Как да направите SWOT анализ за по-добро стратегическо планиране

Тази статия е част от нашия „Ръководство за бизнес планиране“— подбран списък с нашите статии, които ще ви помогнат в процеса на планиране!

Провеждането на SWOT анализ на вашия бизнес е много по-забавно, отколкото звучи. Няма да отнеме много време, а правенето му ви кара да мислите за бизнеса си по съвсем нов начин.

Целта на SWOT анализа е да ви помогне да развиете силна бизнес стратегия, като се уверите, че сте взели под внимание всички силни и слаби страни на вашия бизнес, както и възможностите и заплахите, пред които е изправен на пазара.

Какво е SWOT анализ?

SWOT е акроним, който означава силни страни, слаби страни, възможности и заплахи. SWOT анализът е организиран списък на най-силните, слабите страни, възможностите и заплахите на вашия бизнес.

Силните и слабите страни са вътрешни за компанията (помислете: репутация, патенти, местоположение). Можете да ги промените с времето, но не и без малко работа. Възможностите и заплахите са външни (помислете: доставчици, конкуренти, цени) – те са някъде на пазара и се случват независимо дали ви харесва или не. Не можете да ги промените.

Съществуващите фирми могат да използват SWOT анализ по всяко време, за да оценят променящата се среда и да реагират проактивно. Всъщност препоръчвам провеждането на среща за преглед на стратегията поне веднъж годишно, която започва със SWOT анализ.

Новите фирми трябва да използват SWOT анализ като част от своя процес на планиране. Няма универсален план за вашия бизнес и мисленето за новия ви бизнес от гледна точка на неговите уникални „SWOTs“ веднага ще ви постави на правилния път и ще ви спести много главоболия по-късно.

Търсите да започнете веднага? Изтеглете нашия безплатен шаблон за SWOT анализ.

В тази статия ще разгледам следното:

  • Как да проведем SWOT анализ
  • Въпроси, които да зададете по време на SWOT анализ
  • Пример за SWOT анализ
  • TOWS анализ: Разработване на стратегии за вашия SWOT анализ

Как да проведем SWOT анализ

За да получите най-пълните и обективни резултати, SWOT анализът е най-добре да се проведе от група хора с различни гледни точки и дялове във вашата компания. Управлението, продажбите, обслужването на клиенти и дори клиентите могат да допринесат с валидна представа. Освен това процесът на SWOT анализ е възможност да обедините вашия екип и да насърчите тяхното участие в и придържането към произтичащата стратегия на вашата компания.

SWOT анализът обикновено се провежда с помощта на шаблон за SWOT анализ с четири квадрата, но можете също така просто да направите списъци за всяка категория. Използвайте метода, който ви улеснява да организирате и разберете резултатите.

Препоръчвам да проведете мозъчна атака, за да идентифицирате факторите във всяка от четирите категории. Като алтернатива можете да помолите членовете на екипа да попълнят индивидуално нашите безплатен шаблон за SWOT анализ, и след това се срещнете, за да обсъдите и обобщите резултатите. Докато работите през всяка категория, не се притеснявайте да уточнявате в началото; точките може да са най-добрият начин да започнете. Просто уловете факторите, които смятате, че са уместни във всяка от четирите области.

След като приключите с мозъчната атака, създайте окончателна, приоритизирана версия на вашия SWOT анализ, като изброите факторите във всяка категория в реда на най-високия приоритет в горната част до най-ниския приоритет в долната част.

Въпроси, които да зададете по време на SWOT анализ

Събрах някои въпроси по-долу, за да ви помогна да развиете всеки раздел от вашия SWOT анализ. Със сигурност има и други въпроси, които можете да зададете; те са само за да започнете.

Силни страни (вътрешни, положителни фактори)

Силните страни описват положителните качества, материални и нематериални, вътрешни за вашата организация. Те са под ваш контрол.

  • Какво правиш добре?
  • С какви вътрешни ресурси разполагате? Помислете за следното:
    • Положителните качества на хоратакато знания, опит, образование, пълномощия, мрежа, репутация или умения.
    • Материални активи на дружествотокато капитал, кредит, съществуващи клиенти или канали за дистрибуция, патенти или технология.
  • Какви предимства имате пред конкуренцията си?
  • Имате ли силни възможности за изследване и развитие? Производствени съоръжения?
  • Какви други положителни аспекти, вътрешни за вашия бизнес, добавят стойност или ви предлагат конкурентно предимство?

