Съвременното развитие е изключително сложна, многофункционална екипна дейност. За правилното и ефективно взаимодействие на всички участници в процеса се използва един или друг модел, различни инструменти и методологии за разработка. В тази статия ще се опитам да структурирам цялата информация за моделите и методите, използвани в разработката.
Защо е необходимо да се използва методология?
Методологията е необходима, за да може работата да бъде структурирана, така че всички членове на екипа да разбират какво се случва в момента в компанията, върху какви задачи работи всеки. методологии за развитие, гъвкав и твърд, обикновено се свързват с разработката на софтуер. Но през последните години, във връзка с разпространението на продуктовия подход в бизнеса, ще разглеждам методологиите именно в контекста на продуктовото развитие.
Какво е продукт и продуктов подход? Продуктът не е нито продукт, нито услуга в общия смисъл. Продуктът е нещо, за което вашите клиенти са готови да платят. Следователно продуктът на BMW не е превозно средство, той е шофиране, удоволствие от шофирането, статус и безопасност.
Следователно продуктът е процес на създаване на стойност за задоволяване на нуждите на клиента. Създаването на продукт е ключова стъпка във всеки бизнес. По-специално, този етап е важен за бизнеса, свързан с производството на високотехнологични и иновативни стоки.
Разработването на всеки продукт има свой собствен жизнен цикъл, който може да се сведе до следните етапи:
- Поколение на идеи.
- Избор на идеи.
- Разработване и проверка на продуктова концепция (какво точно правим и за кого)
- Разработване и проверка на a маркетингова стратегия (през какви канали можем да продаваме)
- бизнес анализи (анализ на единици, проверка на конвергенцията на икономиката)
- Разработване и проверка на продукти.
- тестов маркетинг (MVP стартиране на пазара – минимален жизнеспособен продукт)
- Комерсиализация (мащабирано)
Оттук нататък ние дефинираме модела за развитие на продукта като описание на етапите от жизнения цикъл, през които преминава даден продукт и какво се случва във всеки един от тях. Методологията за развитие е набор от методи за управление на развитието. Тези правила, техники и принципи, които ви позволяват да направите развитието възможно най-ефективно.
Но искам да започна малко по-рано: с философията на развитието. В края на краищата, от него са формирани всички модели и методологии. Всеки, който се занимава с разработване на продукти, вероятно е чувал повече от веднъж за метода Kanban или принципите на щадящо щадящо производство.
Dao Toyota, Lean и Kanban
В допълнение към принципите на правене на бизнес, Toyota е формирала основните видове загуби. Отпадъците включват всичко, което не създава стойност за продукта:
- Свръхпроизводство (създаден допълнителен продукт)
- Чакай (губене на време)
- Транспорт или допълнително движение
- Прекомерна обработка (например поради лошо качество на инструмента).
- прекомерен инвентар.
- Допълнителни движения.
- Дефекти.
- Неизползван човешки потенциал (този момент е добавен от Джефри К. Лайкър в книгата му „Принципи на управление на Dao Toyota14 на водещата в света компания“).
За да увеличи максимално ефективността на работния процес и да елиминира отпадъците, Toyota използва метода Kanban и Lean Manufacturing. Нека първо разгледаме по-отблизо Lean.
Производствената система Toyota TPS е уникален подход към производството. Именно тя породи движението Lean, което (заедно с концепцията Six Sigma) се превърна в една от доминиращите тенденции в развитието. Съществува обаче мнение, че въпреки приликата на TPS и Lean, първото е пътят на конкретна компания, а Lean Production е набор от методи и инструменти, които се основават на философията на Toyota, но които могат да бъдат приложени в други отрасли. .
Самият термин „Lean Manufacturing” е въведен от Джон Крафчик през 1988 г. като част от работата му в Международната автомобилна програма към Масачузетския технологичен институт. Изследванията на Krafcik върху lean бяха използвани от Dames Womek и Daniel Jones в книгата Lean: Как да елиминирате отпадъците и да направите вашата компания процъфтяваща. Именно те дефинираха термина през 1998 г. Lean Manufacturing, според James P. Womek и Daniel T. Jones, включва пет стъпки:
- Дефиниция на стойност за потребителя.
