Въпреки приликите им във външния вид, картите кредит и дебит Те са напълно различни платежни инструменти. Основната разлика между дебитна карта и кредитна карта е източникът на финансиране за сметката. Първият съхранява собствените средства на клиента, вторият позволява изразходване на парите на банката на вноски, при условие че връща изразходваните пари в рамките на определения период. Какви други разлики има?
външни различия
Има само една външна разлика, която може точно да раздели двата вида карти. Това са надписите «Debit» и «Credit» на картата. Най-често се срещат под името на платежната система: Visa, MasterCard или други.
Научете за всички предимства и условия на кредитните карти на tarjetasbancarias.com
Но такива надписи са незадължителна част от идентификацията на платежния инструмент. Те може и да не съществуват. Задължителната информация е:
- Номер (13 или 16 цифри).
- Валидност.
- Име на банката.
- лого на платежната система.
Най-използваната дебитна карта е n26. По-безопасен, по-надежден и международно приет
Невъзможно е да се определи вида на картата по други външни признаци. Може да изглеждат абсолютно еднакви.
Каква е разликата между дебитна карта и кредитна карта по отношение на използването?
Наборът от функции и възможности е основната разлика между двата вида разплащателни карти.
- След изтичане на срока на валидност на картата, кредитната карта не се подновява и ще трябва да изберете друг тип карта или да кандидатствате за нова, която ще бъде с напълно различни данни. В случай на дебитна сметка, след датата на изтичане, тя винаги може да бъде преиздадена без промяна на вашите данни.
- Кредитната карта дава възможност на собственика да използва гратисния период, който варира от 50 до 100 дни, за безплатно връщане на заетите средства. Дебитните карти могат да бъдат допълнени с овърдрафт, чието връщане става в момента на кредитиране на средствата по сметката.
- Дебитна карта може да бъде таксувана без комисионна във вашата собствена банка или банки партньори, а кредитната карта има лихвен процент, определен от банката
За да може дебитният платежен инструмент да се уреди, неговият собственик трябва да попълни сметката. С този продукт можете:
- Плащайте за продукти и услуги в лице в лице и/или онлайн магазини.
- Правете парични преводи.
- Получавайте заплата.
Сметката на кредитната карта се таксува от банката. Размерът на лимита зависи от платежоспособността на клиента, тоест нивото на доходите му. За да получите повече средства по сметката, трябва да предоставите удостоверение за заплата.
Банкирането с дебитна карта трябва да бъде платено. След регистрация годишната такса за обслужване се начислява наведнъж. Размерът на комисионната зависи от нивото на картата: стандартна, златна или платинена. Тоест възможностите на продукта. Колкото по-високо е нивото, толкова повече услуги:
- Възстановяване на пари.
- Начисляване на лихва върху паричния баланс.
- Партньорски промоции (например отстъпки в определени магазини).
Кредитната карта ще струва повече, защото ще трябва да платите лихва, за да използвате парите. В момента лихвата е нула. Но ако нямате време да изплатите дълга, лихвата ще нарасне много силно.
Допълнителни разходи при използване на кредитни карти са таксите за теглене на пари в брой и парични преводи.
Как да разбера коя карта имам?
Първо трябва да проверите дали има надписи „дебит“ или „кредит“, които идентифицират типа: дебит или кредит. Това е най-лесният начин да разберете дали вашият продукт е кредитен или дебитен.
Ако няма надпис, можете да отидете на официалния уебсайт на банката и да потърсите карта със същия дизайн в описанията. Ако пластмасата е пусната отдавна, информацията трябва да се види и в архивите.
Ако и тази опция не помогне, трябва да се свържете с банката. Идеалното е да го консултирате чрез онлайн банкиране; по-лесно е и по-бързо. Трябва да отидете в личния си акаунт и да прочетете информацията за картата.
Ако няма мобилно или интернет банкиране:
- Можете да отидете в банков клон и да поискате извлечение.
- Обадете се на кол центъра, назовете ключовата дума и вземете данните там.
И последният начин е да се опитате да разбиете кода върху пластмаса. Той показва вида на картата, но без специални познания няма да помогне да разберете дали е дебитна или кредитна карта.
Изисквания за получаване на дебитна/кредитна карта
Въпреки една и съща цел, да помогнат на клиента при ликвидационни операции, възможностите на продуктите са различни. Не си струва да сравнявате коя карта е по-добра, всяка е необходима за конкретна ситуация. Но за да обобщим разговора, каква е разликата между дебитна карта и кредитна карта, съставихме таблица с предимствата и недостатъците на два платежни инструмента.
Дебитна карта: изисквания
- Минималната възраст за откриване на карта е 14 години, при закупуване от родители картата може да бъде издадена на дете над 7 години.
- За да получите карта, е достатъчно да представите паспорт, като картата може да бъде отворена дори за чуждестранни лица.
Кредитна карта: изисквания
- За да издадете карта, трябва да сте навършили пълнолетие;
- Изисква се удостоверение за доход под формата на банков или 2-NDFL (само след проучване на платежоспособността на клиента се определя максимално допустимият кредитен лимит);
- Необходимо е да се предостави информация за мястото на работа (при липса на официална заетост издаването на карта може да бъде отказано).