Ръководството на нестопански организации се бори. Повече от 80 процента от нестопански организации имат проблеми с управлението и само 11 процента са готови за растеж. Ето защо развитието на лидерството е толкова важно.
Проблемът е стар, йерархичен подход към лидерството – възприет от сектора с печалба. Този стил на лидерство отгоре надолу се основава на един човек, който контролира преките доклади, но вече не е ефективен.
Време е да преминете към ръководен от мисия подход на лидерство с нестопанска цел, който създава ангажираност, насърчава отдадеността и не се основава на контрол или дори авторитет. Този стил на лидерство е съвместен и включва смяна на ролите между лидерите и членовете на екипа: екипите вземат повечето решения, а лидерите улесняват тези екипи, така че те да вземат възможно най-добрите решения.
В тази ситуация екипите поемат отговорност за своите резултати: своите цели и показатели. Но за да се случи това, лидерите и нелидерите трябва да знаят как да изградят високоефективни екипи. Резултатът е по-егалитарни, ангажирани екипи, които постигат целите си.
Защо развитието на лидерството е важно за нестопански организации?
Организациите с нестопанска цел имат възможност да предложат ясно различна работна среда от техните колеги с нестопанска цел. Културите с нестопанска цел често се основават на конкуренция и модели, базирани на власт, но управлението и лидерството на нестопански организации не е необходимо да имитират това. Организациите с нестопанска цел могат да преминат към модел на кооперативна власт, който предлага култура на успех вместо на провал.
Защо е важно развитието на лидерството? Културата е от решаващо значение за нестопански организации. В културата на успеха хората са ангажирани и активно учат и експериментират. Те са настроени да успеят, но се чувстват предизвикани, мотивирани и подкрепени. И те произвеждат – защото да си продуктивен се чувства добре и да работиш с другите, за да постигнеш нещо, което смяташ за важно, е дълбоко удовлетворяващо. Това е знакът за успешна (и развиваща се) организация с нестопанска цел.
Служителите не искат да бъдат мотивирани; те искат лидерите на нестопански организации да ги ангажират със значими задачи, като същевременно им позволяват да изпитат растеж. Това не се случва със старото ръководство в стил на директива. Когато лидерите имат уменията да създават високоефективни екипи, независимо от отделните членове, тогава те наистина имат нещо.
В среда на сътрудничество лидерството трябва да насърчава уменията за сътрудничество: фасилитиране, коучинг, наставничество, оказване на влияние, преговори, продажба и т.н. Ще забележите, че идеи като делегиране, бюджетиране, организиране, мотивиране и оценка не са в списъка – това е защото тези умения имат стойност в старата йерархична операционна система. Лидерите трябва да могат да вършат нещата без власт или опити да контролират други хора.
Как да дадем възможност на другите да ръководят чрез сътрудничество
Преминаването към култура на успеха започва от върха, с управляващите директори и техните преки подчинени. Те трябва да излязат от йерархичния начин на ръководство и да се научат да ръководят съвместно. Тези три стратегии ще ви помогнат да преминете от директивно към съвместно лидерство.
1. Поставете си цел за създаване на култура на успех
Какво прави възможно разрастването на организация с нестопанска цел? Силна визия на организацията, a солиден бизнес план (или стратегически план) и култура на успех за изпълнение на тази визия. Това ще изисква размисъл върху съществуващата ви култура.
Културата е от решаващо значение за успеха на нестопански организации, така че бъдете брутално честни относно разликата между това, което е и това, което трябва да бъде. След като направите равносметка на ситуацията, уверете се, че вашите усилия за развитие на лидерство поддържат култура на успех, а не култура на провал.
Вашите служители чувстват ли, че са създадени да бъдат успешни, или се чувстват победени, преди дори да започнат? Приемливо ли е членовете на екипа да отказват допълнителна работа? Успехи или провал са повечето инициативи, които започвате?
Измислете стратегия за промяна на организацията, за да можете да постигнете визията си. Точно както създавате стратегия за постигане на вашата мисия вашия стратегически план, имате нужда от план за това как членовете на екипа ще се подкрепят взаимно в работата за постигане на тези цели. Може да помогне да завършите сесия за визия, която изследва как искате да работи организацията, като използвате подхода, описан в следващата ми точка.
2. Обучете лидерите да практикуват съвместно лидерство
Мениджмънтът и ръководният персонал на организациите с нестопанска цел са отговорни за организацията и са ключови модели за лидерско поведение, така че промяната трябва да започне с тях – ето защо развитието на лидерството е важно.
За да създадат култура на успех, лидерите трябва да се научат как да управляват съвместно. Много хора смятат, че сътрудничеството означава събиране на информация, вземане на решение и след това споделяне на това решение с преки подчинени. В действителност сътрудничеството е съвсем различно. Става дума за това всички заинтересовани страни да вземат решение заедно, прехвърляйки отговорностите за вземане на решения от лидера към екипа.
За да направят това, екипите се нуждаят от методология – набор от инструменти за сътрудничество, като преминаване през многоетапен процес за достигане на най-доброто решение. Веднъж обучавах служители на НАСА, които работеха върху Програма за изследване на Марс за изкуството на съвместното вземане на решения. Като част от обучението шест различни групи използваха една и съща рамка, за да подходят към сложно решение. До края на упражнението всяка от групите стигна до едно и също заключение.
Осигурете обучение на вашето ръководство как да използват тези инструменти за решаване на проблеми. Те трябва непрекъснато да се ангажират с тези инструменти, докато този нов начин за решаване на проблеми или създаване на планове се превърне в навик. След като това се случи, този подход ще бъде вграден в „как правим нещата тук“.
Бъдете прозрачни за вашите цели и как напредвате; уверете се, че всеки от вашия екип разбира проблема, който трябва да реши, и също така има пространството да приложи собствения си опит в бизнеса за това как да свърши работата.
Ако нямате бюджет за лично обучение за разработване на практики за сътрудничество, комбинирайте програми за самонасочване с виртуален коучинг. След като вашият лидерски екип приложи това на практика, можете да преминете към следващата стъпка.
3. Обучете членовете на вашия екип
След като членовете на вашия ръководен и лидерски екип с нестопанска цел демонстрират компетентност в лидерските умения за сътрудничество, тогава е време да развиете лидерски умения в служителите.
Вашето обучение трябва да се фокусира върху вида умения, които правят хората страхотни членове на екипа: вземане на съвместни решения, ясна комуникация, съвместно решаване на проблеми и съвместно създаване на планове за проекти или инициативи. Също така ще искате да посветите време на уменията и поведението, свързани с това да бъдете продуктивен член на екип, като например да можете да работите с други хора в среда за сътрудничество.
Тъй като членовете на екипа ще вземат ключови решения и ще координират планове за всякакви инициативи, които стартирате, те също трябва да се научат как да използват инструментите за сътрудничество, за които сте обучили членовете на вашия лидерски екип да улесняват.
Обърнете внимание, че не можете да научите хората да си сътрудничат, като ги карате да завършват модули на лаптопи. Членовете на вашия екип трябва да практикуват изкуството на сътрудничество един с друг. Ще искате да намерите инструменти за обучение и партньори, които поддържат стилове на съвместно лидерство. Продължавайте да използвате тези инструменти за подход към съвместното вземане на решения, докато не стане рутина.
Да можеш да отговориш на „Защо развитието на лидерство е важно?“ е от ключово значение за организациите с нестопанска цел, но вие също трябва да положите усилия, за да преминете към истинско съвместно лидерство. Разработете стабилна стратегия и предприемете стъпки за провеждане на обучение за лидерство в нестопански организации. След като вашите лидери са напълно обучени, ще сте готови да развиете лидерски умения в служителите. След като всички се чувстват удобно да използват тези умения, ще сте готови да се възползвате от много по-продуктивна култура на сътрудничество.