Развийте бизнеса си с правилната комбинация от стратегия и култура

„Културата яде стратегия за закуска.“

Има много дебат относно това дали Питър Дракър наистина е казал на Марк Фийлдс, тогава главен изпълнителен директор на Ford Motor Company през март 2000 г.

Независимо от това, цитатът се използва широко в наши дни, за да се подчертае важността на как компания оперира върху защо.

И все пак това не е напълно точно твърдение, защото без ясна стратегия—план, който очертава защо и на Какво една организация желае да постигне, е почти невъзможно да се определи как това е необходимо, за да го достави.

Прекаленото подчертаване само на културата е безсмислено; ако основателите и лидерите не ръководят растежа на бизнеса с поредица от прости, но SMART цели— измерими етапи, няма да има бизнес култура, която да се управлява.

И културата, и стратегията са еднакво важни, изискват еднакво време и развитие и трябва непрекъснато да инвестирате в тях, за да сте сигурни, че вашият бизнес е успешен.

Проблемът, който виждам най-често, е свръхинвестиция в опитите за изработване на перфектната стратегия, докато недостатъчно инвестиране в изграждането на култура, която е ангажирана да свърши работата. Това е ситуация, която причинява объркване, стрес и се превръща в извинение за проблеми с продуктивността и представянето.

Идеалната стратегия не съществува, така че я поддържайте щадяща

Организациите са писали 10-годишни стратегически бизнес планове, което може да изглежда лудо в днешния непрекъснато променящ се пейзаж, доминиран от технологии, но честно казано, и тогава беше лудост.

Те почти винаги оставаха неактуални в рамките на девет месеца, а шестте месеца, похарчени за създаването им, бяха до голяма степен – и разочароващо – без значение. В днешния непрекъснато променящ се свят това са най-много три години, но ако не преглеждате непрекъснато плана си спрямо напредъка си, за да можете да реагирате на промените и възможностите, няма да получите пълната полза от процеса на стратегическо планиране.

Според мен добра стратегия — a щадящ бизнес план— трябва да постави директен и постижим маркер за годината(ите) напред, с конкретни етапи за да проверите напредъка. Трябва да запали искра в хората и да отличи организацията, независимо от бизнес сектора или индустрията.

Вашият стратегически план за икономична ефективност трябва да бъде прост, ясен и основан на честност и реалност. Не трябва да се фокусира върху краткосрочни решения или непостижими проекти, а вместо това върху средносрочни до дългосрочни инвестиции с елемент на риск, които развиват организацията в нещо по-добро и по-устойчиво от преди.

Критична част от изграждането на работеща стратегия е преглеждайки го редовно— сравнете вашите прогнози и планове с това, което в действителност се случва. Погледнете внимателно възникващите заплахи и възможности (опитайте да направите a SWOT анализ), което може да изисква от вас бързи пъргави промени.

Просто не е възможно да се изгради перфектна стратегия, но е възможно да се изгради нереалистична. Без реализъм няма страст. Без страст няма действие.

Културите се развиват, за да посрещнат стратегическите предизвикателства

Действието се постига чрез колективно споразумение за това как хората трябва да работят заедно. Единствените хора, които могат да сключат това споразумение, са самите членове на екипа.

Силната, функционална култура не може да бъде дефинирана от фирма от консултанти, маркетингови или брандиращи агенции или висшия мениджърски екип в изолация. Висшият мениджърски екип обаче може да демонстрира своите ангажираност към културата като има специфичен раздел в рамките на стратегическия документ – икономичен бизнес план – посветен на неговото определение и развитие.

Този ангажимент за изграждане на силна култура може да бъде демонстриран по различни начини. Ангажиментът на Ричард Брансън е съпричастност и забавление. Ангажиментът на Илон Мъск е свързан с поемането на риск и големите цели. Стив Джобс беше за качество и надхвърляне на очакванията.

В действителност вашата култура трябва да обхваща аспекти на всички тези ценности– и то трябва да бъде обвито в уважително хуманистично поведение и съпричастна комуникация, така че вашият екип да се чувства ценен, чут и способен да предостави критична обратна връзка.

Хуманизмът и емоционалната интелигентност в работната култура никога не са били по-важни. А скорошно проучване от милениалите показаха, че целта на една компания (това, което представлява) е по-важна от заплащането, когато оценяват предложенията за работа.

Културата на работа принадлежи на всички, които са част от нея, и правилното вършене изисква време и участие. Екипите се нуждаят от време, за да се опознаят, за да могат да изградят визия и набор от ценности, които описват хората, които се стремят да бъдат, и бъдещото състояние, което се надяват да създадат съвместно.

Това изисква екипът да се споразумее за набор от поведения – начините, по които хората ще работят заедно и да общуват – както и ангажимент за отделяне на време за иновации, за да се гарантира, че културата е достатъчно гъвкава, за да отговори на предизвикателствата, които стратегията може да хвърли начин.

Веднъж дефинирана, културата на вашата организация ще изисква редовно инжектиране на нови идеи, енергия и хора, които са готови да я предизвикат. Хората също трябва да се държат един друг отговорни за споразуменията, които са сключили, активно да обучават или управляват тези, които искат да го разрушат или възпрепятстват.

Без възможност за изграждане и развитие на как на културата, след това на защо и Какво стратегия никога няма да бъде постигната и това може да накара много хора да останат гладни.

Колин Д Елис е експерт по промяна на културата, носител на награди международен лектор и автор на бестселъри. Последната му книга „Culture Fix: How to Create a Great Place to Work“ (Wiley $21) го видя да пътува по целия свят, за да помогне на организациите да променят начина, по който вършат нещата. За повече информация как Колин може да помогне на вашия екип посетете www.culturefix.xyz

About admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *