Изграждане на отчет за паричните потоци

Ако съставяте бизнес план за заем или инвестиция, вашият отчет за паричните потоци е един от трите задължителни отчета, от които вашият план се нуждае. Инвеститорите не само ще искат да видят как парите влизат и излизат от вашия бизнес, но вашият отчет за паричните потоци ще ви помогне да разберете точно колко пари трябва да съберете и кога ще ви трябват.

Отчетите за паричните потоци обаче не са само за инвеститори. По-важното е, че вашият отчет за паричните потоци е от решаващо значение за доброто управление на вашия бизнес. Това е един от най-добрите начини да изпреварите проблемите с паричния поток, преди те да застрашат дългосрочната ви жизнеспособност. Редовно преглед или анализ на вашия отчет за паричните потоци ще ви покаже кога в бъдеще може да сте изложени на риск от недостиг на пари, така че да можете да планирате предварително и да получите кредитна линия, заем или друго финансиране, преди да сте в разгара на паричната криза.

Какво е отчет за паричните потоци?

Най-просто, отчетите за паричните потоци разказват историята за това колко парични средства има дадена компания (входящи потоци) и колко излиза (изходящи потоци). Отчетът за паричните потоци показва колко парични средства има даден бизнес и как това число се променя с времето. Типичният отчет за паричния поток показва паричния поток на месечна база за период от 12 месеца.

Готови ли сте да пропуснете напред и да създадете свой собствен отчет за паричните потоци? Изтеглете нашия безплатен шаблон за паричен поток сега.

Компонентите на отчета за паричните потоци

Най-общо казано, отчетите за паричните потоци се състоят от три основни компонента:

1. Оперативни дейности

Как вашият бизнес печели пари всеки ден? Оперативните дейности на вашата организация включват всичко, което е свързано с това как генерирате приходи.

По принцип входящите парични потоци се генерират всеки път, когато клиентите купуват вашите продукти или услуги; изходящите потоци възникват, наред с други неща, когато плащате на служители, доставчици, данъци или лихви.

2. Инвестиционна дейност

Повечето транзакции, свързани с продажбата или покупката на имущество, оборудване или други нетекущи активи, са включени във вашите инвестиционни дейности, както и всички разходи, свързани със сливания или придобивания.

Ако вашият бизнес изобщо играе на фондовия пазар, вие също ще трябва да посочите кога купувате или продавате ценни книжа и тук.

3. Финансиране на дейности

Този раздел от отчета за паричните потоци включва информация за теглене на заеми за закупуване на имущество или оборудване; издаване на акции на служители, обществеността или други заинтересовани страни; изплащане на дивиденти и др.

Струва си да се отбележи, че отчетите за паричните потоци могат да бъдат повлияни от безкасови транзакции, като например амортизация или разходи за лоши дългове. Освен това много фирми избират да добавят допълнителна информация за големи транзакции, които не включват пари в брой, като конвертиране дълг към собствен капитал или издаване на акции в замяна на активи.

Отчети за паричните потоци – които се считат за един от трите основни финансови отчета заедно с отчети за приходите и разходитеи баланси— може да се приготви по един от двата метода: директен метод или индиректен методкато и двете дават едни и същи резултати.

Тъй като е по-лесно да се направи, повечето фирми съставят своите отчети за паричните потоци чрез косвения метод, така че нека първо насочим вниманието си към него.

Изграждане на отчет за паричните потоци: Косвеният метод

Много фирми избират да съставят своите исторически отчети за паричните потоци, като използват косвения метод, тъй като числата, от които се нуждаят, лесно се събират от техния счетоводен софтуер. Отчетите за паричните потоци, генерирани по този начин, за да съпоставят отчетения нетен доход с паричните средства, генерирани от операции.

Ако изграждате a прогноза за паричните потоци за да предвидите колко пари в брой ще имате в бъдеще, непрекият метод също работи и е най-често срещаният избор.

За да съставите косвен отчет за паричните потоци, първо трябва да се съсредоточите върху оперативните дейности. За да направите това, определете нетния доход и премахнете непаричните разходи (напр. обезценка и амортизация) от това число. Можете да намерите нетния доход във вашия отчет за печалбите и загубите (наричан още отчет за доходите).

След това трябва да вземете предвид своите печалби и загуби от всякакви продажби на активи, извършени по време на съответния отчетен интервал. Трябва също да докладвате промени в вземания, дължими сметки и инвентар, както и всички лоши дългове, които може да решите да отпишете.

След като изчислите нетните си парични средства, осигурени от операции, трябва да запишете вашите парични потоци от инвестиционни и финансови дейности. Тези два раздела се отчитат по един и същи начин в отчетите за паричните потоци, изготвени с използване както на косвените, така и на преките методи, като се използват критериите, обсъдени по-горе.

Вече сме съставили подробно ръководство, което обяснява как да направите всички тези изчисления стъпка по стъпка. Ако имате нужда от помощ при съставянето на вашия отчет за паричните потоци на ръка, вижте ръководството или изтеглете нашия безплатен шаблон за отчет за паричните потоци.

Изграждане на отчет за паричните потоци: Директният метод

Поради разликите в отчитането на оперативните дейности, отчетите за паричните потоци, изготвени чрез директния метод, предоставят много по-ясна представа за това как парите се движат през бизнеса. Но те са по-трудни за приготвяне – поради което са по-рядко срещани.

Вместо да започват от нетния доход, отчетите за паричните потоци, направени чрез директния метод, вместо това се фокусират върху брутните парични потоци и брутните парични потоци, които възникват естествено чрез операции.

Предприятията, които използват метода на директно отчитане, трябва да вземат предвид паричните средства, получени от клиентски сметки; парични средства, изплатени на служители и доставчици; лихвени плащания; плащания на данък върху дохода; и всякакви приходи от лихви или дивиденти, които са получени.

За разлика от косвения метод, когато отчетите за паричните потоци се генерират чрез директния метод, е значително по-лесно да се види къде са извършени плащанията в брой и къде са получени плащанията в брой.

Но тъй като повечето счетоводни отчети не включват необходимата информация, изисквана от директния метод, много фирми избират да поемат по-лесния път и да изготвят своите отчети за паричния поток, използвайки косвения метод.

Прочетете следното:

Какво е паричен поток?

Най-добрите начини за управление на паричния поток

Как да идентифицирате и коригирате проблеми с паричния поток

Анна Ешенбург е старши маркетинг мениджър във Fundbox. Fundbox предлага на собствениците на бизнес лесен начин да коригират паричния си поток чрез авансово плащане за неуредените си фактури, връщайки на малките предприятия силата да контролират своя паричен поток.

About admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *