна слепота или не повече от една десета;
- глухонеми, които не са се родили със способността да чуват;
- военноинвалиди.
Други категории:
- сираци
- съпрузи и деца на хора, които са с увреждания поради война или сериозни злополуки на работното място
- съпрузи, сираци или деца, които са жертви на тероризъм или жертви на организирана престъпност
- италиански бежанци.
Защитени категории: как работи
The работник от защитени категории притежава установените от закона реквизити и е представил съответна документация в зависимост от увреждането.
Първата стъпка и валидна за всяка категория е да се свържете с вашия лекар, който удостоверява увреждането. Впоследствие ASL е този, който установява невалидността.
След това сертификатът се изпраща на INPS, който от своя страна определя дата за посещение с цел получаване на сертификата.
Пътищата за връщане към защитените категории следват различни пътища в зависимост от увреждането.
Гражданите с увреждания, например, трябва да представят документ за инвалидност, издаден от ASL, и да кандидатстват в INPS.
От друга страна, хората с увреждания се нуждаят от специална документация, издадена от INAIL, която удостоверява увреждане над 33%.
Военноинвалидите могат да получат удостоверението, като подадат заявление до специална лекарска комисия. И накрая, по отношение на децата и съпрузите на хора, които са жертви на тероризъм или организирана престъпност, те трябва да поискат удостоверението или от Министерството на вътрешните работи, или от префекта.
Регистрация в списъка със защитени категории
След получаване на удостоверението задачата на центровете по заетостта е да впишат работника в резервираните списъци.
Регистрацията в списъка на защитените списъци, в допълнение към съответния сертификат, е възможна само ако заявителят:
- е на възраст над 15 години;
- не е в пенсионна възраст;
- е в състояние на безработица.
Веднъж регистриран в списъка, човек влиза в класация и остава работа на Центъра по заетостта да намери работа, подходяща за състоянието на увреждане на работника.
Защитени категории: задължения за фирмите
В зависимост от броя на служителите, публичните и частните компании са задължени да наемат един или повече служители, принадлежащи към защитените групи. В частност:
- Компаниите с повече от 50 служители трябва да имат най-малко 7% от работниците, принадлежащи към защитени категории в тяхната работна сила.
- Фирми с между 36 и 50 работници трябва да наемат поне 2 служители;
- Фирми с между 15 и 35 работници са длъжни да наемат поне 1 служител.
- За фирми с по-малко от 15 служители обаче няма задължение.
Изчислението включва всички видове работници, включително служители в умната работа, мениджъри, членове на кооперации, чираци, работници със срочни договори (до девет месеца).
Наемането на работник, принадлежащ към защитената група, освен че е задължително, както видяхме за някои компании, също така позволява на последните да се възползват от определени отстъпки.
Сред тях най-важният е 36% стимул, който ви позволява да възстановите 70% от брутната заплата, изплатена на работника. Улеснението е в случаите, когато видът на договора е безсрочен и работникът е с призната инвалидност над 79%.
При инвалидност между 67% и 79% стимулът пада на 35%.
Докато за компаниите се предоставя стимул, ако работникът има интелектуално и психическо увреждане, което предполага намаляване на работоспособността от най-малко 46%.
Защитени категории и уволнение
Работникът, принадлежащ към защитената категория, може да бъде уволнен като другите работници по: основателна причина и за влошаване на психическото и физическо състояние.
С други думи, работникът с увреждания е изложен на риск от уволнение по същия начин, както всички останали работници.
Следователно, ако по отношение на наемането, както видяхме, са предвидени отстъпки, законодателят не е предвидил друга защита срещу евентуално уволнение, освен тези, предвидени за всички работници.
В този смисъл е интересно да се обърнем към изречение 5688/1985 на касацията, което подчертава как законът не задължава работника да бъде задържан в компанията, ако не може да влезе в работната среда.
Защитени категории: ролята на Европа
Сред целите на ЕС е ясен ангажимент към хората с увреждания. Основните препратки се съдържат в Хартата на основните права на ЕС.
В допълнение, работниците с увреждания, пребиваващи в Европа, могат също да се позовават на Директива 2000/78 на ЕС, която дава представа за равното третиране при заетост и професия.
В горепосочената директива се повтарят важни точки:
- Ангажиментът на Европа да се бори с всички видове дискриминация и да предприема действия, насочени към насърчаване на интеграцията на хората с увреждания;
- Насърчаване на пазар, който благоприятства интеграционните процеси;
- Разпознава право на работа като ключов елемент за гарантиране на равни възможности и участие на гражданите в културния, социалния и икономическия живот;
- Той насърчава държавите-членки да направят работните места подходящи за работници с увреждания, като им предоставят необходимото оборудване, подходящо работно време и задачи, както и им позволяват достъп до планове за обучение.
Освен това защитените категории са защитени от Европейския стълб на социалните права. По-конкретно, принцип 17 е специфичен и е насочен към хората с увреждания.
Въведени са и допълнителни политики за информираност и подкрепа. В този смисъл и на годишна база Европейската комисия предвижда:
- Европейския ден на хората с увреждания;
- финансова подкрепа на организации на хора с увреждания;
- фондове (ESI), насочени към укрепване на приобщаващите политики.
И накрая, възможно е да се позовем на Стратегиите за правата на хората с увреждания 2021 – 2030 г.
Стратегиите имат множество амбициозни цели: гарантиране на правото на самостоятелен и независим живот, равни възможности за достъп до света на труда, образованието и здравните услуги.