Тежките работни места, както и напрегнатите, са особено трудни и изморителни. Нашата правна система е идентифицирала и предоставила някои отстъпки на тези, които изпълняват работа, определена като тежка или напрегната. По-специално, тези, които извършват тежка работа, могат да получат ранна пенсия.
Дискутира се въпросът за тежката работа. Правителството работи върху пенсионна реформа за 2022 г., която трябва да разшири списъка с тежки работни места, като по този начин позволи достъп до т.нар. Social APE, след като работникът е навършил най-малко 63 години и поне 36 години внасяни вноски .
Тази статия съдържа списък с тежки работни места, ще видим как работи социалната пчела и разликата с напрегнатите работни места.
Тежък работен списък
Списъкът с тежки работни места постепенно се актуализира през годините. Първи списък намираме в закона n. 232 от 2016 г., а впоследствие и в закон № 205 от 2017 г.
За да бъде включен в категорията е необходимо тежката работа да е била извършвана най-малко 6 години през последните 7 или 7 години през последните 10.
Днес, в очакване на нови разпоредби, тежката работа включва 15 категории:
Дъбили на кожи и кожи
Всички, които се занимават с обработка и довършителни работи на материали като кожи, кожи и кожи, извършващи операции като: дъбене, довършителни работи, подстригване, сушене, хромиране, бръснене. Тези професии принадлежат към списъка на Istat, идентифицирани с номер 6.5.4.1.0.
Почистващи услуги
Работници по почистване на институции, например: училища, болници, офиси и супермаркети. Това са неквалифицирани професии, свързани с почистване и хигиена.
Движение на товари
Тежките работни места включват носачи и оператори, участващи в преместването на стоки. Следователно се идентифицират професии като хамали, повдигачи на каси, складови работници, товаро-разтоварни работници, както и докери и корабни работници.
Шофьори на тежкотоварни автомобили
Категория 7.4.2.3.0 идентифицира цяла поредица от взискателни професии, включително шофьори на камиони, шофьори на камиони, камиони-цистерни, пътни влакове, превозвачи на автомобили и шофьори на влекачи.
Машинисти
В категорията на тежките работи са включени: проводници на железопътни състави. Те включват множество професии: машинисти, помощник-машинисти, машинисти на електрически влакове и железопътни кондуктори. Това са тежки работи, независимо дали транспортът е предназначен за хора или стоки.
Шофьори на кранове и строителни машини
Строителният сектор включва множество взискателни и напрегнати професии, които дават право на ранно пенсиониране. В списъка са всички, които работят с машини, вдигат материали, пробиват, кукичат и откачват. Например: оператор на кран, оператор на лебедка, оператор на кофа.
Медицински сестри и акушерки
Медицинските сестри и акушерките са сестрински професии, които изпълняват различни взискателни задачи, свързани с грижите за болни и хора с увреждания. Подобно на произведенията, изброени досега, те са включени сред тежките произведения в Официален вестник и имат достъп до Ape Sociale.
Учителки в детската градина
Учителите в детските градини спадат към професиите за предучилищна възраст. Това са много важни фигури, те насърчават растежа и физическото и когнитивното развитие на децата. Тези, които принадлежат към тази категория работници, имат достъп до Ape Sociale и следователно до ранно пенсиониране.
Строители
Строителните работници прекарват по-голямата част от трудовата си кариера на строителни обекти. Той вдига тежки материали, разрушава вече съществуващи конструкции, извършва земекопни операции, работи на смени понякога дори през нощта, все задачи, които правят работата тежка.
Селскостопански работници
Подобно на строителните работници, селскостопанските работници също са част от тежките работни места. Това са работещи в първичния сектор, чиито задачи натоварват организма. Операции като сеитба, прибиране на реколтата, транспорт на селскостопанска продукция са само част от многото задачи на земеделския работник.
