Какво е безопасност на труда?

Във всяка работна среда ние винаги сме призовани да се справяме с тези правила и тези роли, свързани с областта на безопасността на работното място. Функционирането и спазването на тези правила следва едни и същи насоки във всеки работен сектор, въпреки че различните професии изискват различни предпазни мерки според специфичните рискове за всяка работа. Но независимо дали става въпрос за физическа и напрегната работа, офис или интелектуална работа, системата за превенция винаги трябва да отговаря на общите изисквания във всяка област.

Какво е безопасност на труда

За всяко работно място има поредица от правила, насочени към гарантиране на безопасността на работниците, независимо дали става въпрос за наранявания, дължащи се на злополуки или заболявания или синдроми, причинени от недостатъчно предотвратяване на рисковете, на които човек е изложен по време на изпълнение на задълженията си. Въпреки че винаги сме склонни да мислим за рисковете в по-чисто физическите професии, дори в административните, търговски или творчески области има редица устройства, инструменти и предпазни мерки, които трябва да се спазват, за да се запази здравето на работещите там.

Здравето и безопасността при работа в Италия се регулират от Законодателен декрет n. 81 от 9 Април 2008г, известен още с името „Консолидиран текст относно безопасността при работа“ (TUSL). Въз основа на него всяка компания трябва да управлява безопасността и здравето на работното място по превантивен и постоянен начин чрез система, която включва:

  • Идентифициране на рискови фактори и източници, присъщи на професията;
  • Намаляване (свеждане до възможния минимум) на всеки рисков фактор;
  • Непрекъснато и систематично наблюдение на стратегиите за превенция на риска;
  • Разработване на цялостна фирмена стратегия, която определя всички технически, организационни и процедурни фактори, които трябва да бъдат възприети от работодателя, служителите и сътрудниците на работното място.

Кой е отговорен за безопасността на труда?

Безопасността при работа е поверена на различни фигури. На първо място работникът трябва да се грижи както за собствената си безопасност и здраве, така и за тези на другите хора на работното място. Следователно всички работници иматзадължение за спазване на разпоредбите възложените им и да използват правилно предоставените им съоръжения и устройства, без да ги нарушават и незабавно да докладват за недостатъци или дефекти. Освен това работниците трябва да преминат програми за обучение и здравно наблюдение, когато е приложимо.

Работодателят той отговаря за организацията на компанията или производствената единица, тъй като упражнява правомощия за вземане на решения и разходи. Той (както и аз старши мениджъри и на отговарящ който може да назначи) има задължението да защитава психофизическия интегритет на работниците, като елиминира или ограничава, доколкото е възможно, рисковете, произтичащи от трудовата дейност. За да направи това, той трябва да информира служителите за рисковете, на които могат да бъдат изложени, да преподава основните стандарти за превенция и да гарантира, че работниците са обучени за правилното използване на производствено оборудване и лични предпазни средства (ЛПС), както и да ги поддържат ефективни и в хигиенично състояние, чрез внимателна поддръжка.

RSPP: роля и задължения

Задълженията от изключителната компетентност на работодателя са: изготвянето на документа, който следва оценката на рисковете в работната среда и назначаването на ръководител на службата за превенция и защита от рискове (RSPP). Работодателят може самостоятелно да поеме функциите на RSPP в следните случаи:

  • Занаятчийски и индустриални предприятия: до 30 служители
  • Селскостопански и животновъдни ферми: до 30 служители
  • Риболовни компании: до 20 служители
  • Други компании: до 200 служители

В противен случай (или ако не желае да поеме ролята), работодателят ще трябва да назначи вътрешен служител или да се свърже с външен RSPP.

Лицето, отговарящо за службата за превенция и защита от рискове, трябва да притежава умения и изисквания, подходящи за естеството на рисковете, присъстващи на работното място, за да приеме и демонстрира, че има онези отговорности, които му позволяват да организира и управлява предотвратяване и защита на цялата система от рискове.

RSPP трябва да е присъствал на някои курсове за обучение, функционални за ролята да се извършва и трябва да притежава сертификат, доказващ, че е придобил специално обучение в областта на превенцията и защитата от рискове. За разлика от Работодателя, мениджърите или надзорните органи, RSPP няма правомощия за вземане на решения и разходи, следователно не отговаря пряко за работата си, като се счита по същия начин като консултант, т.е. той осигурява тези технически и организационни умения, посочени в нуждите Работодателят или ръководителите да изпълняват задълженията си за безопасност, за които носят отговорност.

Безопасност на здравето при работа

Друга фигура, която се появява в управлението на сигурността е Представител по безопасността на работниците (RLS)т.е. лицето, избрано или определено да представлява работниците по отношение на аспектите на здравето и безопасността на работното място.

В допълнение към работата в контакт с другите лица, отговарящи за безопасността, Представителят има право да обжалва пред компетентните органи (ASL, Провинциална дирекция по труда и съдебните органи), ако смята, че мерките за защита и превенция на риска, приети от работодателя не са подходящи. За компании с не повече от 15 работници, RLS се избира измежду служителите, докато за тези с повече от 15 служители, представителят трябва да бъде избран от представителите на синдикатите на компанията (ако има такива). Назначаването се провежда в общ ден в цяла Италия, по време на Европейската седмица за безопасност при работа, насърчавана от Европейската агенция за безопасност и здраве при работа (EU-OSHA).

Фигура, която стана много важна с течение на времето, е компетентен лекар, това, което някога се е наричало „фабричен лекар“, а след това „професионален лекар“. В допълнение към името, неговите задачи също са променени днес: ако някога е била ограничена до оценка на физическото здраве на работника, сега вместо това е включена от началото на вътрешния процес на превенция на компанията. Съвместно с работодателя и ръководителя на службата по превенция той се грижи за изготвянето на Документа за оценка на риска (DVR), периодично го преглежда, прави предложения и подобрения, извършва проверка на работното място и веднъж годишно участва в безопасността на труда. среща.

Санкции за служители, ръководители и работодатели

От гледна точка на работника санкциите за неизпълнение на задълженията за безопасност са почти изключително от паричен характер, от минимум 50 до максимум 500 евро глоби в най-сериозните случаи на нарушение.

Но задълженията на работниците като цяло са всеобхватни и обусловени от незаменими предпоставки като обучение, информация и предоставяне на превантивни инструменти. На практика е много трудно работникът да види наложена глоба (освен при сериозни злополуки или наранявания поради небрежност, в който случай ще има разследване), по-лесно ще има официални доклади или предупреждения.

Безопасност при работа: санкции за ръководителите

Съвсем различна е ситуацията по отношение на санкциите, предвидени за надзорници и управители. В първия случай неспазването може да доведе до присъди затвор и икономически санкции до максимум 1200 евро; за фигурата на мениджъра (или работодателя) санкциите, предвидени от правната система, могат да бъдат много по-строги и преди всичко по-приложени.

И количеството, и степента на санкциите са пропорционални на йерархичната роля и следователно на броя и степента на отговорност на изпълнителната власт.

Основните санкции, на които могат да се сблъскат работодателите и мениджърите, са лишаване от свобода (до максимум осем месеца) и икономически (до максимум 6600 евро) в случай на неизпълнение на общи задължения, но освен тях има санкции свързани с всяко конкретно неизпълнено задължение.

Следователно има санкции в случай на несъответствие на работното място, а не неуспех или неспазване на поставянето на подходящи знаци или неправилна или непълна оценка на различните видове риск, или липса на обучение и информация на персонала .

Дори по-сериозно, за нарушения, които водят до случаи, приписвани на непредумишлено убийство или умишлено нараняване.

„ако е извършено в нарушение на правилата за предотвратяване на злополуки или е довело до професионално заболяване“

Законодателен декрет n. 81 от 9 Април 2008г,

В този случай автоматично се започва разследване от наказателен тип срещу неизправните субекти във връзка с динамиката на фактите и както субективната, така и обективната йерархична и юридическа отговорност. За което работодател или длъжностно лице също е длъжен да отговаря по силата на заеманата длъжност и за поведението на своите сътрудници. Ако наказателноправната отговорност винаги е изключително субективна, то гражданскоправната отговорност може да бъде както субективна, така и обективна. Член 2087 от Гражданския кодекс гласи:

„Предприемачът е длъжен да приеме при упражняването на дружеството мерките, които в зависимост от спецификата на работата, опита и техниката са необходими за защита на физическата цялост и моралната личност на работниците.“

член 2087 от Гражданския кодекс

Случаите на отговорност на Работодателя за вреди, причинени от работниците, използвани от него в собствената му трудова организация, също попадат в гражданската отговорност (обективна отговорност).

About admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *