Компетентната организация на дейността на фирмата е свързана между другото и с осигуряване на наличността на материални ресурси, необходими за производство или търговия. Концепцията за ефективно снабдяване се отнася до потока от постъпления на материали, стоки или суровини, характеризиращ се с най-ниски достъпни цени, адекватно качество и прецизност при спазване на времето, изградено в рамките на циклите. Добре оформената и оптимизирана система, проектирана според ключовите положения, улеснява управлението на работните процеси и допринася за повишаване на общата рентабилност. Какви са основните цели, функции, механизми и задачи на логистиката на доставките, какви методи и схеми са в основата на тази област и как да се оптимизират съществуващите подходи в рамките на една организация? Нека разберем.
Основни принципи
Като начало, помислете за критериите, според които е изграден логистичният цикъл:
- Редовност: гарантира получаването на стоки по определен график.
- ритъм– спазване на определени времеви интервали, което ви позволява да изграждате бизнес, производствени и складови процеси.
- Ефективност: Проследете динамиката на промените в търсенето и направете подходящи корекции в плановете.
- Ефективност на разходите: постоянно намаляване на времето и финансовите разходи.
- The централизация това е организация на контрола върху извършваните операции, което предполага използването на съвременни технически средства.
Етапи на логистиката на закупуване
Последователният подход се основава на следния алгоритъм от действия.
Идентифициране на нуждата
Основната задача на отдела за доставки е да работи с останалата част от компанията, с цел определяне на необходимите позиции за гарантиране на основните и свързаните с тях процеси.
Проучване на пазара
Анализ на съществуващите предложения, списъка на наличните доставчици, капацитета и ресурсите, с които разполагат.
Избор на контрагенти
Въз основа на предлаганите търговски условия, репутация, опит в сътрудничеството, както и други фактори, които могат да се използват като сравнителни критерии.
Купува
Съгласуване на договорни условия, документиране на правоотношения, формиране на заявка и изпълнение на цикъла на доставка.
Записване на рекламации и дефекти.
Проверка на качествените характеристики, спазване на установените срокове, както и процента на продуктите за връщане или замяна.
Разпределение на ресурсите
Прехвърляне на стоки, получени въз основа на производствени нужди, със съответната организация на съхранение, с последващо пренасяне.
Управление на логистиката на покупките.
Координацията на основните процеси се осъществява по един от следните начини:
- Децентрализиран подход: позволява самостоятелно закупуване на необходимите стоки и материали по отдели, без допълнително одобрение и в рамките на определения бюджет. Позволява ви да затворите нуждите за определен период възможно най-точно и да спестите време за координиране на бюрократични въпроси.
- Централизираната концепция се прилага предимно от големи компании, където работи специален отдел или се назначава отговорен мениджър. Той опростява стандартизацията, минимизира възможността за неправилни поръчки и намалява разходите чрез увеличаване на обема на доставките.
Какви задачи решава логистиката на покупките?
Основните цели на изграждането на система за доставка могат да бъдат представени в следния списък.
Закупуване на необходимите стоки.
Приоритетен проблем, чиято важност се определя от необходимостта от актуализиран асортимент, който да отговаря на нуждите на производството или на интересите на потребителите. Купувачите трябва да наблюдават пазарните тенденции, да изследват нови продукти, да управляват матрицата и да правят своевременни корекции, за да подобрят цялостната производителност на завода.
Осигурете навременни постъпления
Няма универсална цикличност: всичко зависи от обема на търсенето в определен период от време. Задачата на снабдяването е компетентно управление на инвентара, осигуряване на достатъчно количество продукти или суровини и задоволяване на нуждите на дребно или производството.
Поддържане на складови наличности
Цел, която корелира с предходната и предполага, че на всеки междинен етап количеството инвентар, наличен за организацията, съответства на нейните нужди. Липсата на правилна позиция на мястото на продажба генерира негативна реакция от страна на купувачите, а прекъсванията в доставките в производствената линия причиняват пълно или частично спиране на целия работен процес. В същото време е важно да не се надхвърлят определени граници, превишаването на които прави текущия запас неликвиден и на практика замразява оборотния капитал на компанията.
Правилно разпределение на стоките.
Големите търговски вериги се характеризират с наличието на магазини от различни формати, разположени в различни региони. Всеки обект има свои собствени характеристики, което изисква допълнителна „настройка“ на асортиментната матрица. В тази връзка е особено важно не само правилното съставяне на номенклатурата, но и осигуряване на навременното попълване на запасите, като се вземат предвид логистичните и други аспекти.
Търсете най-добрите ценови предложения
Рентабилността на една компания се определя от разликата между приходите и разходите, необходими за нейното формиране. Цената на предлаганите от доставчиците продукти е един от ключовите управленски фактори, който трябва да се управлява непрекъснато. Ниските цени на дребно са силно конкурентно предимство, но можете да го използвате само ако поддържате достатъчен марж. Използваният модел на ценообразуване трябва да отчита потребителското търсене, оборота на продукта и срока на годност, а също така трябва да се основава на разходите, свързани с покупката.