Рибари
Рибарите, разделени на работници в крайбрежния риболов и работници в дълбоководния риболов, са сред тежките работни места. Тези специализирани работници позволяват на рибата да пристигне на нашите маси и често извършват нощна работа, изложени на елементите и много изпитателни.
Работници по стомана
Работници в желязо и стомана са всички, които работят в промишлени предприятия: работници в доменни пещи, машинисти в леярни, работници по тегло. Професиите, работещи с топли метали, извършват, както и останалите, тежка работа и имат право на достъп до пенсия преди останалите.
моряци
Не само за рибарите, нашата правна система предоставя специални отстъпки и за всички моряци: главни инженери, боцмани, подофицери и всички, които работят на борда на морски кораби.
Екологични оператори
Екологичният оператор, този, който се занимава със събирането на градски, промишлени и специални отпадъци, играе важна роля в нашето общество и има право на някои отстъпки поради извършената тежка и трудна работа.
Болногледачи за несамостоятелни хора
Работниците за лична помощ се грижат за зависими хора: възрастни, хора с увреждания, психично болни или възстановяващи се хора. Те попадат в категорията: домашни помощници, болногледачи, социални работници.
Новите тежки работи 2021 – 2022 г
Институционалната комисия работи за разширяване на списъка с тежки работни места, като по този начин позволява на нови категории да имат достъп до Ape Sociale и следователно да се пенсионират по-рано.
Последните новини съобщават, че мярката ще стане официална във връзка с пенсионната реформа, планирана за 2022 г.
Новият списък с тежки работни места, изготвен от INPS, е получен чрез измерване на параметри като: трудови злополуки и брой отсъствия поради болест.
Очаква се списъкът с тежки работни места да бъде актуализиран, за да включва 138 нови тежки работни места, което ще позволи на тези, които ги изпълняват, да получат достъп до ранно пенсиониране, след като навършат 63 години и с най-малко 36 години внесени вноски.
Следователно видовете тежки работни места ще се увеличат от 65 на 203. Очаква се новата мярка да засегне общо половин милион работници.
По всяка вероятност тежките работни места ще включват:
- таксиметрови шофьори
- пекари
- дърводелци
- начални учители
- ангажирани
- бензиностанции
- касапи.
Социална пчела и упорит труд
Така нареченият Ape Sociale е надбавка, която като цяло позволява на определени категории работници достъп до ранно пенсиониране, започвайки от 63-годишна възраст.
Инструментът съществува от 2017 г. и по-конкретно представлява надбавка, която се изплаща, докато работникът достигне пенсионна възраст.
Служители или самостоятелно заети лица имат достъп до Ape Sociale, при условие че са регистрирани в отделното управление. Мярката е насочена освен към тези, които извършват тежка или напрегната работа, и към някои видове безработни, инвалиди, тези, които трябва да помагат на родител или болно дете.
Възможно е да кандидатствате за Ape Sociale и следователно да получите достъп до ранно пенсиониране по електронен път, като изпратите заявлението до INPS.
Тежка и напрегната работа: разликата
За пълнота: тежката работа не включва цялата тежка работа.
Много от тях всъщност са част от напрегнатите работни места. Нашата правна система предвижда две категории работници, като разграничава тежките от напрегнатите работни места.
Тези, които извършват тежка работа, могат да се пенсионират по-рано от тези, които извършват тежка работа. Това е така, защото сегашното законодателство счита второто за по-малко тежко от първото.
Всеки, който извършва тежка работа, може да се пенсионира след навършване на 61 години и 7 месеца, при условие че е плащал осигурителни вноски за най-малко 35 години.
Като цяло напрегнатата работа включва: Цялостен нощен труд, извършван най-малко 6 часа и най-малко 64 дни в годината, повтаряща се работа, извършвана в промишлени предприятия и като цяло цялата работа, посочена в Законодателен декрет 67 от 2011 г. Сред тях е работата в: кариери, мини и тунели, работа при високи температури (леярни), работа в затворени пространства, работа със специални материали.