Всеки от нас поне веднъж в живота си е понасял критики от родители, приятели, в училище и като е израснал на работното място. Не всички обаче реагираме на критиката по един и същи начин, дори ако, както ще видим в тази статия, критиката е част от живота: да знаете как да се справяте с нея помага да не се деморализирате и ви позволява да поддържате правилната концентрация към постигане на вашите цели.
Да знаеш как да се справяш с критиката, без да я приемаш лично
Никой не обича да получава критики и може би това е причината през годините терминът да бъде заменен с английската дума feedback (отрицателна), вероятно за да се смекчи значението на италианската дума. Въпреки това, независимо дали става въпрос за отрицателна обратна връзка или критика, трудно е да останете невъзмутими.
Една от първите реакции всъщност генерира поредица от чувства, които ни карат да мислим, че: собственикът има личен проблем с нас или че критиката е неоснователна, или дори колко пъти се оказваме, че повтаряме: „Приемам критиката, стига да е градивна”.
Критиката не се приема, защото поставя под съмнение самочувствието, особено след като е прекарал много време в работа по определена задача.
В действителност най-доброто отношение би било да се опитате да си извлечете поука всеки път, когато получите критика, като полагате усилия да разберете, че не всеки притежава комуникационните умения или чувствителността, необходими да изрази неодобрението си, без да разстрои събеседника.
В края на краищата, никой не е свободен от критика: достатъчно е да слушате медиите, за да разберете колко по-виден и важен е един герой, толкова повече той е заобиколен от критика.
Отнасяйте се с конструктивна критика на работното място
Приемането на критиката като нормален епизод, който може да се случи на работното място, е стъпка, която трябва да предприеме работник, който осъзнава, че реагира по грешен начин на отрицателна обратна връзка. Нека да видим някои поведения, които могат да се следват, за да управлявате критиката със спокойствие:
1) Не реагирайте инстинктивно
Много работници са склонни да реагират инстинктивно на критиката: да реагират неподходящо или да изразят разочарованието си с езика на тялото. Да спрете да помислите, преди да реагирате на критика, като се запитате какви са причините, накарали вашия работодател или колега да посочи неефективност, е признак на професионализъм и зрялост.
Мисленето преди действието е валидна концепция, дори ако работите в Smart Work, всъщност критиката може да пристигне и по имейл и в този случай, вместо да отговаряте по лош начин, е за предпочитане да приемете критиката и понякога да благодарите за получената обратна връзка. В крайна сметка, ако критиката идва от по-компетентен и по-подготвен човек, извън заеманата длъжност, това е възможност за професионално израстване.
2) Не търсете оправдания
След като сте получили критика, опитайте се да избягвате да се оправдавате, освен ако нямате основателни аргументи. Търсенето на причини, които нямат отношение към допуснатата грешка, не води до нищо повече от допълнително дразнене на събеседника. Най-доброто отношение е да приемете критиката и да отделите малко време, за да помислите какво се е объркало и как да се опитате да не повторите грешката.
3) Не ставайте твърде тъжни
Отрицателната обратна връзка има функцията да кара работника да расте професионално. Когато последният е в първия си трудов стаж, съвсем нормално е работодателят или по-опитните колеги да са склонни да дават съвети и да коригират свършената работа.
Всеки прави грешки, те са част от живота и дори значителен опит не може да ви предпази от допускането им.
4) Извинете се и бъдете смирени
Както видяхме, грешките винаги са зад ъгъла, проявата на агресия или опитът да се оправдаете, след като сте получили критика, не е правилното отношение, което трябва да приемете. Най-добрият подход е да запазите спокойствие и да се извините.
5) Поискайте среща
След като получите негативна критика, съветът е да спрете и да помислите къде сте сгрешили, опитвайки се да поправите грешките си. След няколко дни работодателят ще оцени молбата за среща за изясняване на инцидента. По този начин вие демонстрирате своя ангажимент и че сте получили отрицателната обратна връзка.
Справяне с разрушителната критика на работното място
Понякога критиките могат да бъдат несправедливи и в най-лошия случай да прикриват намерението за тормоз над служителя.
Ако градивната критика е възможност да обучиш работника, да го подобриш и да го направиш по-продуктивен, деструктивната критика, често провеждана дори сред колеги, определено е по-деликатна за справяне:
1) Запазете спокойствие
В този случай е по-естествено да се реагира инстинктивно, защото човек се чувства жертва на несправедливост. Въпреки това, както при градивната критика, най-добре е да запазите спокойствие.
2) Защитете мотивите си
Само времето, опитът и личните обстоятелства могат да разкрият дали критиката е градивна или разрушителна. Когато имате аргументирани и ясни причини да подкрепите работата си, тогава е време да ги зачетете.
За да защитите своята работа, е необходимо да сте сигурни, че задачата е изпълнена правилно и също така е необходимо да използвате своите диалектически умения, за да обосновете своите причини, особено в очите на други хора, които могат да присъстват на дискусията.
В подобен контекст би било подходящо да се посочи, че получената отрицателна обратна връзка се основава на лични съображения и затова се препоръчва използването на изрази като: „От моя гледна точка“, „според мен“, „Ако аз може да си го позволи“, за да поддържа сърдечната дискусия и в същото време да подчертае непоследователността на получената критика.
3) Не позволявайте самочувствието да бъде накърнено
Когато критиката е разрушителна, това означава, че целта е да се подкопае самочувствието и морала на събеседника. Ако след като се опитате учтиво да изложите причините си, не забележите никакъв напредък в дискусията, тогава е време да помислите за бъдещата си кариера.
Работникът, който страда от епизоди на тормоз на работното място, може да напусне по основателна причина, да се възползва от субсидията на NaspI и да си намери по-добра работа.
Как служителите реагират на градивна критика
Интересно е да се отбележи, както подчертаха Джак Зенгер и Джоузеф Фолкман в проучване, публикувано в Harvard Business Review, че повечето служители оценяват градивната критика и така наречената коригираща обратна връзка.
Проучването показва, че 57% от служителите предпочитат градивната критика повече от похвалата или признателността. Същите автори също посочват, че:
- Понякога умението да слушате само по себе си е обратна връзка, както и симптом на лидерство. Ако един работодател иска да съчувства на служителите си и да ги накара да се представят по най-добрия начин, тогава истинската обратна връзка е слушане. Повдигането на критика, като същевременно се гарантира, че служителите могат да изразят мнението си, изглежда е най-добрият начин за постигане на желаните резултати.
- Работниците много предпочитат да получават конструктивна обратна връзка, отколкото да я предоставят.
- По-възрастните работници са по-склонни да получават и приемат критика, отколкото по-младите поколения и също така е по-вероятно да предоставят конструктивна критика.
Освен това,
- изследването: „Последствия от индивидуалната обратна връзка върху поведението в организациите“ подчертава факта, че за да бъде обратната връзка наистина полезна за работника, тя трябва да бъде свързана с конкретни цели. Когато обратната връзка иначе е обща, служителят има трудности да разбере как да се подобри.
- Проучванията показват как се задействат определени положителни психологически механизми, когато критиката сравнява представянето на един индивид с друг индивид с малко по-високи резултати. Това става ясно от проучване на Университета на Пенсилвания от 2011 г