Специалистите, които изследват и изучават видовете компетенции, техните структурни елементи и значението им за професионалното израстване на човек, отбелязват многостранността и сложността на такова понятие. Но си струва да се разграничи значението на този термин за конкуренция. Първият предполага набор от определени умения и знания, а вторият – способността за компетентно прилагане на придобитите професионални умения.
обща концепция
Термините „подход, базиран на компетентности“ и „основни компетенции“ едва наскоро навлязоха в обща употреба сред работодателите. Появата му предизвика необходимостта от повишаване на нивото на квалификация на персонала.
Компетентността включва въпроси и проблеми, мандат и набор от знания, както и определени права и отговорности на индивида.
В тесен смисъл това е набор от лични и професионални качества, които са необходими на служител, който иска да се придвижи нагоре по кариерната стълбица. Тази категория се счита за динамична, тоест нивото на квалификация може постоянно да се подобрява.
Служителите на компанията се оценяват толкова повече умения, които имат. Следователно те имат по-голям шанс да заемат висока ръководна позиция и да получават заплати, които издържат.
Компетентността е важна характеристика, която позволява на човек да изпълнява задълженията, определени от длъжността, която заема.
Основната работна концепция е идентифицирането на ключови параметри, които са изразени в числени стойности и са измерени стойности. Тези показатели се разглеждат както качествено, така и количествено. С прости думи, компетентността се счита за разнообразие от теми, в които служителят е добре запознат.
За да станете компетентен работник, трябва да имате правилния личен профил. Експертите идентифицират около 50 параметъра, основните от които са:
- Склонност към саморазвитие.
- Самоорганизация.
- Самоувереност
- Способността да поемат инициативата и да представят иновативни предложения.
- Способността да се носи отговорност за взетите решения
- Лидерски умения
- Страст към интересите на компанията.
За всяка позиция се разработва списък не само с общи характеристики, но и с частни параметри.
Много хора погрешно използват термина „конкуренция“, като го заменят с понятието конкуренция. Значението на тези думи е различно. В първия случай имаме предвид придобития опит и знания, които позволяват на определено лице да се изправи пред поставените задачи и да извърши тази или онази дейност. С други думи, специалистът трябва да решава проблеми въз основа на предварително придобити умения.
Сложността на понятието „компетентност“ предполага не само владеене на теория, но и способността за прилагане на знанията на практика, адаптиране към конкретна ситуация.
Класификация и видове
През последните години при назначаването на нов служител ръководството на компанията подхожда комплексно към оценката на неговите качества. Това отчита не само професионалните умения, но и личните. Корпоративната политика на много компании се основава на анализиране какви са възможностите на потенциалния кандидат, желанието му за работа, способността да гради кариера и да носи полза на компанията.
Най-простата класификация на компетенциите предполага тяхното разделение въз основа на формата на произход. Има качества, които човек придобива от момента на раждането, такива, които са натрупани в процеса на определени дейности, както и такива, които са породени от преживявания в процеса на адаптиране към нова среда. Освен това има специална класификация, която определя какъв тип състезание е:
- Комуникативен.
- Езиков.
- Информативен
Функционалната оценка по отношение на нивото на комуникация предполага умение за взаимодействие с екипа, компетентно говорене, установяване на контакти и избягване на конфликтни ситуации. Това може да включва и корпоративния етикет, който предполага спазване на правилата за поведение в компанията, както и овладяване на способността за обединяване на групи от хора според бизнес и професионални интереси. В същото време си струва да се отбележи и неформалната компетентност, която включва комуникация в неформална среда (хоби, семейство).
Категорията език предполага организацията на изказванията по такъв начин, че хората около тях да възприемат речта ясно и недвусмислено. Това важи както за преговорите, така и за поръчките в ежедневния работен процес на служителите в отдела.
Взаимодействието в домашната и бизнес среда има редица разлики. Един от признаците на компетентен лидер или друго лице на ръководна позиция е способността да поддържа подчинение с персонала, да ограничава обхвата на темите за комуникация. Компетентният специалист също трябва да владее безупречно говоримия език, да разбира структурата и частите на речта, системата от термини. Неразделна част от работата е умението за обсъждане и поддържане на разговор.
Информационната грамотност включва непрекъснат процес на събиране и анализиране на данни и тяхното последващо използване. Това отчита не само устната и чутата реч, но и съвременните средства за получаване на информация – компютри и интернет.
Управленски и специални умения
Формирането на компетентности е непрекъснат процес, чиято динамика зависи от желанията и намеренията на самия човек. Стратегията за саморазвитие включва тенденция за повишаване на нивото на самообразование, както и подобряване на управленските умения. Има погрешно схващане, че качествата на лидер се придобиват от човек от раждането. Всъщност всеки може да развие лидерство за себе си. Специалистът може да овладее управленска компетентност, ако придобие следните умения:
- Способността да поема отговорност не само за себе си, но и за другите
- Способност за планиране на дейности и организиране на работния процес
- Мотивирайте себе си и своя персонал
- Генериране на нови идеи и стратегии
- Възможност за разделяне на въпроси и проблеми в категории „лични“ и „професионални“.
При наличието на такива качества човек определено става компетентен и успешен мениджър или неформален лидер.
Във всяка професия се приписват специални компетенции. Например в отдела по продажбите служителят трябва да познава техническите характеристики на стоките, свойствата на продукта, да владее методологията на продажбите и да изгради ефективен модел на взаимодействие с купувача.
Във всички отрасли на специалистите се налагат специални изисквания, спазването на които им позволява да бъдат назначени на добре платена длъжност.
В момента се наблюдава тенденция към максимално обогатяване на индивида. Това означава, че управлението на голяма компания е невъзможно само чрез разбиране на основите на нейната дейност. В същото време лидерът трябва да се ръководи от работата на цялата индустрия, да разбира принципите на конкурентоспособността, цените и споделянето на опит. Психолозите също подчертават необходимостта от високо интелектуално развитие. Това не само допринася за разширяване на кръгозора, но и повишава стойността на индивида.
Интелектуалните компетенции на професионалиста включват способността на човек да възприема и запомня информация, да събира данни и да ги анализира, да прави логически преценки и да притежава концептуална гъвкавост. В някои случаи изводите, направени от наличните данни, позволяват да се вземе решение при липса на информация.
В рамките на компетенциите те са тясно преплетени. За хармоничното развитие на човек е необходимо да се овладеят различни умения и способности.