Ако все още не сте чували, отпадъците са голям проблем в САЩ. Текущите оценки показват, че общата цифра на твърдите битови отпадъци е около 267 милиона тона годишно, като само 67 милиона тона се рециклират и 27 милиона тона се компостират.
Въпреки това, нацията се събужда за производството на отпадъци. И тъй като новото законодателство и инициативите в цялата държава поставят все по-силен акцент върху отговорността на производителя, фирмите навсякъде търсят начини за намаляване на отпадъците. Едновременно с това им помагаме да станат по-ефективни, по-отговорни и да постигнат съответствие.
За да постигнат това, много фирми започват да изследват концепциите за нулеви отпадъци. Със силни връзки с кръговата икономика, то се разглежда като жизнеспособна алтернатива на конвенционалното управление на отпадъците. В основата си той има за цел да преоцени начина, по който виждаме отпадъците, работейки чрез набор от йерархични принципи за преосмисляне, намаляване, повторна употреба, рециклиране, възстановяване и по друг начин управление на нашите нарастващи купища отпадъци.
Как да приложите стратегия за нулеви отпадъци за вашия бизнес
Но как вашият бизнес може да приложи стратегия за нулеви отпадъци? И какви ползи може да донесе? Тук разглеждаме откъде да започнете вашето пътуване с нулеви отпадъци и защо фирмите навсякъде трябва да се фокусират върху йерархията на нулеви отпадъци.
1. Оценявайте, изследвайте, ангажирайте се
Както при всеки тип план за управление на отпадъците, първата стъпка винаги е да оцените и разгледате съществуващия си резултат. Прилагането на подход за нулеви отпадъци не е по-различно и като продължително, сериозно разглеждане на вашето генериране на отпадъци ви позволява да идентифицирате области, в които да подобрите и подчертаете неефективните практики или процеси.
На този етап, в зависимост от размера и мащаба на вашия бизнес, може да е полезно да запазите услугите на специалисти по управление на отпадъците. Тези експерти могат систематично да изследват и оценяват вашето генериране на отпадъци и да предоставят подробни показатели за количествата, честотата и видовете отпадъци, както и как се третират (рециклирани, депонирани), след като са напуснали вашите помещения.
Като алтернатива можете сами да се погрижите за този процес. Ако това е вашият предпочитан подход, тогава е добра идея да създадете специален екип за управление на отпадъците или да възложите работата на физическо лице. Важно е вашите оценки да са изчерпателни, например като вземат предвид отпадъците на производствено ниво, както и във вашите офиси, като същевременно проследявате и записвате как отпадъците завършват своето пътуване. Имайте предвид, че това вероятно означава малко гмуркане в контейнера за боклук, за да изградите цялостна картина на това, което изхвърляте, така че бъдете готови да изцапате ръцете си.
Така или иначе, нищо от това не се случва без помощта на вашите служители и ангажирането им от самото начало на пътя на вашата компания към нулеви отпадъци е ключово. Уверете се, че споделяте новата си визия с мениджъри и служители, обсъдете ползите както за компанията, така и за света като цяло, попитайте за личен опит къде възникват отпадъците и, разбира се, идеи как да ги намалите. Базираната на бизнеса стратегия за нулеви отпадъци е екипно усилие и колкото повече хора имате на борда, толкова по-успешна ще бъде тя.
2. Преосмислете и препроектирайте
След като се справите със съществуващите си отпадъци, можете да изградите план, който има за цел да генерира по-малко отпадъци. Първата стъпка е да преосмислите и преработите вашите съществуващи системи и навици, за да премахнете отпадъците при източника. Това може да включва всичко – от рафиниране на производствените процеси до използване на по-малко суровини до просто постепенно премахване на пластмасите за еднократна употреба в кухнята на офиса.
Чрез преосмисляне и препроектиране на системи, които в момента генерират отпадъци, вие не само ще можете да минимизирате производството на отпадъци, но и да създадете по-ефективни процеси и практики, които имат потенциала да осигурят спестявания на разходи в дългосрочен план. Всеки етап от генерирането на отпадъци трябва да бъде изследван и отворен за препроектиране. Независимо дали това отнема време за проектиране на картонени писма, които използват по-малко карти, или преработване на най-популярните ви продукти, за да включват рециклирани материали, изключително важно е да проучите всички налични опции.
За прост пример, предоставянето на чаши за многократна употреба заедно с охладител за вода премахва пластмасовите отпадъци, като същевременно осигурява спестяване на разходи в сравнение с хладилник, зареден с вода за еднократна употреба. Същото може да важи и за замяната на замърсяващи материали като пластмаси на петролна основа с устойчиви и по-малко токсични материали (като биопластмаси) във вашите продукти.
3. Намаляване, повторно използване, рециклиране
Всички материали, които се оказват трудни за интегриране във вашия редизайн, все още не са „отпадъци“. Следващата стъпка е да разгледаме как те могат да бъдат намалени, повторно използвани и рециклирани – в този конкретен ред. Промяната на нашия манталитет за еднократна употреба е сред най-големите предизвикателства пред движението за нулеви отпадъци и след като сте се справили със стъпките на преосмисляне и редизайн, е време да издигнете така наречените отпадъци по-нагоре в йерархията.
За да се върнем към нашия пример, пластмасите за еднократна употреба често са напълно рециклируеми. Въпреки това, намаляването на употребата им, където е възможно, е предпочитаната мярка, която ви помага да намалите отпадъците при източника, вместо да ги „управлявате“ по-късно. И тук е решаващият момент, изискването за „най-добро използване“ на материалите в съответствие с йерархията на нулеви отпадъци гарантира, че придаваме по-голяма стойност на всички наши ресурси.
Всички материали или продукти, които не могат да бъдат намалени или повторно използвани, трябва да бъдат рециклирани съвестно. Това означава правилно сортиране на материалите във вашите помещения, осигуряване на ясно маркирани контейнери и табели, които помагат на персонала да направи това, като същевременно организира редовни образователни сесии и актуализации на настоящите най-добри практики.
Веднъж събрани, проследяването на вашите отпадъци до правилното съоръжение също може да бъде полезно, предоставяйки конкретни данни, които могат да станат част от стремежа, насочен към потребителите, за да подчертаете вашите пълномощия за устойчивост – важен показател, който все повече потребители сега търсят, когато избират продукти или услуги.
Подобрете и усъвършенствайте стратегията си
Нито една от тези стъпки към жизнеспособна стратегия за нулеви отпадъци не е фиксирана в камък и трябва да се стремите постоянно да подобрявате и усъвършенствате плановете си. Например, препроектирането на съществуващи процеси и практики може да създаде нови потоци отпадъци или неефективност, които след това трябва да бъдат разгледани, докато се връщате обратно към върха на йерархията на нулеви отпадъци.
Основната идея е да се насърчи възможно най-доброто използване на материалите на всеки даден етап. В идеалния случай искате непрекъснато да избутвате материали по-нагоре в йерархията. Като гарантирате, че имате цялостен план, който може да бъде преразглеждан и развиван, докато напредвате по пътя си с нулеви отпадъци, ще работите за по-ефективно управление на отпадъците всеки ден.
И накрая, струва си да запомните, че „нула“ в нулеви отпадъци е амбициозна цел. Достигането на абсолютната нула може никога да не е възможно, но това не означава, че не трябва да опитваме. Както казва готвачът Anne-Marie Bonneau с нулеви отпадъци:
„Нямаме нужда от шепа хора, които правят идеално нулеви отпадъци. Имаме нужда от милиони хора, които го правят несъвършено. “