Слабости (вътрешни, негативни фактори)

Слабостите са аспекти на вашия бизнес, които намаляват стойността, която предлагате, или ви поставят в неизгодно конкурентно положение. Трябва да подобрите тези области, за да се конкурирате с най-добрия си конкурент.

  • Кои фактори, които са под ваш контрол, намаляват способността ви да получите или поддържате конкурентно предимство?
  • Кои области се нуждаят от подобрение, за да постигнете целите си или да се конкурирате с най-силния си конкурент?
  • Какво липсва на вашия бизнес (например опит или достъп до умения или технология)?
  • Вашият бизнес има ограничени ресурси?
  • Вашият бизнес на лошо място ли е?

Възможности (външни, положителни фактори)

Възможностите са външни привлекателни фактори, които представляват причини, поради които вашият бизнес вероятно ще просперира.

  • Какви възможности съществуват на вашия пазар или в средата, от които можете да се възползвате?
  • Положително ли е възприемането на вашия бизнес?
  • Имало ли е скорошен пазарен растеж или е имало други промени на пазара, които създават възможност?
  • Продължава ли възможността или има само прозорец за нея? С други думи, колко критично е вашето време?

заплахи (външни, негативни фактори)

Заплахите включват външни фактори извън вашия контрол, които биха могли да изложат на риск вашата стратегия или самия бизнес. Вие нямате контрол върху тях, но може да се възползвате от планове за действие при извънредни ситуации, за да ги разрешите, ако възникнат.

  • Кои са вашите съществуващи или потенциални конкуренти?
  • Какви фактори извън вашия контрол могат да изложат бизнеса ви на риск?
  • Има ли предизвикателства, създадени от неблагоприятна тенденция или развитие, които могат да доведат до влошени приходи или печалби?
  • Какви ситуации могат да застрашат вашите маркетингови усилия?
  • Има ли значителна промяна в цените на доставчиците или наличието на суровини?
  • Какво ще кажете за промените в потребителското поведение, икономиката или правителствените разпоредби, които биха могли да намалят продажбите ви?
  • Въведен ли е нов продукт или технология, които правят вашите продукти, оборудване или услуги остарели?

Примери за SWOT анализ

За илюстрация, ето кратък SWOT пример от хипотетичен среден по размер компютърен магазин в Съединените щати:

Вижте нашите Примери за SWOT анализ статия за задълбочени примери за SWOT анализи за няколко различни индустрии и видове бизнес или изтеглете нашия безплатен шаблон за SWOT анализ.

TOWS анализ: Разработване на стратегии от вашия SWOT анализ

След като идентифицирате и приоритизирате вашите SWOT резултати, можете да ги използвате за разработване на краткосрочни и дългосрочни стратегии за вашия бизнес. В края на краищата, истинската стойност на това упражнение е в използването на резултатите за увеличаване на положителните влияния върху вашия бизнес и минимизиране на отрицателните.

Но как да превърнете вашите SWOT резултати в стратегии? Един от начините да направите това е да обмислите как силните, слабите страни, възможностите и заплахите на вашата компания се припокриват едни с други. Това понякога се нарича a TOWS анализ.

Например, погледнете силните страни, които сте идентифицирали, и след това измислете начини да използвате тези силни страни, за да увеличите максимално възможностите (това са стратегии за сила-възможност). След това вижте как същите тези силни страни могат да бъдат използвани за минимизиране на идентифицираните от вас заплахи (това са стратегии за заплахи за сила).

Продължавайки този процес, използвайте възможностите, които сте идентифицирали, за да разработите стратегии, които ще сведат до минимум слабостите (стратегии за слабости и възможности) или ще избегнат заплахите (стратегии за слабости и заплахи).

Следната таблица може да ви помогне да организирате стратегиите във всяка област:

След като разработите стратегии и ги включите във вашия стратегически план, не забравяйте да планирате редовни срещи за преглед. Използвайте тези срещи, за да обсъдите защо резултатите от вашите стратегии са различни от това, което сте планирали (защото винаги ще бъдат) и да решите какво ще прави вашият екип занапред.

Търсите повече?

Вижте нашите Примери за SWOT анализ статия за задълбочени примери за SWOT анализи за няколко различни индустрии, или изтеглете нашия безплатен шаблон за SWOT анализ.

About admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *