Всяка компания, независимо дали е голяма или МСП, както и самонаетите се нуждаят от бизнес план. Доказано е, че тези, които имат бизнес план, са два пъти по-склонни да стигнат до стартирането на проекта, отколкото тези, които не са написали такъв. На първо място, защото тези, които са го разработили, вече започват да правят нещо: изследвайте, прогнозирайте, анализирайте.
В тази статия обясняваме в 10 стъпки как да направите бизнес план
Стъпка 1. Определете цел
За кого пишете плана, за себе си или за инвеститорите? Когато целта на плана е да покаже инвестиционната привлекателност на проекта, не можете да съставите толкова внимателно организационната структура, а вместо това да се съсредоточите върху финансовия и маркетингов план и да покажете ползите. Направете презентация, за да я направите по-емоционална.
Ако бизнес планът е вътрешен документ, това не означава, че към него трябва да се подхожда по-малко сериозно. Напротив, изчисленията за себе си трябва да бъдат най-строги. Рискувате мечтата си и парите си.
Стъпка 2. Провеждане на общ SWOT анализ
Идентифицирайте силни страни, слабости, възможности, заплахи. С него можете да оцените вътрешните и външните ресурси на компанията, да разберете какво може да попречи на постигането на целта и да изчислите как да минимизирате рисковете. Винаги е най-добре да започнете със SWOT анализ – неговите резултати ще помогнат за обективното изработване на всеки раздел от плана.
Стъпка 3. Разработете структура на плана
Стандартна структура:
- Уводна част (резюме).
- Описание на стоки и услуги.
- Маркетингов план.
- Производствен план.
- организационен план.
- Финансов план (бюджет).
- Резултати и перспективи (заключение).
За инвеститорите можете да промените структурата: преместете финансовия план веднага след маркетинговия.
Стъпка 4. Съберете цялата налична информация
Ще трябва да анализирате информация за пазара, конкуренти, клиенти, да оценявате външни фактори (законодателство, мода, сезонност и т.н.), да четете експертни прогнози.
Отворени източници: специализирани медии, изготвени пазарни проучвания, борсови отчети. Посещавайте конференции във вашата област, говорете с ключови играчи на пазара. Ако няма достатъчно информация или се съмнявате в нейното качество, поискайте проучване от маркетингова агенция.
Стъпка 5. Знаем какви продукти/услуги искаме да продаваме
Запазете уводната част за по-късно; ще бъде по-лесно да се пише, когато бизнес планът е готов. Започнете, като опишете вашите продукти или услуги, които ще продавате. Във вашия инвестиционен план се фокусирайте конкретно върху това как продуктът се различава от конкуренцията и защо хората ще го купуват. Предоставете статистика за пазара: колко хора търсят продукт или услуга, колко купуват, как търсенето се увеличава с времето.
Стъпка 6. Разработване на маркетингов план: Какви действия ще предприемем, за да достигнем до потенциалния клиент.
Тук трябва да опишете стратегията за навлизане на пазара, популяризиране и маркетинг на продукти. Посочете приблизителен план за продажби на тримесечие, година. Маркетинговият план отразява и ценовата политика и рекламния бюджет. Събитията и промоциите трябва да бъдат отбелязани в календара. За всяко събитие трябва да изчислите приблизителния бюджет и планирания ефект.
Стъпка 7. Направете производствен план
В тази част е отразено всичко свързано с изработката на продукта. Ако произвеждате продукти сами, опишете колко суровини и материали ще ви трябват, колко хора участват в процеса. Не забравяйте да отразите разходите за наем, енергия, вода, газ. Тук трябва да опишете необходимото оборудване, инструменти и униформи за работниците.
Ако продуктът е закупен отвън, планът трябва да включва доставчици, разходи за покупка и доставка, да опише къде ще съхранявате продукта и как ще го доставяте на клиентите.
Стъпка 8. В организационен план помислете за структурата на компанията
Необходимо е да се разпишат конкретни стъпки за организиране на бизнес със срокове и планиран ефект. Например подписване на договор за наем на офис за 1000 евро на месец, наемане на 5 работници в цех със заплата от 1400 евро на месец. Също така в тази част е предписана организационната структура: ясно са показани броят на отделите, броят на служителите във всеки от тях, вертикалната и хоризонталната подчиненост.
Стъпка 9. Изчислете финансов план
Ще трябва да излезете с подробна оценка на разходите и очакваните печалби. Моля, имайте предвид, че инвеститорите ще проучат тази част от плана с особено внимание. Какво да уточним:
- План за приходите и разходите за месец, тримесечие, година и 3 години.
- Приблизителен баланс на фирмата за първата година от дейността.
- Срокът за изпълнение на бизнес плана.
- Перспективи за развитие с графики на финансовата активност, в които са отбелязани точки на рентабилност.
- Планирайте стратегии за продажби, колко персонал или търговска сила имате нужда.
Стъпка 10 – Напишете резюме на проекта
Накрая се връщаме към началото: подготовката на уводната част. В него трябва да обобщите всичко казано, за да направите положително впечатление. Посочете:
- Какво планира да направи компанията?
- Пазарни цели.
- Рентабилност на проекта и възвръщаемост на инвестициите.
- Колко служители ще са необходими.
- План за представяне на компанията за тримесечие, година, три години.
Ако планът е за инвеститори, тогава трябва да обосновете защо те трябва да инвестират във вашия проект. Кажете ми за рисковете: какви са шансовете да се провалите и да загубите капитал? По-добре е да изгладите тази част и да говорите за благоприятни прогнози.