Кои са най-иновативните компании за 2020 г.? На този въпрос отговори докладът на Boston Consulting Group в работа, озаглавена „Най-иновативните компании“.
Класацията вижда Apple на първо място, следвана от Alphabet (Google), Amazon и Microsoft. Първите четири позиции са трайно заети от американските гиганти, които се утвърждават като истинския двигател на иновациите в света. Азиатските мултинационални компании също държат първите позиции, благодарение на Samsung, Huawei, Alibaba и Sony.
Що се отнася до Bel Paese, в първите 50 позиции, под номер 46, е FCA (Fiat Chrysler Automobiles), която според проучването на BGC е единствената италианска компания, която заслужава място в класацията на най-иновативните компании в света .
Данните, събрани от изследването
Изследването събра данните преди глобалната пандемия, донесена от -19, то подчертава как иновативността за компаниите не е придобито състояние, а по-скоро е непрекъсната работа, насочена към внедряване на нови иновативни техники, просто помислете, че тъй като има проучване от BCG (2005) само 8 компании от 50 са успявали постоянно да се появяват в класацията.
Интересно е да се отбележи, че:
- 45% от анализираните компании считат иновациите за основен аспект;
- 30% се обявяват за доста скептични и не смятат иновациите за приоритет;
- 25% са „объркани” от признаването на несъответствие между важността на иновациите и реално направените инвестиции в тази посока.
Кои са най-иновативните сектори през 2020 г. и какви са трудностите
Секторите, които най-много използват иновациите, са:
- Финансовият сектор
- Фармацевтичният сектор
- Докато секторите, които използват най-малко иновации, са:
- Дейности, свързани с производството на промишлени стоки;
- Дейности, свързани както с търговия на едро, така и на дребно.
Цели 4 от 10 компании, избрани сред тези с оборот от поне 1 млрд. USD, декларират, че имат два проблема по отношение на внедряването на иновации:
- Трудността при установяването на ясна стратегия по отношение на разпределението на ресурсите за иновации;
- Трудността при прилагането на правилната стратегия, която трябва да бъде приложена.
Въпреки това компаниите, които инвестират в иновации, имат положителни резултати, както се потвърждава от данните, те успяват да се възползват както от по-висок процент от продажбите на продукти от средния, така и да получат по-високи процентни печалби.
Защо е важно да правите иновации
Както подчертаха анализаторите на Boston Consulting Group, успехът на една компания се определя от способността им да обединяват цифровите възможности с човешките способности. Корпоративната визия подкрепя значението на наличието на разнообразни и глобални работни екипи в работната сила, които са от съществено значение, за да сме постоянно в крак с промените.
Иновациите, както се потвърждава от събраните данни, възнаграждават от икономическа гледна точка:
- Средно една компания, присъстваща в топ 50 на иновациите, има оборот от 30 милиарда щатски долара, цифра със 170% повече в сравнение с 2005 г.
- Общо 162 компании са участвали в класацията за последните 14 години. От тях 30% са се появили в класацията само веднъж, 57% са се появили между два и три пъти.
Компаниите, които постоянно се класират през последните години, са:
- азбука,
- амазонка,
- ябълка,
- HP,
- IBM,
- Microsoft,
- Samsung,
- Тойота.
Освен това докладът подчертава как иновативните аспекти, в които компаниите са най-склонни да инвестират, са: усъвършенстван анализ, дигитален дизайн, разработване на цифрови платформи.
Способността да се анализират данни е особено важна за индустриите, занимаващи се с продажба на индустриални стоки. Анализът на данните дава възможност за въвеждане на нови продукти и технологии на пазара в съответствие с реалните нужди на потребителя. Например селското стопанство е сектор, който прогресивно се обновява, благодарение на въвеждането на прецизно земеделие, което е възможно чрез развитието на IoT (Интернет на нещата).
