Как да защитим IP при аутсорсинг на разработка на софтуер

Живеем в епоха, в която технологиите проникват във всеки аспект от живота ни. Amazon и услугите, базирани на приложения, промениха навиците ни за пазаруване, непознати контролират преживяванията ни в гостоприемството и човешката връзка се осъществява онлайн толкова често или дори по-често, отколкото на живо.

Нашият търговски пазар е узрял за иновации и ако изграждате бизнес в момента, вероятно мислите как да рационализиране или прекъсване на дадена индустрия който е в застой – просто прави бизнес както обикновено – от десетилетия.

За много нетехнически основатели – т.е. предприемачи с бизнес идея, но без технически опит –намиране на талант за разработка на софтуер е критично. В много области обаче голямото търсене на технологични таланти изглежда е по-голямо от предлагането на квалифицирани технически и софтуерни разработчици под наем.

В резултат на това много основатели се насочват към международната дейност аутсорсинг. Въпреки че това може да е иновативно решение за вашата непосредствена нужда от технически таланти, въпросът как да защитите интелектуалната си собственост, когато възлагате разработка на софтуер на външни изпълнители, вероятно ви е минавал през ума.

Последното нещо, което искате, е просто да сте предали идеята си и вашата интелектуална собственост към потенциален конкурент. Това е основателна загриженост. Най-доброто нещо, което можете да направите, е да създадете IP защита стратегия и я документирайте в бизнес плантака че сте го интегрирали в по-голямата си бизнес стратегия.

Ако сте в ранните етапи на стартиране на вашия технологичен или SaaS бизнес, има смисъл да считате защитата на IP (интелектуална собственост) за критична част от вашия бизнес модел. Ползите от получаването на защита ще бъдат широкообхватни, ако някога се окажете, че трябва да се справите с нарушителите. Това е начин за намалете риска на вашия бизнес.

IP защитата е особено важна, когато етиката на вашата компания е уникална и единствена по рода си и искате да се предпазите от възможността за подражатели. Той също така е полезен с възможностите за монетизиране и лицензиране.

И така, как можете да защитите своята интелектуална собственост, когато възложите работата по разработка на софтуер на външни изпълнители? Започнете с договор.

Защитете своя IP с внимателно изготвен договор

В крайна сметка от вас зависи да се уверите, че сте покрили своите бази във всички области на управление на риска. Един от най-добрите начини да направите това веднага е да започнете с внимателно изготвени договори.

Дори ако просто наемате базиран на проекти, краткосрочен софтуерен разработчик на свободна практика, ще трябва да имате херметичен и внимателно съставен договор – дори с еднократни фрийлансъри – особено ако решите да наемете международно.

JD Houvener, главен изпълнителен директор и основател на Удебелени патенти, казва: „Първата голяма стъпка е да се уверите, че вашият договор с наемащия софтуер ще бъде изпълним във всички участващи страни. За да направите това правилно, трябва да наемете адвокат от родната страна на лицето, с което ще работите, или от всяка друга държава, която смятате за необходимо да включите, за да сте сигурни, че ще бъде обвързващо там, ако бъде нарушено.

Използвайте споразумения за неразкриване

Поверителността е ключова, както и спецификата наоколо Какво точно възнамерявате да запазите поверителни. При аутсорсинг за наемане на международен служител, споразумение за неразкриване на информация (NDA) е от решаващо значение.

Вашето NDA трябва да бъде формулирано достатъчно широко, за да обхваща всичко в обхвата на работата на външния талант, както и достатъчно конкретно, за да изясни какво не може да бъде споделяно, разпространявано или съхранявано от служителя. Приемливо е да имате един стандартен формуляр на NDA, който да се използва за всяко наемане, стига документът да е достатъчно гъвкав, за да побере необходимите модификации.

Когато дойде време да прекратите споразумението с вашия изпълнител, важно е да подсилите какво покрива NDA, след като се разделите. Не забравяйте да проведете интервю за напускане и да повторите какво точно са длъжни да пазят в тайна.

Включете тези важни клаузи във вашите трудови договори

Когато наемате служител, особено международен независим изпълнител, значението на добре написан трудов договор не може да бъде подценено. Следните са важни клаузи, които трябва да включите във всеки трудов договор.

Клауза за присвояване на IP

Това уточнява как всяка интелектуална собственост, генерирана от естеството на работата, ще бъде собственост на бизнес субекта, който извършва аутсорсинга/наемането.

Клауза за работа под наем

Това уточнява как трябва да се разглежда всяка работа, извършена от таланта по време на работата им с наемащата компания „Работа под наем“ както е определено в законите за авторското право на САЩ. Това означава, че всяка работа, която извършва независимият изпълнител, трябва да бъде собственост на и в изричната полза на наетата компания, така че работодателят да се счита за автор, дори ако външният служител действително е създал работата.

Договорът трябва да уточнява, че тази клауза ще се прилага за разработването на всеки софтуер. Докато самият софтуерен код би се считал за търговска тайна, всеки софтуер, който се публикува, споделя, лицензира или продава, е подобен на авторското право и трябва да бъде защитен по този начин, подобно на писането на книга. Например изходният код вероятно ще се пази вътрешно като търговска тайна, но функционалността или UX на софтуера ще бъдат защитени.

Компенсация

За да бъде договорът обвързващ, трябва да има съображение. Това идва от quid pro quo или договорена размяна на ценности.

Това означава, че трябва да има адекватна компенсация за работата на таланта, като дялово участие или хонорар, така че връзката да е двустранна. Пояснете как, кога и какви видове компенсации ще съдържат вашите работни отношения.

Приложимо право и форум за разрешаване на спорове

Тези клаузи изясняват кой набор от закони ще следват страните по договора, ако има нарушение, и съдилищата на коя държава ще бъдат използвани за решаване на спора.

Като цяло, въпреки че тези насоки са чудесна отправна точка, за да сте на прав път със защитата на вашия IP, е добра идея да работите с вашия адвокат, както и с адвокат от държавата на лицето, с което ще работите.

Имайте предвид, че софтуерните таланти са много търсени и групата от таланти вероятно е наясно с това, така че вашият договор трябва да бъде честен и изгоден и за двете страни, така че вашият талант да е готов да се съгласи с вашите строги условия относно защитата на IP. В допълнение, желанието ви да сключите честна и честна сделка може да ви направи по-желан работодател и дори да бъде крак в бъдеще, ако решите да поддържате по-дългосрочни работни отношения с вашия изпълнител.

Карли Клайн е студентка по право в Лойола Юридически факултет в Лос Анджелис. Завършила Бостънския университет с бакалавърска степен по политически науки и философия, тя има опит в маркетинга, комуникациите и продажбите. Тя е родом от Лос Анджелис и се стреми да преследва кариера в областта на интелектуалната собственост и бизнес съдебни спорове.

About admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *