Инвестирането на фондовия пазар става все по-лесно и по-лесно през годините. Това обаче не означава, че проучванията по темата трябва да бъдат оставени настрана.
Точно обратното! Тъй като е в постоянно движение и се влияе от няколко фактора, изучаването на финансовия пазар не може да спре.
Много важна тема са таксите за транзакции, тъй като те са от съществено значение за всеки, който желае да инвестира.
В този контекст си струва да се отбележи, че има различни видове такси. В тази статия ще разгледаме посредничеството.
Но какво е брокерство? Как работи? Има ли вариант да не се плаща?
За да откриете всички тези отговори, просто прочетете тази публикация до края, която ще обхване:
- какво е брокерство?;
- брокерска такса: какви са видовете?;
- посредничество с нулево посредничество. съществуват?
Добро четене!
Какво е посредничество?
Както бе споменато по-горе, брокерството е вид такса за транзакция на борсата. Това е такса, плащана на брокерските къщи за извършване на посредническа услуга между инвеститорите и пазара.
Този тип процент се прилага за движения с инвестиции с променлив доход. Сред най-често срещаните са:
- действия;
- фючърсни пазарни договори.
Но кой плаща посредничеството? Тъй като това е такса, която съществува между брокерската фирма и инвеститора, самият инвеститор я плаща. В крайна сметка това е такса за обслужване.
Що се отнася до това как ще се плаща, това ще зависи много от избрания брокер. От това решение зависи и стойността. Има брокерски фирми например, които таксуват според резултата от инвестициите.
Независимо как плащате таксата, Много е важно да проверите брокерската бележка. Той ще съдържа извлечение от движението на активите във вашия инвестиционен портфейл.
Освен това с брокерската бележка можете да декларирате доходи в Данъка върху доходите (IR). Но ако искате да инвестирате, без да плащате брокерски услуги, има брокерски компании, които не таксуват, като XP и Clear.
Бяхте ли любопитни? По-късно обясняваме повече подробности за това какво е нулево посредничество. Продължавайте тук, за да не пропуснете нищо!
Какви са видовете брокерски такси?
Разбирането какво представлява брокерството улеснява разбирането как работят различните видове тази такса. Тъй като инвеститорът е този, който плаща за посредничеството, важно е внимателно да анализирате всеки един от тях, когато подписвате договора с посредника.
Струва си да се помни, че независимо от избрания тип, таксуваната сума ще повлияе пряко върху нетната възвръщаемост на вашата инвестиция. С други думи, когато правите депозит за покупка на активи, е интересно да помислите за процента, който ще бъде платен от брокерската фирма.
Имайки това предвид, нека да се захванем с работата: как работи брокерството и неговите различни видове? Вижте подробностите за всеки от тях по-долу.
фиксирано посредничество
При първия вид такса, както подсказва името, се начислява една сума, независимо от това колко ще инвестирате. Например:
Flávio има R$1000 в сметката си, които да бъдат използвани, докато Leandro има R$50 000. Дори ако количеството на двете е на различни нива, при фиксираното посредничество процентът, който ще повлияе на доходността и на двете, ще бъде еднакъв.
променливо посредничество
За разлика от фиксираното посредничество, при променливото посредничество Флавио и Леандро не биха платили същия процент. Тогава, Този вид такса се начислява върху инвестираната сума.
Как ще бъде таксувана променливата такса ще зависи от брокера. Въпреки това Bovespa създаде таблица, на която компаниите да се базират. Вижте го по-долу.
Посредничество по вид инвестиция
Дотук разбрахте какво е посредничество и как работят фиксираните и променливите типове. Но, освен тях, таксуването може да се извърши и по вид актив.
Вижте по-долу как се таксуват брокерските услуги за акции и фючърсни договори.
Действия
Брокерската стойност на акциите може да бъде направена по няколко начина. те ли са:
- въз основа на оперативния модел на борсата;
- за броя на извършените операции;
- според финансовия обем.
Обикновено, когато операцията се извършва в модула Day Trade, сумата се таксува на поръчка, с фиксирана такса за всяка. Има обаче компании, които определят стойността на таксата въз основа на броя операции или обема на парите.
В тези случаи е необходимо да се обърне внимание на условията на всеки брокер, за да не бъдете изненадани.
фючърсни договори
Ако инвестирате във фючърсни договори, брокерската такса се начислява в зависимост от вида на избрания договор. Освен това, както при данъчното облагане на акции в Day trade, таксата се извършва по договор.
Например: Едуардо инвестира във фючърсни договори за 50 долара. Тогава процентът ще се прилага 50 пъти, вместо еднократно отчитане на сумата.
>>> Интересувате ли се от други активи, търгувани на борсата? Научете също как да инвестирате с тях в курса на Xpeed School: „Научете се да инвестирате на фондовия пазар“.
Има ли брокер с нулево брокерство?
Сега, след като знаете всичко за това какво е посредничество и неговите видове такси, как трябва да бъде инвестирането, без да се налага да го плащате? Възможно ли е?
Отговорът на този въпрос е… ДА! Възможно е да инвестирате на фондовия пазар, без да плащате брокерски такси.
Изчистване: първият, който изчисти посредничеството
Фокусиран върху инвестиции с променлив доход, Clear беше първият бразилски брокер, който внедри иновации, като елиминира брокерските такси за всички продукти. Въпреки че е компания, която е по-фокусирана върху работата на търговеца, това действие разшири обществеността.
Без брокерската такса инвестирането в активи на борсата е по-достъпно. В допълнение, брокерската компания също не начислява таксата за попечителство, която се начислява върху акции и ценни книжа, държани във финансовата институция.