Иновации и изкуствен интелект
Голяма част от бизнес иновациите днес се състоят в прилагането на използването на изкуствен интелект в производствените процеси. Това е технология, която позволява огромни скокове в производствените методи, но все още има много проблеми, като например трудността при възпроизвеждане на резултатите, постигнати от пилотно устройство в голям мащаб.
По-нататъшното използване на изкуствения интелект доведе до появата на изненадващи данни: много компании като Amazon или Alibaba все повече навлизат в своя сектор, към който принадлежат. Както се подчертава в доклада, в свят, все по-свързан с цифровите технологии, знанието как да се разширява в различни сектори също е важна иновация.
Най-иновативните сектори на 2020 г
Технологията се прилага все повече в сектори като: автомобилната индустрия и химическите продукти. По-специално автомобилната индустрия е все по-отдадена на развитието на автономното шофиране и устойчивата мобилност, както се вижда от напредъка, постигнат от Sony, Alphabet и Apple, Tesla и Volkswagen.
Особено внимание заслужава съображението, подчертано в доклада, според което малките компании и стартиращите фирми имат предимство пред големите компании, когато става въпрос за иновации.
Малките компании са гъвкави и нямат големи разходи за управление на технологичната инфраструктура. Големите организации, от друга страна, са възпрепятствани от сложна вътрешна бюрокрация, имат консолидирани методи на работа, които са трудни за промяна и често трябва да придават голямо значение на тримесечните резултати, а не на дългосрочните печалби.
Какви аспекти характеризират иновацията
Според доклада на BCG има 5 точки, които определят една иновативна компания:
Талантът се разбира като прерогатив на работника и като способност на мениджърите да назначат правилния човек за правилния проект.
Амбицията означава установяване на цел, свързана с корпоративната стратегия и способна да донесе стойност, подобрявайки качеството на услугите и продуктите.
Управление, т.е. че приоритетите по отношение на иновациите и разпределението на бюджета се споделят в рамките на управлението,
Управлението на фунията, инвестирането в иновации също означава внимателно да се прецени какви перспективи има даден проект, дали е в състояние да постигне успех или в противен случай рискува да заседне за кратко време.
Когато управлението на проекта се извършва добре, е възможно ясно да се оценят ползите, произтичащи от инвестицията, в сравнение с конкуренцията.
Според системите за оценка, въведени от BCG, подобряването само на една от предходните точки води до увеличаване на процента на продажбите.
По-конкретно, способността за подбор и създаване на талантлив работен екип, надарен с новаторски и предприемачески дух, е аспект, към който се позовава всяка компания.
Повечето работни екипи са съставени от няколко елемента. Изпълнителният директор на Amazon Джеф Безос следва принципа „Правилото за две пици“, според който две пици трябва да могат да нахранят целия работен екип. Това е екстремна концепция, която въпреки това подчертава важността на работните екипи, съставени от малко елементи, така че нито една идея да не бъде пренебрегната.
Освен това работната група трябва да бъде съставена от хора с допълващи се набори от знания, силни страни и умения.
Иновативни компании в Италия
Италианското правителство обръща голямо внимание на раждането, растежа и утвърждаването в Италия на компании с висока технологична и иновативна стойност чрез множество инструменти, насочени към финансова подкрепа както на стартиращи предприятия, така и на иновативни МСП.
Мерките за подпомагане на стартиращи предприятия, чиято дефиниция се съдържа в ДЕКРЕТ-ЗАКОН 18 октомври 2012 г., n. 179 предвиждат главно:
- данъчни стимули;
- Достъп до Гаранционния фонд за МСП;
- Субсидирани кредити (Smart & Smart Italia);
- Подпомагане на трансформацията от стартиращо предприятие към МСП;
Бяха въведени допълнителни мерки в отговор на извънредната ситуация -19 и присъстват в Указа за повторно стартиране от 19 май 2020 г., по-специално те са присъщи за улесняване на навлизането на външни инвеститори, включително чуждестранни, и срещата с инкубатори и изследователски институции като отколкото запазването на данъчен кредит за компании, които инвестират в научноизследователска и развойна дейност.