- Изградете постоянен поток от създаване на тази стойност.
- Осигурете непрекъснатост на този поток.
- Осигурете „привличане“ на клиента.
- Търсенето на съвършенство.
Следователно Lean не е методология, тъй като не разполага с набор от готови за използване инструменти. Това е част от философията за икономично развитие, която произлиза от философията на Toyota и по-късно става част от философията Agile. Lean производството е проектирано да се справя с всички видове отпадъци. Тази философия се основава на принципа на дърпане и принципа „точно навреме“ (Just in Time).
Принципът на производственото изтегляне предполага производството на продукт само въз основа на изискванията на клиента в строго необходимо количество. Често Kanban карта се използва за стартиране на производствения процес.
Принципът „Точно навреме” предполага, че системата за планиране и организиране на работата на компанията е изградена по такъв начин, че всички необходими елементи да влизат в производствения процес в точното време и в необходимото количество. В допълнение, този принцип предполага безупречно производство, тъй като бракът може да наруши цялата ясна система за планиране.
Lean Manufacturing включва следните методи за организация и развитие на работата:
- Правилото 5 Сигма (сега правилото 5 Сигма се превърна в правило 6 Сигма, статията посочва шестата точка Дисциплина и навик) – правилно организирано работно място
- Сортиране (необходимо под ръка, не особено необходимо – по-далеч от работната зона).
- Изпълнение на поръчката (ненужните неща не трябва да пречат на процеса).
- Почистване.
- Стандартизация (процесът трябва да бъде написан в инструкциите);
- Подобряване (трябва постоянно да се развива и да учи нови неща).
- дисциплина и навик.
В производството това може да бъде специално свързване на части с жлебове, които не могат да бъдат монтирани по друг начин, освен изисквания. Софтуерът може да зададе „маска“ на полето, така че да не е възможно въвеждането на данни във формат, който може да причини програмна грешка.
- Метод за бърза смяна (SMED)
Този метод е уникален за различни индустрии. Например, можем да цитираме конвейер за сглобяване на десни огледала, който може бързо да се преконфигурира за сглобяване на леви огледала.
- канбан. Нека се спрем на този метод по-подробно.
Думата Kanban е от японски произход и се превежда като „визуални карти“.
Това е един от най-популярните методи за разработка на софтуер днес. Екипът работи с помощта на табло, на което са отбелязани етапите на проекта. На дъската в зависимост от етапа на решаване на задачата се местят картите, представляващи тези задачи. Всеки член на екипа вижда кои задачи са в опашката, кои се изпълняват и кои са изпълнени. Kanban е удобен за използване не само на работа, но и за лични цели: за разпределяне на вашите собствени планове или семейни задачи за уикенда, за визуално проследяване на напредъка.
Kanban е метод за управление на разработката, при който задачите се разпределят равномерно между всички членове на екипа за разработка, прилага принципа точно навреме и ограничава максималния брой задачи, които трябва да се изпълняват едновременно.
По-долу е даден прост пример за внедряване на Kanban дъска. Като цяло всяка колона е отделен етап от жизнения цикъл на разработката.
Основни принципи:
- Визуализация: дъска с карти със задачи (потребителски истории при разработването на продукта). Таблото може да бъде физическо или виртуално.
- Има план за развитие, подреден по приоритет (назад в разработването на продукта). Можете да промените по всяко време.
- Ограничение на едновременните задачи.
- Постоянна оптимизация на процесите.
От тези принципи е възможно да се формулират ограниченията на метода:
- Ако има спешни задачи, те не могат да бъдат пуснати в разработка, докато поне една от текущите задачи не бъде завършена (за разлика от Scrum, в Kanban можете да изпратите спешни задачи в разработка веднага след завършване на предишната задача, без да чакате следващата) . ). бягай, за да започнеш)
- Трудно е да се следи качеството на задачите и ефективността на отделен служител.
- Екипът трябва да работи като единен механизъм, ако някой бави процеса, страдат всички. В този смисъл методът не работи добре за екип от повече от 5 души.
- Трудно е да се смесват многофункционални екипи на една дъска.
- Не е предназначен за дългосрочно планиране.