Обучението или наставничеството е общ термин, използван в много различни контексти. От формите на обучение в училища и университетидо по-малко познатите форми на данъчно и корпоративно обучение.
Това проучване е посветено на обучаващите дейности. Ще видим какви са те и преди всичко всички съществуващи видове. Това ще даде общ преглед на тази важна дейност, която, както ще видим, присъства в много различни контексти: в училищата и университетите, но също така е основна дейност в компаниите.
Какво е и значение на обучението
Наставничеството се отнася до набор от действия и инструменти, използвани, за да се позволи на човек да придобиват нови знания и усвояват нови умения.
Лицето, което се грижи за проследяването на ученика или работника, носи името наставник. В широк смисъл други фигури също участват в наставничеството, например лайф коуч, кариерният коуч или менторът. Съществуват обаче ясни разлики между коучинг, наставничество и обучение.
В някои контексти преподавателят играе ролята на координатор, асистент и понякога учител, като гарантира, че учениците придобиват очакваните представи, предлагайки помощ и постоянно наблюдение на дейностите.
В други контексти обучителят се превръща в помощна фигура за работниците, независимо дали са чираци, стажанти или служители на определен или постоянен договор. Преподавателят е фигура, която работи основно в сектора на образованието и обучението и в средно големи организации.
Различните обучителни дейности
Както се очакваше, дейностите по обучение или обучение присъстват в различни области. В университетския свят, например, има преподаватели-преподаватели. Тези цифри приветстват и помагат на новия учител да се установи. Има и преподавател, предназначен да помага на учениците, а след това има и може би по-малко известните фирмени преподаватели и данъчния преподавател. Но да вървим по ред:
Училищно обучение
Училищното обучение е помощна дейност, която може да бъде достъпна за отделен ученик или група ученици. В този случай обучителят има за цел да се подобри обучението на участниците и да се ограничи явлението преждевременно напускане на училище.
Възпитателят се определя от класния съвет. Първо се идентифицират учениците, които имат най-голяма нужда от помощ и след това им се назначава учител-наставник. Последното има за цел преди всичко да насочва момчето в личностното израстване. Преподавателят трябва да използва умения, като например умения като активно слушане, съпричастност, за да интегрира по-добре момчето.
Понякога в този случай могат да се организират дейности за обучение на връстници по-големите деца са тези, които ръководят по-малките ученици.
Гореспоменатите дейности, известни също като обучение, са експериментални инициативи, които не всички училища възприемат.
Обучение на учители
Преподавателят, от друга страна, е фигурата, идентифицирана в рамките на обучението след средното ниво (университет). Учителят-преподавател е този, който демонстрира доказан културен и преподавателски опит, който му позволява да изпълнява ролята на надзорник на работата на нов учител.
В този случай учителят е на свой ред учител, който принадлежи към същия състезателен клас като новия служител. Учителят се грижи за дейности:
- Партньорски
- Надзор по време на уроците
- Изготвяне на окончателен доклад
Допълнителна информация относно процедурите за приемане на новоназначени учители можете да намерите на специалната страница на Министерството на образованието (https://www.miur.gov.it/formazione-in-associazione-neoassunti).
Университетско обучение
Вместо това преподавателят в университета е фигура, която обикновено се предоставя от университета. Обикновено по-възрастен студент, понякога докторант, се назначава да помага на новите студенти да разберат механиката на университета.
Преподавателите са ясно идентифицирани сред тези, които са се отличили по време на своята университетска кариера. Основните задачи включват:
- Предоставете информация
- Подкрепа при разработването на учебния план
- Помощ при управлението на бюрократичните аспекти
Това е форма на придружаване в itinere и на подкрепа за студенти, които по този начин могат бързо да научат университетските механизмизавършите маршрута по-лесно и като цяло имате по-добро изживяване.
Бизнес обучение (чиракуване)
Сега да преминем към света на работата. Един от първите преподаватели, с които можете да се свържете, е този, който се грижи за наетите по договор за чиракуване. Това са вътрешни служители на фирма, които имат следните изисквания:
- Те работят в организацията от поне 3 години
- Те са наети на равно или по-високо ниво от чирака
- Те изпълняват задължения в съответствие с тези, възложени на чирака
Допълнителна информация относно фигурата на конкретния фирмен наставник за работници с договор за чиракуване се съдържа в Министерски указ 28/2000.
Учителят има за задача подкрепят чирака през целия период на работа докато последният получи крайната квалификация. Освен това има някои правила, които трябва да следвате. По-конкретно: всеки учител може да има максимум 5 чираци и цифрата е задължителна, когато е уговорен договор за чиракуване.
Стаж или стаж за обучение в компанията
Сред видовете уроци има този, предназначен за стажанти или стажанти. Тази форма на обучение, която не бива да се бърка с тази, предвидена в договорите за чиракуване, е предвидена както за учебни, така и за извънкласни стажове.
Напомняме, че стажът е споразумение между две страни. Организаторът (университет, училище, център за обучение…) е компания. За двата предмета се изисква назначаване на преподавател. Последните участват в различни дейности:
- Помогнете на стажанта да влезе в компанията
- Разработете плана за обучение
- Удостоверява извършените дейности
- Запишете придобитите умения
- Фирмени уроци за работници
- Друг метод на обучение често се предвижда в средни и големи компании и е насочен към работници, които вече присъстват в компанията.
Дълбоките промени, които настъпват: цифрова трансформация, необходимостта от придобиване и задържане на нови таланти, необходимостта от възприемане на практики за повишаване на квалификацията или преквалификация, са само част от причините, които карат работодателите да използват фигури, които да бъдат посветени на развитието на човешките ресурси.
Можем да кажем, че много организации днес предлагат вътрешни наставнически услуги с двойна цел.
От една страна, за работниците наличието на фигура, която се грижи да следва професионалното им развитие, със сигурност е предимство. Можем да включим услугата наставничество сред набора от ползи на Employer Value Proposition (EVP), до които работникът има достъп през цялата си кариера.
От друга страна, предимствата се падат и на компанията, която може да има разумната сигурност, че нейните работници продължават да придобиват нови умения и способности, като последните аспекти се превръщат в по-голяма производителност и ефективност.
Данъчни уроци
И накрая, собствениците на бизнес със сигурност са чували за данъчни уроци. В този случай трябва да се направят някои разграничения, тъй като има две обучителни дейности, които се отнасят до настоящи и минали инициативи, изпълнявани от приходната агенция.
Фискално обучение до 2016г
В края на 2016 г. данъчното обучение означаваше услуга, насърчавана от Агенцията по приходите и запазена за нови предприятия, които се придържаха към облекчения данъчен режим, съдържащ се в закон 388/2000
Телематичната услуга даде възможност за получаване на съдействие за обработка на данъчни практики и задължения.
От 2016 г. тази услуга вече не е активна, тъй като самият режим на субсидиране беше премахнат в полза на сегашния режим на фиксирана такса.
Наставничество на големи данъкоплатци
От друга страна контролната или наставническата дейност на големите данъкоплатци, осъществявана от приходната агенция, е различна.
Големите данъкоплатци, тези, които генерират оборот или печелят над 100 милиона евро, са особено следвани от данъчните, които се стремят да възстановят всяко предишно укриване. От своя страна големите данъкоплатци са длъжни да въведат данъчно обучение, допълнителна дейност, насочена към по-добър контрол върху данъчното им поведение.