Въпреки че може да не е необходимо да излъчвате пред аудитория от стотици или хиляди, вашите умения за публично говорене влияят върху способността ви да:
- Създайте необходимите социални връзки.
- Убедете хората.
- Обяснете ясно информацията.
Нашите седем практически начина могат да ви помогнат да подобрите публичното си говорене, независимо откъде започвате или с кого говорите – вашите приятели, колеги или клиенти.
Започнете с въведение
Хората решават в първите 30 до 60 секунди от презентацията дали да ви изслушат или да преглеждат емисия на социалните медии, така че трябва да се упражнявате в изграждането на добро начало за вашата реч. Най-добрият начин да привлечете вниманието на аудиторията си е като започнете реч:
- С разказ или използване на цитат.
- С констатация за важността на темата.
По-скоро най-бързите начини да отклоните вниманието на аудиторията си са:
- Дефинирайте термините.
- Разкажете слаб или непотвърден анекдот.
- Говори за себе си.
Не забравяйте да измислите и тествате различни представяния, които ще помогнат на вашата аудитория да се свърже с вашата тема.
Работете със съдържанието и структурата.
След като привлечете аудиторията си, трябва да им предадете основното послание на речта си. Сара Лойд-Хюз, опитен и влиятелен оратор, коуч, автор на книги и основател на Ginger Training & Coaching, разработи така наречения метод на златна нишка. Методът се състои от следните действия:
- Намерете нишка. Всяка презентация трябва да има мисъл и всяка част от презентацията трябва да е свързана с нея.
- Редактирайте съдържанието. Идентифицирайте частите от вашата презентация, които не са свързани с нишката на вашата презентация, и след това ги изрежете пестеливо.
- Добавете ключови точки. Сара Лойд-Хюз ги нарича „мъниста“. Това са истории и примери, които дават сила на основното му послание чрез илюстрация.
- Съберете всичко заедно. Сега нанижете редактираното съдържание върху конеца, като го подсилите с мъниста. Вместо да подготвяте речта си ред по ред, работете раздел по раздел, история по история.
Джеф Безос, главен изпълнителен директор на Amazon, напуска срещи, ако речта на оратора не е смислена и не е добре организирана. Неговата цел е да държи хората на място, както психически, така и физически, от началото до края, за да гарантира, че представянето му е стегнато и фокусирано.
Музикалната теория също работи за публично говорене
Повечето от песните ни харесват не само заради текста, но и заради паузите, темпото и мелодията. Музикални елементи като тези имат огромно влияние върху това дали хората обичат да ви слушат или не.
Питър Джеф, консултант по развитие на лидерството и професор по публично говорене в Grand Valley University, пише за 8 музикални техники, които се прилагат в ежедневната реч:
- Триада. В музиката триада се състои от три ноти, които образуват акорд. Прилагайки същата концепция към писането на реч, помислете за триадите като група от три думи или фрази, използвани заедно, за да увеличите припомнянето и въздействието с ритмичен ритъм 1-2-3. Добавете още повече влияние с алитерация, където всяка от трите думи започва с една и съща буква.
ПРИМЕР: Вече лозунгът на Юлий Цезар: ” Аз дойдох видях победих ” (в оригинал „Veni, vidi, vici”).
- Припев. В музиката рефренът е редовно повтаряща се фраза или стих. Същото е и с писането на речи. Рефренът е кратка фраза, използвана в поредица от поне три изречения. Тази кратка, повтаряща се фраза е по-запомняща се за публиката от повторението.
ПРИМЕР: Редове от поемата на А. Бели „Ел Камино“:
„За да не намерят сухи проклятия,
минавам през къщата си като страхливец –
И далеч – и далеч – и далеч –
Влачи ме прашният път».
- Каданс. Кадансът е повтаряща се фраза, която започва с най-малко шест последователни изречения. Преувеличено повторение на барабанни думи за допълнително ритмично въздействие.
ПРИМЕР: Речта на Уинстън Чърчил пред парламента на Великобритания през юни 1940 г.:
“ ще се борим в моретата и океаните.
ще се борим с нарастваща увереност и сила във въздуха.
ще се борим да защитим земята си, независимо от цената.
ще се борим на плажовете.
ще се борим по нивите и по улиците.
ще се борим в планината. Никога не се отказваме! «
- Хармония. В разговора си можете да използвате хармонизираща структура на изреченията, за да балансирате началото и края на поредица от изречения.
- ритъм. Варирайте темпото на речта си по същия начин, по който композиторът променя темпото на музиката въз основа на предвиденото послание.
- рима. Римуването е доказан метод за създаване на ритъм, който всеки любител, поет и автор на песни знае.
- Изхвърлени. Използвайте публиката, за да изградите ритъма на речта си: Опитайте се да провокирате публиката да повтори вашата ключова фраза след вас.
- Звукови ефекти. Можете да използвате звукови ефекти, за да подобрите значението на думите. Потърсете глаголи в речта си и вижте дали можете да замените поне един глагол с ономатопея.
Питър Джеф използва примери от различни изпълнения в своята статия, за да илюстрира как музикалните техники могат да работят във вашето изпълнение. Практикувайте да използвате различни елементи в речта си. Вашите слушатели няма да разберат какво се случва, но ще се насладят на начина, по който говорите и изразявате мислите си.
Активирайте невербалната комуникация
Едно от най-цитираните изследвания на Калифорнийския университет в Лос Анджелис показва, че 93% от цялата комуникация е невербална. Ако това е вярно, а вие не разбирате и не контролирате своите жестове, мимики и движения, тогава само 7% от вашата презентация ще бъде успешна.
Затова по време на представлението:
- Не забравяйте да стоите или да седите прави.
- Използвайте жестове и покажете за какво говорите.
- Използвайте пространството около вас.
- Съобразете изражението на лицето си с настроението на това, за което говорите.
- Осъществете зрителен контакт с публиката.
Опитай се да избегнеш:
- Повторете същия жест отново и отново.
- Твърде бързи движения.
- постоянни движения.
- Погледнете покрай публиката към стената.
Практикувайте включването на невербална комуникация, която подчертава вашата гледна точка и я прави интересна за гледане.
Научете се да контролирате паниката си
Страхът от публично говорене е често срещан, но това не трябва да ви спира да се възползвате от възможността да говорите на среща или да представите документ на групата. Безброй статии за публично говорене ви казват как да преодолеете този страх. В почти всички се открояват две основни идеи.
Разширете зоната си на комфорт
Някои хора предизвикват себе си да станат по-уверени (например, легнали насред оживена улица), като по този начин разширяват границите на своята зона на комфорт.
Освободете собствените си проблеми. Различните хора ще имат различни зони на комфорт. Можете да поканите някой нов на вечеря, да вземете урок по танци или да завържете разговор с непознат в кафене.
устои на паниката
Паниката може да възникне без значение с кого говорите или колко добре сте подготвени. Така:
- Идентифицирайте причините и симптомите на вашето безпокойство и научете ефективни начини за тяхното лечение.
- Разберете, че важното е не да се отървете от страха, а да можете да се справите с него.
Няма магически лек за паник атаки. Можете само да се научите да го контролирате. Това умение ще ви бъде полезно във всеки случай, изнасяте планирана или импровизирана реч.
Научете се да предвиждате и управлявате аудиторията си
Голяма част от това да се научите да подобрявате уменията си за публично говорене е да се научите да измествате фокуса си от себе си и аудиторията си, включително. съдии или жури, за самото представяне.
Използвайте правилния език, примери и истории за вашата аудитория. Всяка дума, пример или история трябва да бъдат съобразени с интересите и областите на експертиза на вашата аудитория, за да направите вашата презентация подходяща и интересна за тях.
Практикувайте да отклонявате вниманието, като съставите списък с неща, които могат да се объркат. Помислете какво ще направите, ако по време на речта ви публиката ще говори по телефона или помежду си, разсеяно седи на телефона: подгответе няколко прости фрази, така че подобни ситуации да не ви объркат.
Избройте възможни въпроси от публиката, които може да възникнат след вашата презентация. Това ще ви помогне да дадете спокойни и събрани отговори.
Не разсейвайте публиката си. Ярките дрехи, неподходящите шрифтове или цветове във вашата PowerPoint презентация и неподходящите жестове разсейват аудиторията ви. Публиката трябва да се съсредоточи върху вашите думи.
Запишете изпълненията си на гласов или видеорекордер, за да подобрите и проследите напредъка си
Музиканти и спортисти използват записи от своите тренировки и репетиции, за да идентифицират лоши навици и технически несъвършенства. Те винаги следят изявите им, за да са сигурни, че напредват.
Запишете видео на вашето есе за речта или дори на самото изпълнение. Потърсете начини да подобрите всички точки, които обсъдихме:
- Въведение и съдържание.
- Предаването на основната идея на речта.
- Движения и жестове.
- Ниво на комфорт.
- Участие на публиката.
В допълнение към аудиото и видеото на вашите собствени презентации, проучете презентациите на опитни презентатори, например:
- Водещи на ток шоу и техните неофициални разговори и интервюта.
- Комедиантите и тяхното представяне и време.
- TED лектори и тяхното съдържание.
- Личностите на YouTube и тяхното спокойствие пред камерата.
Гледането на записи на вашето собствено изпълнение и това на другите ще ви помогне да идентифицирате както добрите, така и лошите навици, които трябва да се откажат.
В един момент всички накрая говорим пред публика, било то няколко души или стотици. И това се отразява на цялостното впечатление от вашата презентация. Затова не забравяйте да подготвите правилния край.