Като погледнете назад през тази година, доколко сте доволни от представянето на вашия бизнес? Потупвате ли се по рамото, след като сте отбелязали всеки гол? Усмихвайки се, докато разглеждате дългия си списък с постигнати етапи? Почивате на лаврите си?
Ако отговорът е не, тогава вие сте като много собственици на бизнес, които имат проблеми с постигането на своите бизнес цели. Знаете точно какво искате – по-голям бизнес, по-големи продажби на клиент, повече потенциални клиенти, по-високи печалби – но се борите да постигнете целите си.
При Софтуер за салон Phorestние предоставяме съвети на фирми за салони в нашия блог, от определяне на цели до финансиране, управление на персонала, маркетингови стратегии и др.
В тази статия ще ви покажем как да си поставите ясни, приложими цели за вашия бизнес и как да направите промените, от които се нуждаете, за да си проправите път през тях. Нека направим това годината, в която ще постигнете всяка бизнес цел, която сте си поставили.
1. Изяснете целите, които искате да приоритизирате
Едно от най-големите предизвикателства във всеки бизнес е, че всичко трябва да се прави по едно и също време. Трябва да намирате нови клиенти, да поддържате съществуващите си клиенти доволни, да управлявате финансите си, да рационализирате процесите си и да мотивирате служителите си – всичко това едновременно.
Когато става въпрос за определяне на вашите големи, всеобхватни фирмени цели за годината, трябва да знаете кои са основните ви приоритети.
А SWOT анализ е фантастичен начин да бъдете кристално ясни за това, което трябва да се разгледа първо. Той анализира силните, слабите страни, възможностите и заплахите на вашия бизнес.
Да вземем за пример салон за красота. Сядате да направите SWOT анализ и идентифицирате следното:
Сега можем да видим как да използваме този SWOT анализ, за да зададем приоритети. Не избирайте твърде много цели или рискувате да се разпръснете твърде тънко.
Въз основа на SWOT анализа изберете три приоритета, за да създадете цели за:
- Увеличете приходите от съществуващи клиенти, като им продавате нови продукти
- Увеличете клиентската база и приходите чрез създаване на целеви маркетинг за работници в нови офис сгради
- Използвайте Instagram, за да рекламирате бизнеса си и да надграждате върху страхотната си репутация
Моля обърнете внимание: Това всъщност все още не са цели! Те са вашите ключови области, върху които да се съсредоточите. След като ги обсъдите с екипа си – което ще разгледаме по-нататък – вие ще ги превърнете в SMART цели (конкретни, измерими цели), за да сте сигурни, че ще предприемете действия по тях.
Вижте нашия видеоклип за поставяне на цели, за да видите как да превърнете мечтите си в реалност!
2. Прегледайте тези цели с вашия екип
Всеки успешен собственик на бизнес знае, че хората, които работят за вас, са вашият най-ценен актив. Това никога не е по-вярно, отколкото когато определяте бизнес целите си.
Вашият екип е там всеки ден, работи върху вашите продукти или разговаря с клиенти. Те са хората, които могат да ви кажат какво работи и какво не, какво спъва бизнеса ви и къде трябва да насочите усилията си и да поставите бизнес целите си за следващата година.
Така че, след като завършите вашия SWOT анализ и изберете това, което смятате, че трябва да бъдат най-важните цели за вашия бизнес, седнете със служителите си и получете тяхната обратна връзка. Те може да се съгласят или да имат полезни прозрения, за които не сте се сетили.
Още по-важно е, че включването на вашия персонал в създаването на вашата бизнес стратегия ще го мотивира и вдъхнови да постигне тези цели.
Както Дейл Карнеги каза,
„Хората подкрепят свят, който помагат да се създаде.“
Като включвате вашите служители в процеса на поставяне на цели, вие ги карате да се чувстват ценени и ангажирани, като в същото време се уверявате, че вашите цели са реалистични и постижими.
3. Направете вашите цели SMART
Добре, значи сте решили вашите три до пет бизнес цели. Сега е време да ги развиете от етапа на идеята до етапа на действие и да създадете SMART цели:
- Сспецифичен: Какво точно ще правиш?
- Мeasurable: Как ще разберете дали успявате?
- Аchievable: Как ще реализирате целта?
- Рelevant: целта свързва ли се с общите ви цели?
- тimely: До кога ще постигнеш целта?
Нека вземем една от бизнес целите на салона, които решихме, и да я превърнем в УМЕН цел – да кажем, например, планът ни да увеличим нашата клиентска база и приходи чрез създаване на целеви маркетинг за работниците в новите офис сгради.
- Конкретен: Спечелете 10 нови клиенти за салона от новата офис сграда.
- Измерими: Измервайте напредъка, като проследявате броя на спечелените нови клиенти и направените печалби, като същевременно поддържате нашата съществуваща клиентска база.
- Постижимо: Ще направим това, като създадем персонализирана промоция за продажби, която ще публикуваме чрез листовки и флаери в офис сградата.
- Подходящо: Това ще ни помогне да увеличим броя на новите клиенти и по този начин да разширим бизнеса и печалбите на салоните.
- Навременно: Ще постигнем това до края на Q2 2019.
4. Задайте своите KPI
Сега, след като сте изградили целите си с екипа си и сте ги преобразували в SMART цели, трябва да помислите за прилагането на два аспекта: измерване на вашите цели и определяне на времеви графики.
Спомнете си, както го каза Бил Хюлет:
„Не можете да управлявате това, което не можете да измерите… и това, което се измерва, се прави.“
Най-често срещаният начин за измерване дали сте на път да постигнете бизнес цел или не е да зададете KPI.
KPI (или „ключови показатели за ефективност“) са числа, които можете да проследите и показват дали напредвате с целите си или не. Те също са страхотни мотиватори. Вече ще сте установили KPI, които трябва да измервате, когато сте се уверили, че целите ви са SMART.
Ако вземем нашия пример по-горе, KPI ще бъде броят на новите клиенти, спечелени от офис сградата (което означава, че трябва да сме сигурни, че имаме начин да следим откъде идват нашите клиенти). Може също така да помислим за определяне на KPI за това колко листовки раздаваме, колко обаждания сме получили в резултат на листовките, колко е похарчил всеки нов клиент и дали се е върнал или не в салона.
Освен това ще имате различни KPI за бизнеса като цяло, като общи месечни цели за продажби, както и задаване на индивидуални KPI за всеки член на персонала. Насърчавахме нашите клиенти да поставят цели на персонала на Phorest блог като важен начин да мотивирате персонала си да постигне целите на компанията.
Изследванията показват, че компаниите, които съгласуват индивидуалните цели с целите на компанията, имат много по-висок процент на успех.
В нашия пример за салон целта на нашата компания е да увеличи нашата клиентска база и приходи от конкретен целеви пазар.
Тази цел обаче може да се превърне в различни KPI за отделен фризьор, например:
- Удовлетвореност на клиентите (за задържане на новите клиенти)
- Сума, изразходвана за клиент (увеличете максимално доходността)
5. Изградете добри бизнес навици, за да постигнете целите си
За собственик на бизнес, както и в живота, ако искате да накарате нещо да се случи, трябва да създадете график и да изградите добри навици около него.
Ако искате да отслабнете, знаете, че трябва да включите упражнения в графика си, да планирате време за приготвяне на здравословни ястия и т.н. Ако искате да постигнете бизнес целите си, трябва да мислите за тях по същия начин. Действията, които ще постигнат тези KPI, трябва да бъдат планирани.
Автоматизирайте, доколкото е възможно. Използвайте календар както за вас, така и за вашия персонал и добавете напомняния. Използвайте онлайн софтуер за списък със задачи като ToodleDo за организиране на задачи, задаване на крайни срокове и подкана за повторни действия. Поставете ключови цели на стената на вашия офис или в стаята за срещи на персонала, за да ги държите видими.
И, най-важното, редовно преглеждайте и анализирайте напредъка си и разрешавайте всички проблеми; прегледайте дали разполагате с правилните KPI и постоянно оптимизирайте процесите си, за да ги подобрите, ако е приложимо.
Чудесна идея е да поставяте редовно (евентуално тримесечно) срещи за преглед на бизнес плана в календара на вашата компания сега, така че можете да приоритизирате времето за редовен преглед на вашите цели и етапи, а не само веднъж годишно. Това ще ви помогне да си поставите конкретни цели и цели, както краткосрочни, така и дългосрочни, и да ги преразглеждате редовно, за да сте сигурни, че вашите KPI са на правилния път.
Всичко това може да звучи малко завладяващо, но е много по-малко завладяващо от чувството, че се давиш в работа и не си близо до постигането на целите си.
Чрез идентифициране и преглед на вашите ключови области на фокус, задаване на SMART цели, дефиниране на KPI за проследяване на вашия фирмен и индивидуален напредък и въвеждане на системи, за да сте сигурни, че се придържате към графика, ще се поставите в най-добрата позиция да направите 2019 г. годината, когато вашият бизнес наистина започва да блести.
Бележка на редактора: Тази статия е публикувана първоначално през 2017 г. Тя е преработена през 2018 г.