Как да направите началото на всяко представление пред група хора ярко, силно и запомнящо се? Ако се интересувате от отговора на този въпрос, ето няколко съвета как да грабнете вниманието на публиката, които могат да ви бъдат много полезни в работата. Като следвате нашите препоръки, вие ще можете да покажете на слушателите си най-добрите умения за публично говорене, да установите тяхното доверие и приятелство и да направите по-добро впечатление, а тук не е далеч от това да водите маси от хора и да печелите голям брой фенове.
1. Шега
Ако ситуацията е благоприятна, тогава речта може да започне с шега (подходяща е и добра шега, но само ако е наистина забавна). Трябва обаче да сте абсолютно сигурни, че публиката ще възприеме това, което казвате, като смешно. Поради тази причина, преди да си направите шега с голяма група хора, тествайте нейното „качество“ върху отделни хора. Освен това можете да използвате хумор само когато сами смятате, че историята е забавна и когато сте сигурни, че имате всичко необходимо, за да я разкажете правилно.
2. Разговор с приятел
Можете да преразкажете разговор, който се е случил не толкова отдавна с някой познат или като цяло от тези, които присъстват в стаята. Например, можете да започнете така: „Точно преди началото на семинара разговарях с Кирил Петрович. Той ми каза, че в живота му сега е моментът, в който спешно трябва да промени нещо в живота си. Това означава, че…”.
3. Действително събитие
За да започнете реч, можете да използвате нещо от последните новини, след което да преминете към основната тема на вашата реч или да опишете позицията си по всяка тема. Можете да вземете последния бюлетин със себе си и да покажете на всички заглавието, когато препращате към материала с уводните си думи. Когато стоите на сцената и държите вестник в ръцете си, започвайки представление, публиката автоматично ще се опита да види какво имате в ръцете си и да чуе какво имате да кажете.
4. Шокиращо изявление
Ефективен начин да започнете реч е изявление, което може да предизвика вълнение. Например, можете да кажете нещо като: „Последното изследване, проведено от нашите специалисти, показа, че тази година ни очаква голяма промяна. В резултат на това се оказа, че около 60% от тези, които днес седят в тази аудитория, след година и половина ще получават три пъти по-висока заплата от тази, която получават сега.
5. Игра на думи
Забавлявайте публиката, за да започнете страхотно представянето си. Като пример може да се посочи американският оратор Бил Гоув. Често след официалното си представяне пред публиката той излизаше на сцената, сякаш някакъв задкулисен разговор беше прекъснат миг преди това, за да започне нов разговор, вече с публиката. Седящите в залата имаха чувството, че той изобщо няма намерение да прави реч, а просто иска да говори с тях.
И така, Бил се приближи до публиката и ги покани с жест да се доближат до него, а след това, едва чуто, каза нещо от рода на: „Слушай, трябва да ти кажа нещо.“ Впечатлението беше, че възнамеряваше да каже на всички присъстващи една тайна.
Резултатът от всичко това беше, че хората в стаята се наведоха напред, за да чуят „тайната“. Но след това в един момент осъзнаха какво всъщност правят и започнаха да се смеят. След като направи това, Гоув можеше да прави каквото си поиска с публиката. Може би ще помисли и ще успее да организира нещо необичайно и смешно на сцената.
6. История за мен
Често най-ефективните речи започват със самопредставянето на фасилитатора. Можете да започнете реч така: „До това, което имам сега, вървях дълго и упорито. Нямах ментор или дори асистент. Всичко в живота си трябваше да постигна сам. Но това стана най-доброто училище за мен.”
Вероятно след вашата реч хората ще започнат да се приближават до вас, твърдейки, че тяхното положение е абсолютно същото като вашето и изразявайки уважението си. И тук има психологически фактор, който предполага, че когато човек говори за живота си, другите автоматично се идентифицират с него.
Ето защо разказът на оратора за живота му може да привлече вниманието на обществеността колкото е възможно повече: те ще започнат да го слушат внимателно, защото той може по-точно да предаде подробностите на ситуацията, да осигури малко храна за ума. Накарайте ги да слушат, да размишляват и след това да действат. Всъщност житейската история е мост между водещия и публиката и е много полезно да се използва.
7. Въпрос или анкета
Освен всичко друго, можете да започнете реч с кратко изявление и последващ въпрос, който включва отговор с вдигнати ръце. Той може да се опита да направи следното: Кажете: „В момента всеки от нас има чудесна възможност да живее и да печели пари, без да ходи на работа всеки ден. Между другото, колко от вас вече работят дистанционно?“
Опитните водещи често започват изказванията си по този начин и след като някой от публиката вдигне ръка, те питат този, който е най-близо до сцената: „Колко хора сред вас всъщност работят дистанционно?“
Някой с голяма степен на вероятност ще каже: „Ние сме всички!“ или „Да, всички са тук!“ След това можете да потвърдите този отговор: „Да, съгласен съм, всеки, който дойде тук, работи дистанционно, защото в противен случай той просто нямаше да е тук“ и т.н.
8. Положително утвърждение
Можете също така да съобщите положително изявление на публиката, като например да кажете, че ще харесат днешното представление. Кажете например: „Наистина ще ви хареса това, което ще чуете. В днешния разговор ще ви разкрия някои уникални тайни за…”
9. История
Историята е чудесен начин да започнете реч. Всъщност може би няма по-вълшебни думи, които да привлекат вниманието на публиката от „Имало едно време една много странна история за мен“ и т.н.
Факт е, че от детството си хората много обичат всякакви истории. С началото на историята публиката внезапно замлъква и започва да се вслушва във всяка дума на оратора като група деца. Тази техника е много удобна за използване и след обяд или почивка за кафе.
10. Твърдение или въпрос
Можете да започнете със стряскащо изявление, последвано от въпрос към публиката. След това трябва да отговорите на този въпрос и да зададете нов. Този трик моментално ще въвлече хората в дискусията и те ще ви изслушат много внимателно.
Това се обяснява с друга човешка психологическа характеристика. От детството си хората са настроени да дават отговори на въпросите, които им се задават. Всеки път, когато бъде зададен въпрос и се очаква пауза, за да разберат хората, водещият е в състояние напълно да контролира публиката. И дори ако хората не отговарят на глас, те винаги отговарят мислено.
И така, разглеждаме десет начина да започнете реч, които могат да направят вашата реч ефективна и запомняща се. Но какъвто и метод да изберете, винаги е важно да запомните едно условие, което обединява всички методи като цяло.
Мост между водещ и публика
Една от най-важните части от началото на реч е изграждането на мост между водещия и публиката. резултатът от цялата допълнителна производителност зависи от това колко е силен и дали изобщо е изграден.
Можете да започнете с нещо, което сближава вас и вашите слушатели. Например, поради факта, че някога сте били на негово място или в неговата ситуация. Може да сте живели във вашия град или район; може би и вие като тях имате син и дъщеря; може да се занимава със същия спорт; може би вашите проблеми и притеснения в момента са подобни на същите проблеми и притеснения като техните и т.н.
Не забравяйте, че ако отделите няколко минути, за да създадете този невидим мост между вас и вашата публика, публиката автоматично ще застане на ваша страна. Хората ще разберат, че принадлежите към техния „кръг“, което означава, че ще станат много по-възприемчиви към вашите идеи и думи, а също така ще станат по-прощаващи и щедри към грешките, които допускате.
Важно е не само да си грамотен човек за своите слушатели, но и достъпен за тях. Трябва да им кажете, че между вас и тях има много общи неща. И дори ако началото на речта ви е „размито“, мостът, който изграждате, ще отмени всички недостатъци и грешки.
Надяваме се, че нашите съвети ще ви помогнат да подобрите представянето си още повече. Но все пак искаме да препоръчаме нашия курс за публично говорене, след като завършите, ще се научите да грамотно не само началото на речта, но и другите й компоненти.