Счетоводството в брой или текущо начисляване е най-доброто за малкия бизнес?

Клиентите дължат пари на вашия бизнес. Вашият бизнес дължи пари на доставчиците си. Бихте ли предпочели да следите със записи в книгите си или просто в главата си? Това накратко е разликата между счетоводното отчитане на базата на пари и текущо начисляване.

Това е залогът, когато избирате между парична база или счетоводно отчитане на текущо начисляване. Оказва се, че цялото бизнес счетоводство ще бъде едно от двете парична основа или начисляване. Това са правилата – просто попитайте вашите малък бизнес счетоводител или погледнете във вашия счетоводен софтуер. Това е едно от първите решения, които ще трябва да вземете, когато създавате счетоводните книги на вашия бизнес.

И в тази област има някои добри новини. Натрупването може да звучи отблъскващо, но е по-добро, а също така е лесно за разбиране, след като разберете как звучи. Дайте ми само пет минути да прочета тази публикация в блога и ще я получите.

Паричната база звучи просто, но не е така

За съжаление фразата „парична база“ звучи много по-добре от модната дума „начисляване“. нали Паричната основа не звучи ли много по-практическа, интуитивна и практична от начисляването?

Касовата основа крие информация

Но касовата основа не е по-проста, нито по-интуитивна, нито по-добра от счетоводството на базата на текущо начисляване. Касова база означава, че докато парите действително не сменят собственика си, вие не ги следите – транзакцията не влиза в книгите.

При отчитане на база пари, ако продавате стоки и не получите плащане веднага, продажбата не се показва в книгите. Разбира се, имаше продажба и сега някой ви дължи пари. Но счетоводството на касова основа го игнорира. Тази продажба влиза във вашите книги едва по-късно, когато ви бъде платено. Парите, които вашият клиент ви дължи, не се показват. Следите го в кутия за обувки или може би в главата си.

Освен това при отчитане на база пари, когато поръчате някои стоки, нищо не се случва. Разбира се, сега имате задължение да платите; сте се съгласили да похарчите малко пари. Но го няма във вашите книги. Когато стоката дойде, ако не я платиш в брой, когато пристигне, нищо не се случва. Да, в този момент имате дълг, но той не влиза в книгите ви, докато не го платите. Следите го в кутия за обувки или може би в главата си.

Касовата основа е подходяща за изключително прости бизнеси, работещи само с пари в брой

Счетоводството на базата на пари, както се оказва, е по-добро само за много простите практически бизнеси, които управляват всичко в брой.

Що за бизнес е толкова прост? Трудно е да се измислят примери. Дори продавачът на занаяти на местния битпазар трябва да купува материали предварително. Дори количките за храна искат да плащат редовно на продавачите си, но не веднага.

През десетилетията, в които живеех от консултантска практика, въпреки че инвентаризацията беше без значение и нямах доставчици, желаещи да ми отпуснат кредит, все пак бях по-добре със счетоводството на текущо начисляване. Защо? Тъй като компаниите ми клиенти никога не са плащали веднага; платиха ми само след като получиха фактура и обработката отне седмици.

Счетоводството на текущо начисляване е по-добро

При счетоводното отчитане на текущо начисляване, когато извършвате продажба между фирми по сметка, записвате натрупаната сума като вземания, така че следите сумата, датата и клиента, който ви я дължи. Освен ако никога не продавате без незабавно плащане, базата на текущо начисляване е по-добра. В противен случай просто сте в неведение вашият паричен поток.

При отчитането на текущо начисляване, когато получите стоките, които сте поръчали, но не ги платите веднага, вие все още дължите тези пари. Имате фактура за плащане. Записвате натрупаната сума като дължими сметкизаедно с датата, запис какво сте купили и кой и кога трябва да платите.

И с това, в счетоводството на текущо начисляване, вашият счетоводен софтуер следи тези важни суми и докладва за тях толкова често, колкото пожелаете.

Следене на баланси

Илюстрацията тук по-долу, от a примерен бизнес пландемонстрира огромното предимство на счетоводството на базата на текущо начисляване: то следи парите, дължими на бизнеса (вземания), стойността на инвентара и парите, които бизнесът дължи (задължения).

Това дава на собственика на бизнес незабавно отчитане на истинското финансово състояние, без изненади, без да забравя какво предстои и все още трябва да бъде платено.

Когато се съмнявате, заложете на текущо начисляване

Толкова съжалявам, че счетоводните стандарти, които бяха определени преди няколко поколения, избраха да го наричат ​​„парична база“, когато не записвате дължимите пари в книгите си, докато не бъдат платени, или парите, които дължите, докато не ги платите. Ужасна идея е да държите тази информация в главата си, вместо в счетоводството си.

Освен това, докато вашият бизнес тръгва, банките и финансовите анализатори са склонни да не се доверяват на счетоводството, базирано на пари в брой, защото то може да скрие – независимо дали е предвидено или не – финансовите реалности. Например, докато кредитният мениджър разглежда потенциален бизнес заем, той иска да знае какво наистина дължи компанията (задължения), ефективността на инвентара и колко дължи (вземания).

Честно казано, счетоводството на касова основа може твърде лесно да причини много грешки, тъй като ние, собствениците на фирми, не успяваме да следим и да си напомняме за тези непогасени задължения. И все пак, по ирония на съдбата, те наричат ​​това счетоводство на „парична база“. Наистина ми се иска правилният начин да го направим, който е счетоводното отчитане на текущо начисляване, да нямаше такова отблъскващо име.

About admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *