Стимулиращите програми са все по-често използван инструмент от компаниите, ориентирани към бъдещето и благосъстоянието на своите служители.
Това е за награди които попадат в огромния набор от системи за стимулиране използвани например за мотивира и възнаграждава служителитено и като инструмент за изграждане на лоялност на клиентите или укрепване на връзките с дистрибутори и доставчици.
В тази статия, след като разгледахме подробно какви са програмите за стимулиране, ще се съсредоточим върху ефективността и предимствата на тези програми за работниците, които, както ще видим, оценяват организациите, които се ангажират да плащат бонуси за тяхната лоялност или след постигане на определен цел.
Какво представляват програмите за стимулиране
The стимулиращи програмиизвестен на италиански като стимулиращи програми, са награди, които се изплащат на хората, когато целта бъде постигната. Целта е действайте според поведението на последния, който ги натиска да го запазят, за да продължат да получават наградите.
Откриваме примери за стимулиращи програми в ежедневието, от простото събиране на точки, насочени към получаване на награда, до безплатно кафе след консумация на десет в същия бар, до отстъпки за гориво при достигане на определен брой доставки, очевидно винаги на същия дистрибутор.
В допълнение към показаните класически примери, тези програми се използват и в света на труда, например, за да стимулират служителите да поддържат определени производствени стандарти.
Секторите, които най-много използват такава система за стимулиране, са секторите на продажбите, маркетинга и недвижимите имоти. От това следва, че търговците, стратезите в социалните медии или агентите по недвижими имоти са професионалисти, които вероятно са се възползвали от един или повече от тези стимули.
По принцип, когато се говори за програми за стимулиране, наградата не е в пари, но все пак попада в определението за състезания и операции с награди от всякакъв вид, регулирани от Президентски указ 430/2001.
Програми за стимулиране: защо са важни
Програмите за стимулиране са важни, тъй като се основават на теорията на стимулите което от своя страна е част от набора от теории за мотивацията.
Теорията за стимулите, родена около 40-те и 50-те години на миналия век, твърди, че хората могат да действат напълно различно в зависимост от това дали им се предлага награда или не.
С други думи, предлагането на външен стимул мотивира хората да продължат в действието, което им е позволило да го постигнат.
Следвайки тази теория, разбираме защо тези програми са важни и широко използвани.
На пазара на труда, например, те често се дават на служителите заедно с фирмените придобивки и представляват отличен начин да се опитате задържат най-добрите таланти, като по този начин намаляват текучествотоили се използват за поддържане на висока мотивация на работа.
Според проучване, проведено от Gallup, усилията на компаниите да увеличат ангажираността на служителите се отплащат. Изследванията показват, че ангажираните и мотивирани служители дават по-добри резултати, независимо от индустрията, размера на компанията и икономическия период.
Примери за програми за стимулиране на работниците
Работниците или амбициозните работници трябва да знаят за съществуването на програми за стимулиране. Първо, защото присъствието или не позволява да се оцени предложението за работа от друга гледна точка, второ, защото тези програми обикновено се предоставят от организации, които са склонни да се грижат за своите служители, като показват определено внимание към тяхното благосъстояние и работа- баланс на живота.
Затова още по време на интервюто за работа или преди подписването на договора е добре да се уверите в съществуването на програма за стимулиране. Те могат да бъдат много различни един от друг, най-често срещаните са:
Ваучери за пътуване
Един или повече ваучери за пътуване са класическа награда, много ценена от работниците. Ваучерите могат да бъдат изплатени на отбори при постигане на предварително зададен резултат. Например, близките уикенди или мини-круизи могат да бъдат предложени за най-добродетелните работници.
Добър спорт и здраве
Ваучерите за фитнес зали и уелнес центрове са много ценени. Работникът понякога е склонен да пренебрегне физическото си здраве, за да не поеме разходите за месечен или годишен абонамент.
Компаниите, които насърчават своите служители да практикуват спорт, постигат двойна цел: повече доволни работници и по-малко молби за отпуск поради здравословни проблеми, свързани със заседналия начин на живот.
Билети за кино, театър, спорт
Примери за насърчителни програми включват билети за кино, театър или за гледане на важно спортно събитие в града. Също така в този случай наградата е много ценена, както и позволява на работника да се наслади на няколко часа в пълна релаксация.
Бонуси за лоялност
Работодателите могат също да предложат допълнителни бонуси за лоялност към класическите увеличения на старшинството, предвидени в CCNL.
В случая това са непарични бонуси: ваучери за бензин, карти за транспорт или друга форма на стимул, независимо дали тя е свързана с годините на работа на служителя в компанията. По този начин организациите са склонни да намалят текучеството.
Курсове за обучение
Повечето служители вече са наясно колко е важно непрекъснато да посещават курсове за обучение и опреснителни курсове, за да останат конкурентоспособни на един все по-взискателен пазар на труда.
В този смисъл работно място, което организира курсове за обучение, запазени за най-добродетелните служители, е не само показател за здравословна работна среда, но и спестяването на пари за работника е значително.
Подаръчни карти
Наградите под формата на подаръчни карти от 50, 100 евро или повече са сред най-класическите системи, използвани за стимулиране на служителите.
Това е прост, но много ефективен стимул, тъй като служителят има известна свобода да реши как да похарчи парите от подаръчната карта.
Социално признание
Понякога просто социално признание е достатъчно, за да направи един служител щастлив. Наистина, както отбелязва Ейми Уилънс (), да бъдеш благодарен публично за свършената работа може да бъде по-удовлетворяващо от парите.
Следователно организациите разполагат с многобройни инструменти, дори безплатни, за да покажат колко важни смятат работниците си.
Как да създадете програма за стимулиране
Няма единна система за създаване на програма за стимулиране, която да бъде възприета в компанията. Много зависи от големината на организацията, броя на служителите и техните нужди.
За да работят програмите за стимулиране, те трябва преди всичко да бъдат приети и споделени от участниците. В този смисъл е възможно:
Разпитайте работниците
Чрез анкети, получаването на информация и мнения за най-желаните бонуси позволява първи преглед на стимулите, които работниците искат да получат.
Оценявайте бизнес възможностите
Големи организации като Google или Netflix са известни с това, че предлагат награди и предимства на своите служители; обаче не всички компании имат еднакви възможности за харчене. Следователно всяка организация трябва да създаде предложение, което е действително устойчиво във времето.
Бъдете прозрачни
Последното нещо, което искате, е да получите обратния резултат: да създадете омраза и нездравословна конкуренция между човешките ресурси.
Тези, които се оказват, че управляват множество служители, трябва също да вземат предвид необходимостта от развитие на a прозрачна програма за стимулиранев обсега на всеки и който не може да създаде съмнение, че облагодетелства само някои служители.
Следете резултатите
И накрая, ако от една страна целите са да се повиши репутацията на компанията и привлекателността за таланти, от друга трябва да вземем предвид, че програмите за стимулиране в много случаи влияят на баланса на компанията.
Следователно е необходимо да се наблюдават реално постигнатите резултати, за да се определи дали стимулът наистина води до повишаване на производителността, по-малко молби за отпуск и отсъствия и всички други ползи, произтичащи от приемането на тези стимули.