Всички трябва да играем пред публика. Някой говори пред аудитория от няколко хиляди души, някой пред дузина колеги, за някой аудиторията на речта е ограничена до членове на семейството. Но ние всички непрекъснато общуваме и излагаме идеите си, представяме ги и ги защитаваме.
Как да направите презентацията си ефективна и убедителна? Как карате хората да искат да ви слушат? Как да привлечете вниманието и да не го оставите да премине до края на речта ви? Какви правила, инструменти и техники съществуват за това? Ще намерите отговорите в тази статия.
премахнете листа хартия
Когато говорите пред публика, трябва да говорите текста, без да го четете. Когато тя чете, речта му звучи неестествено и често плоско, скучно и направо скучно. Всеки, който чете текст със заровен нос в него, има малък шанс за успех. Живата реч звучи по-приятно. Когато говорите с естественото си темпо, ще бъде по-интересно да ви слушам.
Освен това ще изглеждате като по-компетентен човек. В крайна сметка, ако човек не може да каже нещо без печатен текст, как разбира това?
Когато запаметявате текста на речта, мнемониката ще ви бъде много полезна.
За спокойствие и увереност винаги носете със себе си отпечатан обобщен списък, но никога не превръщайте чата в скучно четене.
съвет: Не се опитвайте да научите текста дума по дума или да използвате изразите, които сте записали. Подчертайте да не заеквате и да не губите време в запомняне на добре подбран израз. Заменете думите със синоними, разменете думите при изброяване, ако редът им няма значение. Импровизирайте.
Решителен старт на представлението
Първото впечатление играе важна роля. Трябва да запомните първото си изречение и да репетирате старателно. Трябва да е просто и директно.
Алтернативен старт: преди да преминете към самата реч, можете да разкажете история или притча, която е много подходяща по съдържание. Хората обичат историите и ще ги слушат внимателно. И ако направите всичко правилно, тогава това внимание ще остане до края на речта.
Важно е вашата история да е уместна. Най-хубавото е да разкажеш нещо смешно, то е достъпно.
съвет: Погледнете внимателно публиката, преди да започнете да говорите. Опитайте се да разберете какви емоции и чувства изпитва вашата публика. Това е нагласата, с която трябва да започнете.
Ако всички зрители са разстроени от нещо, ще имат тъжни лица и тъпо настроение и веднага започнете да разказвате вицове и вицове, тогава ще бъде смешно. Ще те смятат за клоун, те няма да разберат.
В началото на речта си трябва да сте на същата дължина на вълната като публиката неговият атмосфера. И тогава трябва да ги привлечете постепенно на вашата вълна, вкарайте публиката в настроението, от което се нуждаете. Постепенно променяйте гласа и интонацията си, като превеждате слушателя от първоначалното му настроение към настроението, което желаете. Тогава ти ще притежаваш публиката.
Ти статуя ли си или оратор?
Не бъди статичен. Ако гледате изпълненията на известни оратори на сцената, ще видите, че те никога не седят на едно място. Те са постоянно в движение: крачат напред-назад или в кръг.
Скучно е да гледаш човек, който не прави нищо, освен това, което казва. Можете да слушате, без да гледате към сцената. Но първо ще се отвърнат от вас, а след това ще спрат да ви слушат. Не позволявайте това да се случи.
Определете пространството, в което ще се движи. Трябва сами да определите неговия размер въз основа на характеристиките на речта, нейния характер и поведение, слушателите, мястото на речта и нейната тема.
И не забравяйте да жестикулирате активно! Дръжте ръцете си някъде на нивото на гърдите и жестовете с всяка дума. По време на изпълнението скоростта и остротата на вашите движения трябва да се променят. Управлявайте плавно с ръцете си и подчертавайте важни точки с ясни жестове.
Драма
Драмата е напрежение в текста.
„Светът обича да слуша за борба“, каза Дейл Карнеги и беше абсолютно прав.
Видове борба за вашия текст:
- Борете се с противоположните мнения. Създайте изкуствено спор с различно мнение, покажете битката и излезте победител.
- Управление на възраженията. Това е много ефективна техника, ако вие самите предварително повдигнете възражения и подготвите отговори на тях. Внимавайте и избягвайте умело! Това ще създаде впечатлението, че вашата гледна точка е критикувана, но вие лесно можете да устоите на всяка критика.
Добавете драма към изпълнението си и ще бъде много по-интересно да ви слушаме.
емоционалност
Ако вие самият сте безразлични към представянето си, как ще заинтересувате другите? Покажете, че се интересувате от темата, за която говорите, че „живеете“ от нея. Собствените ти очи трябва да горят, за да ги запалиш в другите!
Сменете интонацията, повишете тона, където е подходящо, поставете акценти, не се страхувайте да покажете емоция, ако публиката го иска!
Емоцията е необходима част от презентацията и ако можете да си позволите да бъдете емоционални, направете го. Но не прекалявайте. Те обичат харизматични и блестящи, а не клоуни и лоши актьори.
краткост
Краткостта е душата на остроумието. И наистина е така. Ако човек може да обясни нещо кратко, просто и лесно, значи наистина го разбира. Хората, които говорят кратко, изглеждат по-интелигентни и компетентни.
А представете си каква приятна изненада ще бъде, ако изпълнението ви е по-кратко от определеното време! Ако това не е в ущърб на съдържанието, тогава слушателят определено ще оцени вашето представяне и вас лично.
Диалог
Включете аудиторията си в дискусията. Така ще ви слушат по-внимателно, ще запомнят по-добре за какво говорите. В крайна сметка е по-интересно.
Освен това безспорно предимство на диалога по време на речта е, че веднага получавате обратна връзка. Ако някой се съмнява, нещо е неразбираемо или лошо разкрито, тогава той ще има възможност незабавно да се реабилитира.
Ако не искаш да задаваш въпроси, това не е възможно в твоята тема или няма такива условия в аудиторията, тоест има друг ораторски трик.
Участие в действие
Ако не винаги можете да накарате слушателя да говори, няма да е трудно да го помолите да вдигне ръка. Направете преценка, задайте въпрос и ги помолете да вдигнат ръка. Участието в екшъна прави представлението по-интересно и запомнящо се. Човек може да забрави името ви, но няма да забрави, че е седял с вдигната ръка.
Разговор
Ако не защитавате научната си работа, тогава вашият стил на говорене трябва да е разговорен. Използвайте прости думи и прости изречения. Бъдете последователни и избягвайте сложния език. Слушателят не трябва да се напряга, за да ви разбере.
Основната идея
Трябва да имате формулирана основната идея. Колкото по-кратко и точно, толкова по-добре.
Запишете го на лист хартия и се опитайте да напишете същото нещо, само с различни думи. Използвайте синоними и пренареждане на думи.
След това подредете получените изрази във вашия текст. Публиката трябва да чува основното ви послание и основната ви точка многократно. Но ако повтаряте една и съща комбинация от думи отново и отново, това ще бъде досадно.
Повечето слушатели чакат заключението. Затова завършете речта си с най-подробно повторение на основната идея и обобщаване на речта.
решителен край
След заключението и обобщението трябва да кажете последното изречение. Подобно на първоначалния, по-добре е да го измислите и да го репетирате предварително. Началото и краят се помнят най-добре: запомнете това. Направете добро впечатление за себе си.
Сигурен съм, че сега вашите изпълнения ще бъдат много по-ефективни. Подобрявайки качеството на своите изпълнения, вие ще повишите самочувствието и доверието в очите на другите. Създавайте нови идеи и ги представяйте успешно.