чатбот е програма, която симулира разговор с потребител на естествен език, позволявайки му да взаимодейства с цифрово устройство като истински човек.
Ботът обработва заявката на потребителя и дава необходимия отговор. Съобщенията, както текстови, така и гласови, могат да се извършват чрез незабавни съобщения, на уебсайт, в мобилно приложение или чрез телефон.
Как работят чат ботовете
В зависимост от това как работят ботовете, има два основни типа: базирани на правила чатботове (стандартни или ограничени) и базирани на AI чатботове (интелигентни или самообучаващи се).
Базирани на правила чатботове
Тези чатботове взаимодействат с потребителя въз основа на ключовите думи в заявката. Често самият бот моли потребителя да избере ключова дума, тъй като е почти невъзможно да се намерят всички думи, които човек може да използва във въпрос.
Ако ботът не намери в заявката ключовите думи, включени във вашата програма, той няма да може да даде отговор. Обикновено в такива случаи потребителят ще бъде пренасочен към „истински“ служител.
- Работи на базата на ключови думи и не отговаря на въпроси без ключови думи.
- Не може да се научи от предишен потребителски опит, така че подобренията трябва да се правят ръчно.
- Комуникацията изглежда роботизирана.
- Бързо и лесно изпълнение.
Задвижвани от AI чатботове
AI chatbots се основават на NLP техники, както и на техники за разпознаване на реч и обработка на текст с помощта на невронни мрежи. Такива ботове ще отговорят на потребителя, дори ако е въвел нестандартен въпрос. Основното предимство е способността за самообучение.
- Използвайте НЛП за потвърждаване на въведеното от потребителя.
- Учете се независимо въз основа на алгоритми за машинно обучение.
- комуникацията изглежда повече реалистичен.
- Процесът на изпълнението е по-сложно и отнема повече време.
Победителят изглежда ясен. Но не всичко е толкова лесно. Преди да изберете бизнес чатбот, решете задачите, които искате да автоматизирате. Понякога базиран на правила чатбот може да работи също толкова добре, колкото и самообучаващ се бот. Също така си струва да се отбележи, че AI ботовете са много подходящи за компании, които вече имат голямо количество данни за бързо обучение на невронна мрежа.
Защо да използвате чатботове в бизнеса
Днес чат ботовете се използват в различни сфери: онлайн магазини, банки, застрахователни компании, медии и др.
Какви процеси автоматизира чатботът?
- Обръщам се с молба, приемете поръчка, резервирайте билет и т.н.
- Техническа поддръжка: Той отговаря на въпросите на клиентите за своя продукт през целия ден.
- Препоръка за продукта: Изберете подходящ продукт за клиента въз основа на заявката или предишен опит при пазаруване.
- Масова доставка: Бързо уведомявайте клиентите за промоции и разпродажби.
- Събиране на информация за контакт: пита потребителя как да се свърже с него и предава информацията на администратора.
Бизнес ползи от чатботовете
1. Идеален служител
- На разположение 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата. Ботът никога не се уморява, никога не се преструва, че не вижда вашето съобщение и никога не взема отпуск по болест. Той е готов да помогне на потребителите дори през почивните дни или в неработно време.
- Многозадачност. Можете да водите разговори със стотици клиенти едновременно и в същото време да останете продуктивни като първия ден след празниците.
- Икономически. Чатботът не изисква увеличение на заплатата. Той не изисква никакво заплащане за работата си. Работи с чист ентусиазъм.
2. Положително клиентско изживяване
Чатботът намалява времето за чакане на клиента. Изследванията потвърждават, че роботизираното бюро за помощ реагира три пъти по-бързо от истински човек. Вероятно това е причината чатботовете да повишават удовлетвореността на клиентите с 24%.
3. Събиране на клиентски данни
Докато комуникира с потребителя, чат ботът събира информация за него и я предава на други отдели. Маркетологът може да използва получените данни, за да подобри взаимодействието си с клиентите. Например, за изпращане на по-персонализирани имейли или предлагане на продукти и услуги, които ще заинтересуват потенциален купувач.
В същото време събраните данни дават ясна представа какво точно създава проблеми на потребителите. Те може да не разбират отново и отново как да си върнат парите за продукт или да кандидатстват за карта. Това е една от причините да помислите за финализиране на вашия UX дизайн.
Данните са мощен бизнес инструмент. Говорихме за това как да ги използваме в статията за маркетинг, управляван от данни.
4. Повишени продажби
Според скорошно проучване компаниите, използващи чатботове, са увеличили продажбите си с 67%. Като стъпка? Ботовете придружават и съветват клиента през целия процес на покупка. Те персонализират потребителското изживяване въз основа на предварително събрана информация. По този начин ботовете винаги са готови да дадат на потребителя препоръки, които ги интересуват.
Ако се заровите в историята, ще можете да разберете, че незабавните съобщения са първата платформа, в която чатботовете са намерили своето практическо приложение. Ботовете на агентите на ICQ и Mail.ru „ловуваха“ за шеги, казваха на Козирозите как ще мине денят им и забавляваха събеседниците си по всякакъв възможен начин.
Днес месинджърите възвърнаха популярността си, не отстъпвайки на социалните мрежи. Не е изненадващо, че марките използват тези платформи, за да комуникират с аудиторията си. Ето списък с месинджъри, където са създадени най-благоприятните условия за разработване на чатбот:
- Facebook Messenger;
- WhatsApp;
- телеграма;
- Вайбър.
Създайте чатбот и стартирайте имейли, за да информирате абонатите за най-новите актуализации, нови продукти или продуктови отстъпки.
Заключение
Чатботовете се превърнаха в a неразделна част от бизнеса. Те помагат на клиентите да поръчат храна вкъщи, да резервират самолетен билет, да издадат банкова карта или да изберат продукт. Много компании използват chatbots като допълнение към техническата поддръжка. Освен това ботовете събират данни за клиенти, което ви позволява да персонализирате взаимодействието си с тях.
Чатботовете автоматизират десетки бизнес процеси, отговарят незабавно на заявките на клиентите и са на разположение 24 часа в денонощието. Човешката намеса обаче е от съществено значение. Не забравяйте, че понякога хората искат помощ от едни и същи хора.