Нарастващото чувство за неравенство подкопава доверието на хората в институциите. Недоверие, което поставя под въпрос западния модел, основан на капитализма. Това излиза от доклада на Edelman Trust Barometer.
Доклад, който разкрива нарастваща загриженост от страна на гражданите в глобален мащаб. Световната икономика, вече подложена на изпитание от пандемията, причинена от -19, днес се оказва, че повече от всякога трябва да се справя с проблеми от глобален интерес.
Работата винаги е представлявала за всеки гражданин инструмент за самоосвобождаване, незаменим за себереализация. Именно в този период на голяма нестабилност се появяват редица проблеми с прекъсване, като се започне от нарастващото недоверие към националните правителства, НПО и медиите, считани за неспособни да се справят с въпроси, свързани с равенството, до изменението на климата и технологиите.
Усилената работа не води до по-добър живот
Икономическият растеж не е достатъчен за гражданите, за да повишат чувството си за увереност в бъдещето: „Живеем в парадокса на доверието“, казва Ричард Еделман, главен изпълнителен директор на Edelman. Откакто институтът измерва индексите на доверието, винаги се наблюдава положителна корелация между икономическия растеж и индекса. Корелация, която все още е вярна в страните от Азия и Близкия изток, но не и в по-развитите страни, където неравенството в доходите сега е най-важният проблем.
Световното богатство е концентрирано в няколко ръце, както се потвърждава от Oxfam Italia. Достатъчно е да се каже, че през 2019 г. най-богатият 1% от световното население притежава повече от два пъти нетното богатство, притежавано от 6,9 милиарда души, или дори че 22-мата най-богати хора в света имат повече богатство от всички африкански жени.
В Италия нещата не са много по-добри, като се има предвид, че най-богатите 10% от населението притежават 6 пъти повече богатство от най-бедните 50%.
Неравенство, което води до нарастващо недоверие в капитализма, 56% от респондентите казват, че базираната на капитала система носи повече вреда, отколкото полза. Гражданите на най-развитите страни в света, както се потвърждава от графиката по-долу, не вярват, че техните икономически условия и тези на техните семейства ще се подобрят през следващите пет години.
Ще доведе ли технологичният прогрес до загуба на работни места?
Загрижеността на работниците се отнася и до технологичния прогрес. По-специално, автоматизацията на процесите ще се отрази в загубата на работни места, страх, възприеман от 83% от населението в световен мащаб, също загрижен от липсата на подходящо обучение, от конкуренцията от чужди държави, които предлагат ниска цена, и нестабилността на така наречената гиг икономика.
Според доклада на Edelman 57% от интервюираните вярват, че в бъдеще ще загубят уважение и достойнство на работното място, две трети от интервюираните също възприемат промените, причинени от технологиите, като твърде бързи. Това се предава в спад на доверието в институциите и бъдещето.
В интервю за британския вестник The Guardian, Питър Диамандис, основател на XPrice Foundation, компания, която предлага огромен капитал на тези, които намират технологични решения за полезни за решаване на големи проблеми, твърди, че технологичният прогрес ще става все по-бърз и по-бърз с годините.
В книгата, озаглавена „Бъдещето е по-бързо, отколкото си мислите”, Диамандис предлага анализ на посоката, в която върви светът, в положителна интерпретация. Авторът е наясно, че през следващите 10 години всеки производствен сектор ще бъде преоткрит, но ползите от тази промяна ще бъдат предадени на населението по отношение на дълголетието, наличността на храна и икономиката.
Нови технологии като роботика, добавена и виртуална реалност, блокчейн и изкуствен интелект ще бъдат все по-полезни при решаването на големи глобални проблеми.
Прогрес, който според автора на книгата ще разстрои света на транспорта до 2030 г. Автомобилите ще стават все по-независими и вече няма да е необходимо да ги управлявате. Дори купуването на дрехи ще бъде напълно ново изживяване, добавената реалност ще ви позволи да видите дреха, носена от вашия аватар, за да прецените дали тази дреха е правилния размер или не. Изкуствен интелект, който ще бъде всезнаещ и ще може да прихване нуждите на индивида, без дори да се налага да ги изразява изрично. Напредъкът ще засегне и здравния сектор, който все повече ще може да спасява животи дори от разстояние.
Истинската загриженост, заключава Диамандис, е как правителствата ще се справят с промяната, технологията всъщност може да се използва за добро, но също и за вреда. Илон Мъск например е убеден, че изкуственият интелект ще причини изчезването на човешките същества. Но никой няма сигурен отговор на това твърдение. Като доказателство за факта, че дори световните лидери не знаят със сигурност въздействието, което технологиите ще имат върху света на труда, просто помислете, че допреди пет години тезата, според която прогресът би причинил загубата на милиони работни места, беше широко разпространена Въпреки това данните показват, че иновациите създават повече работни места, отколкото се губят.
Кои са големите предизвикателства на бъдещето?
Има четири основни проблема, с които светът на труда чрез правителства, неправителствени организации и изпълнителни директори ще трябва да се сблъска през следващите години:
- Промишлените и производствени дейности, които причиняват отрицателни външни последици за околната среда, все повече ще трябва да вземат предвид изменението на климата. Докладът на Междуправителствения панел по изменение на климата IPCC твърди, че повишаване на температурата с 1,5°C до 2030 г. ще доведе до мащабни промени, които ще засегнат всички аспекти на обществото. За да се избегне този процес, е необходим ангажимент от страна на правителствата за стабилизиране на емисиите на парникови газове. Китай е този, който отделя най-много CO2, следван от САЩ и страните членки на Европейския съюз.
- Автоматизацията, която постепенно рискува да замени милиони работници, е проблем, на който трябва да се обърне внимание, за да се защитят всички онези, които скоро ще се окажат без работа;
- Честното и справедливо заплащане е особено чувствителен въпрос, който ще трябва да бъде разгледан, за да се попречи на милиони работници да могат да живеят достойно съществуване, докато работят;
- Равенството между половете. Жените страдат от неравенство в заплащането в сравнение с мъжете, особено чувствителен въпрос, който доведе до многобройни демонстрации, насърчавани от движението MeToo за защита на правата на жените.
За 74% от работниците е задача на главните изпълнителни директори (CEO, главен изпълнителен директор), а не на правителствата да поемат отговорността за проблемите, засягащи света на труда.
По-конкретно, за 84% от интервюираните е от съществено значение компаниите да гарантират адекватни курсове за обучение, способни да поставят работника в позиция да се адаптира към технологичния прогрес, за 81% изпълнителните директори ще трябва да се погрижат за това, че технологията се използва правилно и етично. 78% от извадката смятат, че неравенството в заплащането е особено важен проблем, който трябва да се реши, накрая много работници са загрижени за основни проблеми като изменението на климата и имиграцията, които могат да имат отражение върху света на труда.
Работници, намиращи се в 26 различни държави, деклариращи, че имат нарастващо доверие в неправителствените организации, особено тези, живеещи в Индия и Китай, също така цели 15 от 26 държави декларират спад в доверието в правителствата, особено в Испания, Франция и Хонг Конг. Що се отнася до медиите, ако доверието изглежда почти пълно в Китай и Индия, в страни като Италия, Германия и Съединените щати само 50% декларират, че се доверяват на информацията, разкрита от пресата. Фигура, силно повлияна от разпространението на така наречените фалшиви новини, което затруднява разбирането на истинността на информацията.
Организацията, която се ползва с най-голямо доверие на населението в световен мащаб, е ООН. Доверието расте в 11 от 26 държави.