маркетингов план Те са бъдещите стъпки на маркетингови и комуникационни дейности, насочени към постигане на дългосрочните цели на компанията, като се вземат предвид всички разходи, рискове и стратегии.
Empresasymarketing.com, водещ блог в онлайн маркетинга, описва подробно в следващата статия какво представлява онлайн маркетинговият план, защо имате нужда от него, предимствата на онлайн маркетинговия план и как да го разработите.
Какво е онлайн маркетингов план?
Онлайн маркетинговият план е ръководство стъпка по стъпка за постигане на краткосрочните и дългосрочните цели на бизнес или проект. Много често документът съдържа набор от действия, необходими за прилагане на стратегията на марката. Маркетинговият план може да бъде представен във всеки удобен за компанията формат, например под формата на електронна таблица в Excel, PDF файл, Word документ и др.
Ако говорим за стратегическо планиране на онлайн маркетинг, то се основава на модела RACE, който се състои от четири етапа:
- Систематичен анализ на изходната информация (Reach).
- Планирайте подходящи маркетингови усилия (План).
- Изпълнение на планове за взаимодействие с потребителите (Convert).
- Ангажирайте клиентите да увеличат повторните продажби (Engage).
Предимства от наличието на онлайн маркетингов план
Има много предимства от осъществяването на онлайн маркетингов план. Между тях:
- Знайте как да разпределяте ресурси.
- Подобрете бизнеса.
- Идентифицирайте проблемите.
- Прогнозирайте резултатите.
- Отстранете недостатъците.
- Приведете потенциала на компанията според нуждите на потребителите на избраните целеви пазари.
- Оптимално съчетаване на всички видове и направления на маркетинговата дейност на компанията.
- Определяне и обосновка на списъка с маркетингови действия.
- Уточняване на маркетинговите действия по отношение на това кой ще ги извърши, къде, как и кога.
Защо имате нужда от маркетингов план
Маркетинговият план е като карта. Не е достатъчно да видите крайната дестинация, важно е да разберете кои точки трябва да преминете и накъде да завиете, за да стигнете до правилното място. Следователно маркетинговият план е от съществено значение за всяка компания, която иска да бъде успешна. Ето петте основни причини да създадете маркетингов план:
- Помага да се разбере къде е компанията в момента. Маркетинговият план включва анализ на текущата ситуация, който позволява да се видят силните и слабите страни на марката, както и да се оцени ефективността на работата.
- Показва къде трябва да бъде компанията в бъдеще. Правилно формулираните цели определят курса. Без постигане на напредък, конкурентоспособността на компанията, както и ефективността на работа ще намалеят. Следователно без планиране няма развитие.
- Съдържа инструкции за постигане на целите. Маркетинговият план за действие стъпка по стъпка ви помага да разберете какво трябва да се направи, кога, за кого и защо. И най-важното, ще видите какви инструменти са ви необходими в процеса.
- Позволява планиране на графика на задачите и бюджета на компанията. Трудно е да се каже колко време и пари са необходими за привличане на N брой нови клиенти, ако не предпишете всеки етап от този процес. Ето защо е толкова важно да имате маркетингов план. Позволява ви да разберете колко време и пари са ви необходими за изпълнение на конкретни задачи,
- Помага за повишаване на конкурентоспособността. Внимателно разработеният маркетингов план ви позволява да анализирате позицията на компанията на пазара, да идентифицирате проблемите и точките на растеж и да разработите промоционални стратегии. Това спомага за повишаване на ефективността и надминаване на конкурентите.
Как да разработим маркетингов план
Ето подробно ръководство стъпка по стъпка за популяризиране на вашия бизнес в Интернет, което можете да приложите на практика незабавно и да получите измерими резултати в определения срок.
поставяне на цели
За една стратегия първо трябва да се дефинират целите. В зависимост от вашите задачи (перформанс маркетинг, популяризиране на марка или всички заедно), те може да са различни, но първо трябва да ги дефинирате правилно.
Цели на стратегията на марката:
- Увеличете познаваемостта на марката (брандинг).
- Привличане на нова аудитория (максимално покритие на целевите сегменти).
Цели на стратегията за изпълнение:
- Увеличете трафика, потенциалните клиенти, продажбите.
- Оптимизиране на разходите и продажбите.
Обикновено и в двата случая крайната цел е една и съща: продажби. Но първоначалните цели могат да бъдат напълно различни. Например пускане на нова марка или продукт на пазара; промяна в позиционирането (промяна в ценовата политика); намаляване на разходите за контакт/продажба и др.
Вътрешен бизнес анализ
Вътрешният анализ на бизнеса се извършва под формата на доклад, който се изготвя чрез брифинги.
Целта на информационните сесии е да се разбере:
- Състав на таксуването по продукт, география и тип клиент.
- Ценова политика, текуща търговска стратегия и основни възражения на клиента.
- Основната целева аудитория и нейното сегментиране (описание на всеки сегмент, определяне на размера и потенциала за растеж).
Дефиниране на целевата аудитория
Несъмнено вече знаете много за вашата целева аудитория (CA), но за да приложите цифрова стратегия, тези знания трябва да бъдат възможно най-подробни. Персонализирането на клиента ви помага да видите вашите съществуващи клиенти и да разберете техните мотиви за покупка, както и да преодолеете бариерите пред новите клиенти.
Интернет комуникациите ви позволяват да взаимодействате с потенциален клиент на всеки етап от неговото решение за покупка. Създаването на клиентски аватар и анализирането на поведението при избор на продукт онлайн ще помогне за ефективно и своевременно въздействие върху клиента в моментната точка на контакт с него, преследвайки го през фунията на продажбите.
Анализ на конкурентите
Анализът на конкуренцията е много важен етап, който се извършва преди определянето на рекламните канали. Един за плана, който често се забравя. Всеки бизнес се намира в конкурентна среда и заема определена позиция в нея спрямо конкурентите. Трябва да се идентифицира правилно. За да направите това, изберете 2-3 основни конкурента във вашия сегмент (подобна сфера на дейност и цени) и се сравнете с тях според следните параметри:
- Сравнете силните / слабите страни на конкурентите в сравнение с вашите.
- Ключови разлики и прилики в пазарното позициониране.
- Дигитални маркетингови дейности (каква стратегия използват конкурентите, какво работи добре за тях, какви канали използват…)
Такъв анализ ще ви позволи да формулирате по-точно и правилно стратегия.
Избор на инструменти и канали.
След като определите целевата си аудитория и идентифицирате ключовите точки на допир, можете да продължите да съставяте микс от рекламни канали. Източниците на реклама се определят в процеса на анализ и отчитане на целевата аудитория. С правилния план и правилната комуникация, действието на един канал трябва да подсили останалите.
Дефиниране на KPI и прогнозиране на резултатите
При изготвяне на стратегия се определя KPI за цялата стратегия. Въз основа на определени KPI и анализи се избират инструменти, които ще ви позволят да постигнете желаните показатели. Всеки рекламен канал има свои собствени ключови показатели за ефективност.