Ролята на мениджърите на първа линия претърпява революция. Това е хубаво нещо. Но това също е много труден преход, изпълнен с рискове за статуквото на бизнес моделите. Въпреки това, според скорошната книга на Галъп, Това е Мениджърът— лошото управление вероятно унищожава ангажираността и производителността на вашето предприятие — така че тази трансформация от управление към високопроизводителен коучинг е повече от необходима.
Коучингът с висока производителност съчетава най-доброто от практиките за управление и коучинг в полза на служителя и бизнеса. Страхотните мениджъри са отлични в определянето на ясни очаквания, планирането и процесите на лост. Страхотните треньори са добри в това да помагат на другите да надхвърлят очакванията, да правят иновации и да развиват талантите в надеждни силни страни. Когато съчетаете и двете, настройвате себе си и компанията си за дългосрочен успех.
3 навика за успешно управление и трениране на високоефективни екипи
Д-р Стивън Р. Кови, автор на 7-те навика на високоефективните хора, веднъж отбеляза, че „лидерството е утвърждаване на стойността и потенциала на хората толкова ясно, че сте вдъхновени да го видите в себе си.“ Неговото трайно наследство е план за производителност, който отеква и резонира повече от 20 години след първоначалното му публикуване.
В духа на работата на д-р Кови, ето три навика, които можете да очаквате от треньори с висока производителност и ползите от всеки за вашия бизнес, докато се разраствате. Треньорите с висока производителност се фокусират върху контрола върху загрижеността, обслужването и подкрепата и пълнят кофи ежедневно.
1. Контрол върху загрижеността
Този принцип идва директно от първия навик на д-р Кови да бъде проактивен. Теорията гласи, че има два типа хора – проактивни и реактивни.
Проактивните хора разбират къде техните действия и влияние могат да повлияят положително на резултатите. Реактивните хора не успяват да предприемат действия и се озовават в спирала на обреченост, погълната от външни притеснения и опасения, върху които никакво действие от тяхна страна не може да повлияе. И така, първата стъпка като бизнес лидер е да оцените нивото на проактивност на вашето управленско ядро.
Ето два съвета как можете да оцените това. Първият е като изложите стратегията си за растеж (краткосрочна, средносрочна, дългосрочна) за бизнеса и след това зададете два въпроса на вашите първи линейни мениджъри: 1) Какви притеснения, тревоги и страхове имат, свързани с тази амбиция и стратегия? И 2) Кои са очевидните действия под контрола на екипа, за да започнете незабавен напредък към постигане на амбицията.
Не се притеснявайте, ако получавате повече притеснения, тревоги и страхове, отколкото очевидни на пръв поглед действия. Това е почти винаги така, тъй като често има повече притеснения, отколкото действия. Въпреки това, ако мениджърите изпитват трудности при идентифицирането на действия за постигане на незабавен напредък и смекчаване на най-лошите опасения, вашето ядро от мениджъри може да се нуждае от проактивна намеса.
Вторият подход за оценка на духа на проактивност на вашите мениджъри е да проведете разговор, свързан с основните проблеми с ефективността, с които са се сблъскали през дадена седмица, месец и тримесечие и какви действия са очаквали в сравнение с действията, които е трябвало да се борят, за да приложат поради непредвидени причини.
Още веднъж, ако вашите мениджъри са постоянно в реактивен режим, това означава, че вашата компания е в реактивен режим и ще има големи трудности да стане главните герои на вашето собствено пътуване.
Треньорите с висока производителност се фокусират върху това, което могат да предвидят, контролират и повлияят. Следователно техните екипи са напълно съобразени с изпълнението в съответствие с най-важните приоритети и непрекъснато напредват към целите си. Ето защо първата ви мисия като собственик на бизнес или лидер е да пренастроите мисленето на вашите мениджъри по този начин.
2. Сервирайте и поддържайте
Йерархията е враг на производителността в днешния много по-плосък и по-бърз бизнес свят. Това е така, защото хората, които разбират проблемите, пред които е изправена компанията, са твърде далеч от действителните лица, вземащи решения.
Така че трябва да се направи фундаментална промяна в това как мениджърите виждат своята роля в компанията. Те трябва да осъзнаят факта, че тяхната роля е не само да ръководят, но и да служат и подкрепят своите хора.
Тази нова посока и ориентация на мениджърите трябва да бъде моделирана на всички нива на управление. Ако вие, като бизнес лидер, започнете да взаимодействате с клиентите и онези служители, които се занимават с клиенти по-директно, вие драстично ще подобрите разбирането си за проблемите, които пречат на растежа на продажбите ви да се случи с темпа, който очаквате. След това можете да работите за премахване на съответните бариери и да ускорите растежа.
След като се заемете с този аспект, това ще даде възможност на всички лидери и мениджъри във вашата компания да направят същото и скоро всички ще работят в услуга на подобряването на изживяването на клиента. Свързвайки принципа с този на проактивността, вие сега създадохте компания, която постоянно действа върху контролирани фактори със силно въздействие.
3. Пълнете кофи ежедневно
в Колко пълна е вашата кофа, авторите Доналд О. Клифтън и Том Рат предоставят метафора за кофа и кофа като прост пример за това как енергията се прехвърля между индивидите. Във всеки екип във всяка организация има „енергийни суматори“ и „енергийни абсорбери“.
Добавящите енергия пълнят метафоричните кофи на другите чрез поредица от положителни качества и в замяна се пълнят с повече положителна енергия. Енергийните абсорбери всъщност се гмуркат в енергийните резервоари на другите чрез поредица от отрицателни качества и ги ограбват от тяхната ангажираност и продуктивност. Можете да си представите въздействието на един мениджър с аспекта на поглъщане на енергия.
Мениджърите, добавящи енергия, са един от най-важните активи, които една компания може да има. Те създават дух на способност да се справят в организацията и насърчават хората да надхвърлят и надхвърлят призива на дълга за постигане на целите. Хората, които работят за тези енергийни добавки, често се чувстват ценени и подкрепяни. Така че поддържането на високия дял на добавящите енергия трябва да бъде един от вашите приоритети като лидер на компания.
Идентифицирането на тези ключови хора е доста лесно. Добавящите енергия са тези, които се гмуркат в нови предизвикателства. Те обикновено реагират положително на инициативи за промяна и трансформация и също така постоянно постигат и поддържат най-високите резултати за ангажираност на служителите при вътрешни проучвания.
Също толкова важно е минимизирането на броя и влиянието на поглъщащите енергия мениджъри във вашата организация или екип. Тези хора трябва да разберат, че се измерват както по отношение на „как“ на представянето, така и по „какво“ на постигнатите резултати.
В момента, в който вие като лидер демонстрирате, че положителното поведение на вашите мениджъри е също толкова важно, колкото и постигането на цели, вие ще видите вълнообразен ефект върху начина, по който те действат спрямо своите подчинени.
Чрез засилване на абсолютната важност на тези три навика – контрол срещу загриженост, обслужване и подкрепа и ежедневно пълнене на кофи във всички ваши мениджъри – вие положително ще започнете да трансформирате мениджърите във високоефективни треньори, които са майстори на производителността, ангажираността и развитие.
Както подсказва заглавието, ключовата дума тук е навик – което означава ежедневна или редовна употреба. Това не е нещо, което може да се приложи чрез краен маркетинг и позитивно говорене.
Изживейте плана за това как искате да управлявате
Не забравяйте, че това, което наистина цените като лидер, се превръща в план за това как ще се държат вашите мениджъри. Това означава, че първият човек, който трябва да промени навиците си, сте вие.