Как да разберете финансовите отчети на вашия малък бизнес

Как вашият бизнес оценява своята финансова сила? Без съмнение се позовавате на отчета за доходите си (наричан още отчет за печалбата и загубата или P&L) и банковата си сметка за основните неща.

Но истината е, че повечето фирми пренебрегват най-мощните финансови инструменти в счетоводния арсенал: баланса и отчета за паричните потоци.

Тези три основни финансови отчета предоставят най-изчерпателния поглед върху всеки бизнес. Ето защо се считат за основни компоненти на бизнес план.

Но каква роля играе всеки от тези финансови отчети и как тълкувате данните, които произвеждат? Ето общ преглед на това как те могат да ви помогнат да следите пулса на финансовото състояние на вашата компания.

Мислете за отчета за доходите като отчет за вашия бизнес.

Отчетът за доходите на бизнеса, наричан още отчет за печалбата и загубата (P&L), е полезен инструмент за предоставяне на общ преглед на това как вашият бизнес работи извънредно. Той разбива приходите, генерирани от вашия бизнес, и направените разходи.

Добре поддържан отчет за доходите ще покаже колко печеливш е вашият бизнес и подчертайте стъпките, които могат да бъдат предприети за увеличаване на рентабилността (т.е. дали трябва да се съсредоточите върху по-печеливши продуктови линии или да ограничите ненужните разходи).

Кога инвеститорите разглеждат вашия бизнес планте ще използват вашия отчет за доходите, за да оценят нивото на риск, свързано с предоставянето на кредит или рисков капитал по ваш начин.

Ето пример за отчет за приходите от LivePlan:

Какво не можете да видите в отчета за доходите си

Това, което вашият отчет за доходите няма да ви каже, е дали цялостното ви финансово състояние е слабо или силно (вижте баланса си за това), как парите всъщност влизат и излизат от вашия бизнес (вижте отчета за паричните потоци) или избройте всички активи, които притежавате, или задължения, които дължите (отново вижте баланса си).

За да научите повече за четенето и разбирането на вашия отчет за доходите, вижте нашето ръководство за четене на отчет за доходите. Ако съставяте своите печалби и загуби за първи път, изтеглете това безплатно образец на отчет за доходите за да ви помогне да започнете.

Мислете за баланса като прозорец към финансовата сила на вашия бизнес.

Въпреки че инвеститорите също ще обърнат внимание на вашия отчет за доходите, балансът всъщност е предпочитаната от тях отправна точка за изграждане на картина на фискалното здраве на вашия бизнес.

Защо? Тъй като балансът обобщава ключова финансова информация към дадена дата, за разлика от отчета за доходите, който показва рентабилността за определен период от време. Това е добър индикатор за стабилността и ликвидността на компанията, които са важни фактори при определяне на способността на вашия бизнес да се поддържа без външно финансиране.

Ето пример за баланс от LivePlan:

Компоненти на счетоводния баланс:

Балансът обикновено се съставя в края на определен период от време – обикновено месец или тримесечие – и изброява следното:

  • Бизнес активи: какво имамеАктиви не са само това, което вашият бизнес притежава, но това, което контролира или което притежава, като банкови сметки или финансирано превозно средство.
  • Задължения: Какво дължим?“ Задължения включете вашите дългове, включително заеми, неизплатени плащания по кредитни карти и др.
  • Собствения капитал: Какво остава за собственика(ите)?“ Колко от активите на бизнеса все още ли притежаваш след като изплатите всичките си задължения?

Тази информация във вашия баланс може да даде представа за следното:

  • Нетната стойност на вашия малък бизнес (ако някога искате да регистрирате или продадете бизнеса си).
  • Текущи (известни още като „краткосрочен“) и дългосрочен дълг.
  • Управление на активи (колко ефективно управлявате активите си) и коефициенти на ликвидност (способността ви да превърнете актив в пари).
  • Сравнителни данни, за да можете да видите промените в парите, задължения/вземаниясобствен капитал, инвентар и неразпределена печалба.

Балансът може да изглежда малко непосилен и форматът може да се различава значително в зависимост от вида на вашия бизнес, така че е добра идея счетоводител да ви помогне да настроите и интерпретирате първия си или да използвате продукт като LivePlan да го генерира за вас. Дори ако създаването на баланс е плашещо, не се отклонявайте от него – това е съществена част от вашия бизнес план и изключително полезен инструмент за управление на вашия бизнес.

Научете повече за балансите в нашата изчерпателна информация ръководство за баланс. И ако искате да тръгнете по маршрута „Направи си сам“, изтеглете това безплатен шаблон за баланс за да започнете.

Вашият бизнес разполага ли с пари, за да остане на повърхността?

Повече фирми се провалят поради проблеми с паричния поток, отколкото по друга причина. Това е така, защото парите не винаги се вливат във вашия бизнес със същата скорост, с която излизат от него! Всъщност, вашият бизнес може да бъде печеливш, но все още да имате проблеми с паричния поток. Докато вашият отчет за приходите може да ви каже дали сте реализирали печалба, той не взема предвид просрочени или липсващи плащания, нито ви помага да определите дали наистина сте генерирали достатъчно пари, за да останете на повърхността.

За да разберете и управлявате паричните потоци в и от вашия бизнес, ще трябва да поддържате отчет за паричните потоци. Актуализирано ежедневно, седмично или месечно, извлечението може да бъде обикновена електронна таблица от една страница или по-динамичен отчет, създаден със счетоводен софтуер като QuickBooks или инструмент за планиране и финансово отчитане като LivePlan.

Който и шаблон да използвате, ще разчитате на следната формула, за да изчислите крайния си баланс:

Оперативни разходи + инвестиции в активи + финансиране = Паричен баланс

Ето пример за отчет за паричните потоци от LivePlan:

Нека да копаем малко по-дълбоко:

  • Оперативни разходи: Това включва вашите нетни приходи и загуби, минус редовните ви разходи, и е единственото число, което ще искате да видите растеж, защото предоставя точна картина на паричните средства, които генерирате, преди да бъдат взети всякакви разходи, свързани с финансиране или инвестиции разглеждане.
  • Инвестиции в активи: Този раздел отчита както входящи, така и изходящи потоци от покупки и продажби на дългосрочни бизнес инвестиции като имоти, активи, оборудване и ценни книжа.
  • Финансиране: Това са парите, които сте получили в резултат на бизнес заем, кредитна линия, продажба на акции или други капиталови вливания.

Освен че ви помага да прецените дали вашият бизнес има достатъчно пари, за да покрива ежедневните си дейности, да плаща сметките си навреме и да поддържа положителен паричен поток, вашият отчет за паричните потоци също така информира число на други финансови решениякато например дали имате нужда от допълнителен капитал за финансиране на сезонни колебания или закупуване на инвентар, за да поддържате растеж на продажбите.

За целите на кредитирането ще включите отчета за паричните потоци във вашия бизнес план, за да предоставите доказателство на вашата банка, че можете да управлявате пари и имате план за справяне с пропуските в паричните потоци, когато възникнат. Научете повече за паричния поток, като прочетете нашите ръководство за паричен поток 101.

Долния ред

Докато отчетът за паричните потоци често се смята за най-важния финансов отчет за малък бизнес, трите основни финансови отчета са взаимосвързани. Разглеждането им цялостно може да ви помогне да вземете интелигентни финансови, инвестиционни и управленски решения за вашия бизнес.

Разбира се, това е по-лесно да се каже, отколкото да се направи, така че бъдете готови да получите помощ – независимо дали от счетоводител, експертен съветник, или от безплатни ресурси като експертните ментори на РЕЗУЛТАТ. Прегръщането на вашите финансови данни може да е най-важното нещо, което правите тази година.

Карън Бийзли е собственик на малък бизнес, писател и консултант по маркетингови комуникации. Caron помага на фирмите да предоставят стойност и да се свързват и ангажират с целевата си аудитория чрез програми за обхват, кампании и лидерство на мисълта.

About admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *