Какво е баланс?

Тази статия е част от нашата Ръководство за стартиране на бизнесподбран списък с нашите статии, които ще ви накарат да работите за нула време!

Ако сте в процес на стартиране на бизнес или писане на бизнес план документ, ще сте чували фразата „баланс“ или може би сте виждали такъв в примерен бизнес план.

The баланса е една от трите основни части, които формират основата на финансовите отчети на компанията: паричен поток, баланс и отчет за доходите.

Идеята зад баланса е доста ясна: той показва активите, пасивите и собствения капитал на вашата компания в определен момент от време. Казано просто, балансът показва какво притежава една компания (активи), какво дължи (пасиви) и колко собственици и акционери са инвестирали (собствен капитал).

Балансът винаги трябва да балансира – оттук и името. Активите са от едната страна на уравнението, а пасивите плюс собственият капитал са от другата страна.

Активи = Пасиви + Собствен капитал

Ако се замислите малко повече, това всъщност е здрав разум. Компаниите трябва да плащат за всичко, което притежават (активи), като заемат пари (пасиви) или като получат пари от собственици и инвеститори (собствен капитал).

Освен че ви показват какво притежава една компания и какво дължи, балансите могат също да ви кажат нетната стойност на компанията.

Тревър Бетенсън, нашият финансов директор тук в Palo Alto Software (производители на Bplans), предлага тази представа за четене на вашия баланс: „Като извадите пасивите от активите, можете да определите нетната стойност на вашата компания във всеки един момент от време.“

Нетна стойност = Активи – Пасиви

След като направихме общ преглед на баланса, нека разгледаме по-задълбочено информацията, която трябва да включва балансът. Ако тепърва започвате, изтеглете нашия безплатен Шаблон за баланс.

В тази статия ще прегледам:

  • Компонентите на баланса
  • Значението на баланса в бизнес плана
  • Примери за баланс

Баланс в LivePlan.

Разбивка ред по ред на баланса:

Както бизнесите се различават един от друг, така и техните активи и пасиви. Включването на определени договорени позиции и техните заглавия ще варират леко от бизнес до бизнес, но уравнението остава същото: активите на вашия бизнес трябва да са равни на пасивите плюс собствения капитал.

Активи

Активи в баланс или обикновено организирани отгоре надолу въз основа на това колко лесно активът може да бъде конвертиран в пари. Това се нарича “ликвидност”. Най-„ликвидните“ активи са в горната част на списъка, а най-малко ликвидните са в долната част на списъка.

Пари в брой:

В контекста на баланса паричните средства означават парите, които имате в момента. В бизнес планирането терминът „пари в брой“ представлява банковото салдо или салдото по текущата сметка за бизнеса, понякога наричано също „пари и парични еквиваленти“ или „CCE“.

Паричният еквивалент е актив, който е ликвиден и може незабавно да се конвертира в пари, като сметка на паричния пазар или съкровищни ​​бонове.

Вземания:

Вземания са парите, които хората трябва да ви платят, но които всъщност все още не сте получили (оттук и „вземанията“).

Обикновено тези пари са продажби на кредит, често от бизнес на бизнес (или „B2B“) продажби, където вашият бизнес е фактурирал клиент но все още не е получено плащане.

Складова наличност:

Инвентаризацията включва стойността на всички готови стоки и готови материали, които вашият бизнес има на разположение, но все още не е продал.

Текущи активи:

Текущите активи са тези, които могат да бъдат превърнати в пари в рамките на една година или по-малко. Паричните средства, вземанията и материалните запаси са текущи активи и тези натрупани суми понякога се споменават в баланса като „общи текущи активи“.

Дълготрайни активи:

Дългосрочните активи също се наричат ​​„дълготрайни активи“ и включват неща, които ще имат дълготрайна стойност, като земя или оборудване. Дългосрочните активи обикновено не могат да бъдат конвертирани в пари бързо.

Натрупани амортизации:

Натрупани амортизации намалява стойността на активите с течение на времето. Например, ако бизнес закупи кола, колата ще загуби стойност с течение на времето.

Общо дълготрайни активи:

Този термин общо дълготрайни активи понякога се използва за описание на дългосрочни активи плюс амортизация в баланса.

Задължения

Подобно на активите, пасивите се подреждат според това колко бързо бизнесът трябва да ги изплати. Текущите задължения обикновено са дължими в рамките на една година. Дългосрочните задължения са дължими във всеки момент след една година.

Задължения:

Задължения са парите, които вашият бизнес дължи, другата страна на монетата на „вземания“. Номерът на дължимите ви сметки се състои от редовните сметки, които вашият бизнес се очаква да плати.

Обърнете внимание дали този брой е прекалено висок, особено ако вашият бизнес няма достатъчно, за да го покрие.

Дължими данъци върху продажбите:

Това се отнася само за фирми, които не плащат данък върху продажбите веднага, например бизнес, който плаща своя данък върху продажбите всяко тримесечие. Това може да не е вашият бизнес, така че ако не е приложимо, пропуснете го.

Краткосрочен дълг:

Това е дълг, който трябва да върнете в рамките на една година, обикновено всякакви краткосрочни заеми. Това също може да се посочи в баланса като редова позиция, наречена текущи задължения или краткосрочни заеми. Вашите свързани разходи за лихви не отиват тук или никъде в баланса; те трябва да бъдат включени в отчета за доходите.

Общо текущи задължения:

Сумираните по-горе числа се считат за текущи задължения на даден бизнес, което означава, че бизнесът е отговорен да ги плати в рамките на една година.

Дългосрочен дълг:

Това са финансовите задължения, чието изплащане отнема повече от година. Това често е голямо число и не включва лихвите. Например това число отразява дългосрочни заеми за неща като сгради или скъпо оборудване. То трябва да намалява с времето, тъй като бизнесът извършва плащания и намалява главницата на заема.

Общо пасиви:

Всичко изброено по-горе, което трябва да платите или върнете, се събира заедно.

Собствен капитал

Пари, внесени в компанията като инвестиции. Това не трябва да се бърка с номиналната стойност на акциите или пазарната стойност на акциите. Това са действителни пари, внесени в компанията като капиталови инвестиции от собствениците.

Неразпределена печалба:

Печалби (или загуби), които са били реинвестирани в компанията, не са изплатени като дивиденти на собствениците. Когато неразпределената печалба е отрицателна, компанията има натрупани загуби. Това също може да се нарече „акционерен капитал“.

Това не се отнася за всички правни структури за бизнес; ако сте a преминаващ данъчен субекттогава всички печалби или загуби ще бъдат прехвърлени на собствениците и вашият баланс трябва да отразява това.

Нетни печалби:

Това е важно число – колкото по-високо е, толкова по-печеливша е вашата компания. Тази позиция може също да се нарече доход или нетна печалба. Печалбите са пословичната „долна линия“: продажбите минус разходите за продажби и разходи.

Общ собствен капитал:

Собственият капитал означава собственост върху бизнеса, наричана още капитал. Собственият капитал може да се изчисли като разликата между активите и пасивите. Това също може да се нарича „собствен капитал на акционера“ или „собствен капитал на акционера“.

Общо пасиви и собствен капитал:

Това е последното уравнение, което споменах в началото на тази публикация, активи = пасиви + собствен капитал.

Значението на баланса във вашия бизнес план

Включването на баланс във вашия бизнес план е съществена част от вашите финанси. Има три аспекта на бизнес финансите, които са наистина незаменими; отчет за доходите, отчет за паричните потоции баланса.

Тези твърдения дават на всеки, който разглежда числата, солидна представа за цялостното финансово състояние на бизнеса. По-специално в случая с баланса, това, което ви казва, е дали сте задлъжнели или не и колко струват вашите активи. Тази информация е от решаващо значение за управлението на вашия бизнес и създаването на бизнес план.

Примери за баланс

Големите предприятия ще имат по-дълги и по-сложни баланси за бизнеса си, като понякога имат отделни баланси за различни сегменти или отдели на своя бизнес. Балансът на малък бизнес ще бъде по-ясен и ще има по-малко позиции.

Ето една равносметка от Apple например. Ще видите, че той включва сложен раздел за акционерния капитал и няколко конкретно подробни вида дългосрочни активи и пасиви.

Ще забележите също, че в горната част пише „Край на периода“; това показва, че тези числа отразяват времето до датата, посочена в горната част на колоната. Тази терминология се използва, когато отчитате действителни стойности, а не създавате финансова прогноза за бъдещето.

Ето баланс (също включен по-горе) от a Примерен бизнес план на LivePlan. LivePlan е облачен софтуер за писане на бизнес план с a бизнес табло.

Този пример отразява как изглежда балансът на малък бизнес:

Баланс в LivePlan.

Можете да видите, че това се нарича „прогнозиран“ баланс, което показва, че тези числа са прогнози за бъдещето, използвани за целите на бизнес планирането, а не запис на действителни стойности. Освен това има по-малко договорени позиции и като цяло е по-просто.

За повече информация относно финансите на малкия бизнес вижте тези ресурси:

Имате ли още въпроси относно балансите? Уведомете ни в Twitter @Bplans!

Артистични + интелектуални занимания. Социална справедливост. актриса. Модел. Музикант. Юджийн // Портланд.

About admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *