Умението да се говори публично е най-ценното умение на съвременния бизнесмен. Представители на много професии, поради своите отговорности, често се сблъскват с необходимостта да се обърнат към аудитория: топ мениджърът трябва да мотивира своите подчинени, търговският представител трябва да убеди клиента да закупи продукт от неговата компания. . Комуникацията – основата на социалните връзки, без умения за публично говорене е много трудно да постигнете положителен резултат за себе си, когато работите с други хора. Предвид важността нараства и отговорността за резултата. Това правилно обяснява страха от публично говорене, но много учители по публично говорене смятат, че той може да бъде преодолян. В тази статия ще намерите полезни съвети как да преодолеете и преодолеете страха си от публично говорене, дори и пред най-взискателната публика.
страх
Проектът WikiHow твърди, че страхът от публично говорене оглавява списъка на фобиите в Северна Америка. В психологията дори има специални термини, които обозначават страха от публично говорене и страха от сцената: пейрафобия или глософобия.
За да се преборите със страха, трябва да разберете причината за него. Журналистите биха написали: „Трябва да познавате врага по очите“ и биха били напълно прави. Генетичната предразположеност към страх от публично говорене (темперамент, акцентиране и невротизъм) всъщност играе второстепенна роля. Редица фактори от социален произход имат значително по-голямо влияние върху страха от говорене пред публика: образование, негативен опит и др. От детството мнозина са научени да не викат, а да говорят тихо, за да не привличат твърде много внимание. Тази нагласа продължава и създава дискомфорт, когато е необходимо да се говори пред голяма аудитория. Негативността провокира и отношението към училищните постижения. Помислете колко често холивудските образователни филми са пълни със сцени, в които още в началното училище деца защитават домашните си проекти пред класа.
Учените са забелязали, че в резултат на публично говорене някои хора отделят същото количество адреналин като тези, които скачат с парашут. Трудно е да потиснете такъв прилив на емоции, особено когато не сте в полет, а пред други хора, които освен това се стремят да ви оценят. Но добре познатият принцип работи тук: първият път е много по-труден от следващия. Въз основа на това може да се твърди че постоянната практика помага за намаляване на страха.
Методи за преодоляване на страха от публично говорене
Идентифицирайте източника на страха. Ние не се страхуваме от речта, а от това как публиката ще реагира на нея. Несигурността плаши: какво се случва след излизане на сцената? Много важен фактор тук е разбирането, че почти винаги абсолютното мнозинство от хората очакват да се възползват от вашата реч, съответно, те са искрено заинтересовани и искат да успеете.
Не отричайте страха си. Ако сте перфектно подготвени да говорите, владеете темата, няма от какво да се страхувате. Страхът е просто механизъм за справяне със ситуация, в която може да попаднете по време на представление, но най-вероятно никога няма да го направите. Гледайте на това като на допълнително предизвикателство и мотивация. Как да се справяме със страха, безпокойството и стреса е описано подробно в нашия курс за умствена саморегулация.
Хората не виждат вашата нервност. Малцина могат да познаят по външния си вид колко загрижен е другият. Грешка е да се предполага, че публиката вижда колко сте притеснени. Това означава, че има поне една причина за страх по-малко.
Подобрете вашите говорни умения. Има много книги и практическо обучение, които да ви помогнат да се подготвите да говорите, да ангажирате аудиторията си, да поддържате връзка и като резултат да направите речта си по-удобна.
Анализирайте представянето си. Вземете видеозапис на речта си и внимателно анализирайте всичко – от заекване и неясна реч до изражения на лицето и жестове. Можете да направите същото точно преди презентацията: използвайте камерата на лаптопа, за да записвате и гледате отстрани. Както е казал Сенека: “Преди да кажеш нещо на другите, кажи го на себе си.”
Най-важното е подготовката. Увереността възниква, когато всичко е под контрол. Уверете се, че знаете материала, опитайте се да предвидите въпросите. Направете подробен план на речта и я разбийте на основните моменти, които трябва да запомните. Направете го забавно, включете няколко шеги, цитати, истории.
да те накара да се усмихнеш веднага щом излезеш на сцената. Психолозите смятат, че усмивката облекчава стреса. Освен това на подсъзнателно ниво това ще позиционира част от публиката спрямо вас.
Релаксация. Има много техники за релаксация, самохипноза, базирани на медитация или дихателни упражнения. Като пример може да се използва следното упражнение. Фокусирайте цялото си внимание върху вдишването и издишването. Поемете дълбоко въздух, като задържите дъха си за няколко секунди. Докато издишвате, бройте мислено от 1 до 5. Фокусирайте се поне 5 минути, за да облекчите напрежението.
Някои съвети и трикове
1. Нищо фалшиво. Липсата на искреност е лесна за отгатване.
2. По време на речта сине приемайте нищо лично (въпроси, коментари и т.н.)
3. Запомнете: всеки път, когато излезеш на сцената, научаваш нещо ново.
4. Опитайте се да да се избегне всякакви физическа бариера между вас и публиката (фасилитатори, маси, подиуми), освен ако не е посочено от организацията.
5. Ако не знаете верния отговор на зададения въпрос, не отговаряйте неправилно. Използвайте формула като „Ще се върнем към този въпрос по-късно“.
6. Можете също да пренасочите този въпрос към публиката. Това ще ви позволи да разберете отговора и да засилите взаимодействието със слушателите.
7. Добре е, ако в стаята има приятели или познати. Осъществете зрителен контакт с тях. Това ще ви даде възможност да се почувствате в кръга на близки и да се справите с безпокойството.
Отзиви и коментари
Практикувайте използването на различни методи, за да не се притеснявате или страхувате от публично говорене, и запомнете: „Речта се нуждае от вълнуващо начало и завладяващ край. Задачата на добрия оратор е да сближи тези две неща възможно най-много.” (Г. Честъртън).